La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Kanárské ostrovy si díky své izolované poloze zachovaly zcela ojedinělé přírodní bohatství. Dva menší z těchto ostrovů, La Gomera a La Palma, nabízejí mnoho z těchto krás. Můžete se procházet v mlžném pralese, zdolat sopečné vrcholy, projít hluboká údolí a úzké soutěsky, ale i relaxovat na plážích. Tyto ostrovy nepatří svou rozlohou mezi největší, ani svými vrcholy mezi nejvyšší. Nabízejí však na malé ploše velmi rozmanitou přírodu, nejsou turisticky tolik navštěvované a jsou klidnější. Dozvíme se i více o původu Guančů, domorodých obyvatel Kanárských ostrovů, a tajemstvích spjatých s osidlováním těchto ostrovů.

Ostrov La Gomera je též známý jako Isla Redonda (Okrouhlý ostrov). Patronem ostrova je Kryštof Kolumbus, který se tu údajně zastavil na cestě, při které objevil Nový svět. Ostrov nabízí úchvatnou krajinu s hlubokými roklemi a soutěskami jako například soutěska Barranco de la Era Nueva, kterou projdeme. Najdeme zde oblast připomínající měsíční krajinu či jeden z nejstarších přírodních lesů na světě s vavřínovým hájem v Národním parku Garajonay, jenž prozkoumáme cestou na nejvyšší horu ostrova se stejným jménem Garajonay (1484 m). Též se budeme se kochat výhledy na známý Roque de Agando. Navštívíme i krásné a historicky zajímavé vesnice jako jsou Agulo nebo Vallehermoso s tradičními bílými domky ze vzácného dřeva.
Ostrov La Palma je přezdívaný též La Isla Bonita (Krásný ostrov). Projdeme nezapomenutelnou Cestu vulkánů - Ruta de Los Volcanes, sopečnou krajinou s lávovými poli a sopkami San Antonio (657 m) a Teneguia (427 m) v přírodním parku Cumbre Vieja. Prozkoumáme zde jedno z kouzelných a unikátních míst - Národní park Caldera de Taburiente se sopečnou kalderou Taburiente, která je jedna z největších na světě. Nejvyšší vrchol ostrova Roque de Los Muchachos (2426 m), neboli Skála chlapců, nás ohromí zvláštním kouzlem. Klikatou cestou vystoupáme nad mraky až do nebe za dechberoucím pohledem na kupole hvězdářských dalekohledů. Všem dalekohledům vévodí ten největší s průměrem zrcadla přes 10 metrů - Velký kanárský teleskop. Na ostrově je úžasná viditelnost hvězd i pouhým okem bez rušivého světelného smogu velkoměst.

Jedná se o program s horskou turistikou a jednodenními túrami či výlety, budeme chodit nalehko. Denně strávíme na túrách 5-7 hodin a zdoláme převýšení zpravidla 700-950 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Ubytováni budeme v hotelech, kde budeme mít uschovány i všechny na túry aktuálně nepotřebné věci - 3 noci na ostrově La Gomera, 4 noci pak na ostrově La Palma. Přepravovat se po ostrovech budeme vypůjčenými auty, budeme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Ve skupině bývá obvykle do 15 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na Tenerife, přejezd do přístavu a trajektem na ostrov La Gomera. Ubytování v hotelu.
  • 2. den: Z historicky zajímavé vsi Agulo, jedné z nejkrásnějších vesnic na ostrově, výstup horskou stezkou na hřeben s vyhlídkou Mirador de Agulo - výhled na ves i na sousední ostrov Tenerife. Dále kolem přehrady Presa de Amalahuigue en Agulo do vesničky Juego de Bolas a zpět do vesnice Agulo. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Zdolání nejvyššího vrcholu ostrova La Gomera - Garajonay (1484 m), budeme se kochat výhledem na majestátný skalní útvar Roque de Agando, projdeme Národním parkem Garajonay s miliony let starým lesem a s původním vavřínovým hájem do malebné vesnice El Cedro v srdci NP, s možností ochutnávky vyhlášené a tradiční gomerské řeřichové polévky. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 4. den: Z vesnice Vallehermoso s tradičními bílými domky ze vzácného dřeva, mírným stoupáním soutěskou Barranco de la Era Nueva a oblastí připomínající měsíční krajinu ke kapli Svaté Kláry a dále na hřeben Cumbre de Chigueré s výhledy na sousední ostrovy La Palma, El Hierro či Tenerife. Sestup údolím zpět do vesnice Vallehermoso přes pláž stejného jména (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večer přesun trajektem na ostrov La Palma, ubytování v hotelu.
  • 5. den: Jeden z nejkrásnějších treků Kanárských ostrovů - Cesta vulkánů (Ruta de Los Volcanes) - náročnější hřebenová túra v přírodním parku Cumbre Vieja mezi centrálními a jižními regiony ostrova La Palma, sopečnou krajinou s lávovými poli a sopkami San Antonio (657 m) a Teneguia (427 m), která ještě v nedávné minulosti chrlila lávu. (7-8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1300 m)
  • 6. den: Trasa Národním parkem Caldera de Taburiente sopečnou kalderou Taburiente s výstupem na vrchol Pico de la Nieve (2239 m) a dále až na vyhlídku z nejvyššího vrcholu Roque de los Muchachos (2426 m) - jedno z mála míst na světě s nejlepší oblohou pro astronomická pozorování. (6,5 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 7. den: Cesta soutěskami ve vnitřní části kaldery Taburiente, kolem zavlažovacích kanálů k barevným vodopádům Cascada de Colores. (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 8. den: Brzký ranní trajekt na Tenerife, obhlídka jižní části ostrova, přesun na letiště a návrat do Prahy.

Ubytování

3x na ostrově La Gomera ve 2lůžkových apartmánech s vlastním sociálním zařízením a vybavenou kuchyňkou. Ubytování se nachází v údolí Hermigua, v NP Garajonay.
4x na ostrově La Palma ve 2-4lůžkových apartmánech (4lůžkový apartmán má dvě ložnice) s vlastním sociálním zařízením a vybavenou kuchyňkou v klidnější částí Santa Cruz de La Palma, ve východní části ostrova.
Na obou ubytováních je wifi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Stravovaní je celý den z vlastních zdrojů. Většinu dní budeme mít možnost zastavit se i v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Skoro každý den bude možné dokoupit zásoby v obchodech. Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Na ostrově je mnoho pramenů s pitnou vodou a balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Trajektem z Tenerife a zpět, též trajektem mezi ostrovy. Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Počítejte s omezeným úložným prostorem pro vaše zavazadla (ne velké skořepinové kufry), abychom se všichni pohodlně vešli. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 3000 Kč na zájezd. Požadujeme: platný ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Řidič by měl umět fungovat s vlastní navigací v mobilu (offline Mapy.cz). Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do přihlášky.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety se společností Smart Wings.
Praha - Tenerife: 12:00-16:15
Tenerife - Praha: 17:05-23:05
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

La Gomera a La Palma - horská turistika

La Gomera a La Palma - horská turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Picos de Europa - horská turistika

"Španělské Dolomity", vápencové štíty, soutěsky a modravá jezera