Informace k zájezdu
Gran Canaria - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Gran Canaria - horská turistika ( Španělsko, Kanárské ostrovy, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 500-1000 m nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících.
Kterýkoliv výlet je možno vynechat a strávit den individuálně, např. odpočinkem na pláži.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://meteobox.cz/kanarske-ostrovy-spanelsko/las-palmas-de-gran-canaria/

Počasí na Gran Canaria je velmi teplé a slunné, a to po celý rok. Kromě toho, že Gran Canaria patří do subtropické oblasti, velký vliv na zdejší počasí má také kanárský proud, což je část teplého Golfského proudu. A také zde prakticky stále vanou severovýchodní pasáty. Díky tomu v jižní, nejpopulárnější části ostrova Gran Canaria, teploty téměř nikdy neklesají pod 20 °C a v létě vystupují až ke stupňům pětatřiceti. Severní část Gran Canarie je o trochu chladnější, rozdíl v teplotě bývá cca 5-7 stupňů.
Ovšem Gran Canaria nejsou jen pláže, ale i vysoké hory. Nejvyšší vrchol Pico de Las Nieves má téměř 2000 metrů. Zde je počasí trochu chladnější a vlhčí a je zde velmi mnoho míst, které mají své vlastní mikroklima. Také proto se Gran Canarii říká "minikontinet". Najdete zde zastoupené skoro vše od subtropického až po kontinentální klima. Hory jsou vysoké a větry vanou obvykle od severovýchodu. Případné mraky se o hory zastaví a vyprší se na severu a výsledkem je, že jih je horký, suchý a vyprahlý, kdežto sever je zelený a vlhký. Určitě si během svého pobytu na Gran Canaria rozdílu všimnete.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 EUR (euro) = 25,340 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Kompass: Gran Canaria - turistická mapa č. 237, 1:50 000

Knižní průvodci:

 • Turistický průvodce Rother, nakladatelství Freytag a berndt: Gran Canaria (česky)
 • Gran Canaria (česky), nakladatel Marco Polo, rok vydání 2018

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Kanárské ostrovy.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Španělsku - Madrid
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid
Tel: +34 91 353 1880, KO: +34 91 353 1897 - 96 - 80 (ústředna)
Fax: +34 91 353 1885
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Email: madrid@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/madrid
Úřední hodiny velvyslanectví: 8,30-17,00 hod.
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, úterý a čtvrtek 10-12 hod., středa 10-14 hod.

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112


Honorární konzulát České republiky na Tenerife
Calle Roques del Salmor 1, 38670 Costa Adeje, Tenerife, Kanárské ostrovy
Tel.: +34 606 670 225 (omezená dostupnost)
E-mail: tenerife@honoraryconsulate.es
Honorární konzulka: paní Marcela Tosal
Působnost úřadu: Kanárské ostrovy
Úřední hodiny: veškerá osobní jednání probíhají pouze na základě předem sjednané schůzky​

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112

Časový posun oproti ČR: - 1 hod