La Gomera a La Palma

Dobrodružné ostrovy, sopky, hvězdy a tajemství

Kanárské ostrovy si díky své izolované poloze zachovaly zcela ojedinělé přírodní bohatství. Dva menší z těchto ostrovů, La Gomera a La Palma, nabízejí mnoho z těchto krás. Můžete se procházet v mlžném pralese, zdolat sopečné vrcholy, projít hluboká údolí a úzké soutěsky, ale i relaxovat na plážích. Tyto ostrovy nepatří svou rozlohou mezi největší, ani svými vrcholy mezi nejvyšší. Nabízejí však na malé ploše velmi rozmanitou přírodu, nejsou turisticky tolik navštěvované a jsou klidnější. Dozvíme se i více o původu Guančů, domorodých obyvatel Kanárských ostrovů, a tajemstvích spjatých s osidlováním těchto ostrovů.

La Gomera, též známá jako „okrouhlý ostrov“, má rozlohu pouhých 378 km². Nabízí úchvatnou krajinu s hlubokými roklemi či jeden z nejstarších přírodních lesů na světě s vavřínovým hájem v národním parku Garajonay. Patronem ostrova je Kryštof Kolumbus, který se tu údajně zastavil na cestě, při které objevil Nový svět.
La Palma (přezdívaná též La Isla Bonita - Krásný ostrov) se prostírá na ploše 706 km² a je pátým největším ostrovem kanárského souostroví. Prozkoumáme zde jedno z kouzelných a unikátních míst - Národní park Caldera de Taburiente se sopečnou kalderou, která je jedna z největších na světě. Nejvyšší vrchol ostrova Roque de Los Muchachos (2426 m), neboli Skála chlapců, má zvláštní kouzlo. Klikatou cestou vystoupáme nad mraky až do nebe. Zde se nám naskytne dechberoucí pohled na kupole hvězdářských dalekohledů. Všem dalekohledům vévodí ten největší s průměrem zrcadla přes 10 metrů: Velký kanárský teleskop. Ostrov sám o sobě má úžasnou viditelnost hvězd i pouhým okem bez rušivého světelného smogu velkoměst.

Jedná se o program s lehčí horskou turistkou a jednodenními túrami či výlety, budeme chodit nalehko. Denně strávíme na túrách 5-7 hodin a zdoláme převýšení zpravidla 400-800 metrů nahoru a totéž dolů. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Ubytovaní budeme v hotelech, kde budeme mít uschovány i všechny na túry aktuálně nepotřebné věci - 3 noci na ostrově La Gomera, 4 noci pak na ostrově La Palma. Přepravovat se po ostrovech budeme vypůjčenými auty, budeme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Ve skupině bývá obvykle do 14 cestovatelů. Zájezd můžete spojit s navazujícími zájezdy Madeira - horská turistika i Tenerife, za cenu jedné letenky tak můžete podniknout více cest.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Brna (případně z Prahy), přílet na Tenerife, přejezd do přístavu a trajektem na ostrov La Gomera. Ubytování v hotelu.
  • 2. den: Z historicky zajímavé vsi Agulo, jedné z nejkrásnějších vesnic na ostrově, výstup horskou stezkou na hřeben s vyhlídkou Mirador de Agulo - výhled na ves i na sousední ostrov Tenerife. Dále kolem přehrady Presa de Amalahuigue en Agulo do vesničky Juego de Bolas a zpět do vesnice Agulo. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Zdolání nejvyššího vrcholu ostrova La Gomera - Garajonay (1484 m), dále sestup Národním parkem Garajonay s miliony let starým lesem a s původním vavřínovým hájem do malebné vesnice El Cedro v srdci NP, s možností ochutnávky vyhlášené a tradiční gomerské řeřichové polévky. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 4. den: Z vesnice Vallehermoso s tradičními bílými domky ze vzácného dřeva, mírným stoupáním soutěskou Barranco de la Era Nueva a oblastí připomínající měsíční krajinu ke kapli Svaté Kláry a dále na hřeben Cumbre de Chigueré s výhledy na sousední ostrovy La Palma, El Hierro či Tenerife. Sestup údolím zpět do vesnice Vallehermoso přes pláž stejného jména (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večer přesun trajektem na ostrov La Palma, ubytování v hotelu.
  • 5. den: Cesta vulkánů - hřebenová túra v přírodním parku Cumbre Vieja mezi centrálními a jižními regiony ostrova La Palma, sopečnou krajinou s lávovými poli a sopkami San Antonio (657 m) a Teneguia (427 m), která ještě v nedávné minulosti chrlila lávu. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 6. den: Trasa Národním parkem Caldera de Taburiente sopečnou kalderou Taburiente s výstupem na vrchol Pico de la Nieve (2239 m) a dále až na vyhlídku z nejvyššího vrcholu Roque de los Muchachos (2426 m) (6,5 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Jedná se o jedno z mála míst na světě s nejlepší oblohou pro astronomická pozorování.
  • 7. den: Cesta soutěskami ve vnitřní části kaldery Taburiente, kolem zavlažovacích kanálů k barevným vodopádům Cascada de Colores. (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 8. den: Návrat trajektem na Tenerife (dle příjezdu trajektu zbude čas i na obhlídku jižní části ostrova), přesun na letiště a návrat do Brna (případně do Prahy).

Ubytování

V hotelech se snídaní: 3x na ostrově La Gomera a 4x na ostrově La Palma.
V severní části ostrova La Gomera v klidných prázdninových domech Las Casas del Chorro v Agulu, kousek od rezervace Garajonay; ubytování ve 4lůžkových domech se dvěma ložnicemi, s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Na ostrově La Palma v Apartamentos La Caleta v městečku Los Cancajos ve východní části ostrova, 500 m od pláže, s bazénem; ubytování ve 2-3lůžkových apartmánech s vlastním sociálním zařízením. Vybavení pokojů v obou hotelech: TV, wifi, toaletní potřeby, ručníky, povlečení, kuchyňský kout.

Stravování

V hotelech dostaneme snídani a dále se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Většinu dní bude možné dokoupit zásoby v obchodech a cestou z výletů je možné navštívit společně místní hospůdky. Ceny v restauracích i obchodech jsou zpravidla o 30 % vyšší než u nás, v supermarketech se dají nakoupit některé potraviny i levněji.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Trajektem z Tenerife a zpět, též trajektem mezi ostrovy. Na ostrovech se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2000 Kč na zájezd (požadujeme: český ŘP a alespoň desetileté zkušenosti aktivního řidiče). Váš zájem o řízeni osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní formality: Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska a tedy i EU, k překročení hranic postačuje platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Španělsko - informace o zemi

Zájezd můžete spojit s navazujícími zájezdy Madeira - horská turistika nebo Tenerife, za cenu jedné letenky tak můžete podniknout více cest. Zpáteční letenka stojí okolo 10000 Kč. Navíc zaplatíte jen transfery mezi ostrovy a noclehy navíc mezi programy. Přelet Madeira - Tenerife stojí okolo 6000 Kč, trajekt na La Gomera okolo 1000 Kč. Noclehy navíc stojí okolo 25-35 €/os./noc - jedná se dle termínu o 1-3 noci. V případě zájmu o spojení zájezdů nás prosím informujte v přihlášce, potřebné transfery a noclehy pro vás zajistíme.

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

La Gomera a La Palma

La Gomera a La Palma