Informace k zájezdu
Gran Canaria - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Gran Canaria - horská turistika ( Španělsko, Kanárské ostrovy, Evropa letecky, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 500-1000 m nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na https://www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Las_Palmas_de_Gran_Canaria/

Počasí na Gran Canaria je velmi teplé a slunné, a to po celý rok. Kromě toho, že Gran Canaria patří do subtropické oblasti, velký vliv na zdejší počasí má také kanárský proud, což je část teplého Golfského proudu. A také zde prakticky stále vanou severovýchodní pasáty. Díky tomu v jižní, nepopulárnější části ostrova Gran Canaria, teploty téměř nikdy neklesají po 20 °C a v létě vystupují až ke stupňům pětatřiceti. Severní část Gran Canarie je o trochu chladnější, rozdíl v teplotě bývá cca 5 -7 stupňů.
Ovšem Gran Canaria nejsou jen pláže, ale i vysoké hory. Nejvyšší vrchol Pico de Las Nieves má téměř 2000 metrů. Zde je počasí trohu chladnější a vlhčí a je zde velmi mnoho míst, které mají své vlastní mikroklima. Také proto se Gran Canarii říká "minikontinet". Najdete zde zastoupené skoro vše od subtropického až po kontinentální klima. Hory jsou vysoké a větry vanou obvykle od severovýchodu. Případné mraky se o hory zastaví a vyprší se na severu a výsledkem je, že jih je horký, suchý a vyprahlý, kdežto sever je zelený a vlhký. Určitě si během svého pobytu na Gran Canaria rozdílu všimnete.
Průměrné teploty přelom duben/květen: denní 23 °C, noční 17 °C.
Průměrná teplota moře přelom duben/květen: 19 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 100-200 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.
Výměna peněz a bankomaty: Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Gran Canaria hotovost z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Kompass: Gran Canaria - turistická mapa č. 237, 1:50 000

Knižní průvodci:
- Turistický průvodce Rother, nakladatelství Freytag a berndt: Gran Canaria (česky)
- Gran Canaria (česky), nakladatel Marco Polo, rok vydání 2018

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba vaše věci daleko přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, menší batoh (cca 20-30 l, na jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovku, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické/funkční do teplého, slunečného počasí, ale i do větrného počasí. Počítejte i s tím, že přes noc se trochu ochladí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek s ohledem na možný deštík. Dále trekové ponožky, oblečení na noc.
Boty: Kvalitní trekové boty do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Doporučujeme si vzít i sandály - páskáče (na pláž, na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelu nejsou v ceně snídaně. V okolí hotelu jsou ale obchody i restaurace. Během některých výletů bude možnost oběda v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. Večeře v restauracích ve městě. Dokupování zásob na místě není problém, dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Pitná voda je k dispozici pouze balená a je možné ji zakoupit skoro na každém rohu. Na plážích a turistických promenádách může být dražší - cca 2-3 €/1 l. Nedoporučujeme pít vodu z kohoutku!
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.