Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)

Gran Canaria je třetím největším ostrovem Kanárských ostrovů, zároveň je třetím nejstarším a třetím nejvyšším ostrovem tohoto souostroví. Ze severozápadu na jihovýchod rozděluje ostrov centrální horský masív na dvě velmi rozdílná klimatická i krajinná pásma. A právě díky této různorodosti klimatu a terénu se o Gran Canarii hovoří jako o „miniaturním kontinentu“. Původem sopečný ostrov si díky své izolované poloze zachoval i zcela jedinečné přírodní bohatství a právem patří k těm nejkrásnějším z Kanárských ostrovů. Naše kroky povedou přes hory, sopky, bizarní skalní formace, hluboko zařezané soutěsky i pláže. Obdivovat budeme též takřka nedotčené divoké západní pobřeží.

Budeme se pohybovat po téměř liduprázdných trasách, ale navštívíme i turisty navštěvovaná místa, jako je nejvyšší vrchol Gran Canaria Pico de las Nieves (1949 m) či ikonu ostrova a posvátný symbol domorodých obyvatel - skalní útvar Roque Nublo (1813 m), neboli mračné skalisko. Navštívíme slavné jeskynní domy v úchvatném údolí Barranco de Guayadeque, které je také skrytým šperkem přírody a ohromí vás drsným vzhledem i strmými úbočími. Projdeme se známými písečnými dunami dosahujícími výšky až 30 metrů v Maspalomas, které tvoří přírodní rezervaci s rozlohou 250 hektarů. Obejdeme kráter Pico de Bandama s možností sestoupit i do jeho nitra. Nevynecháme ani některé z četných archeologických míst s odkazy na původní obyvatele Kanárských ostrovů, Guanče. Bude příležitost si i užít sluníčka na romantických plážích a ochutnáme místní speciality.

Čeká nás pestrý program s horskou turistikou v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko. Denně strávíme na túrách 5-7 hodin a překonáme převýšení v rozmezí 500-1000 m nahoru a totéž dolů. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži. Po ostrově se přepravíme vypůjčenými auty, budeme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

Aktuálně - vstup na Kanárské ostrovy: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování.
Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na Gran Canarii. Ubytování v hotelu v Las Palmas na 7 nocí.
  • 2. den: Výstup soutěskou Barranco de Guayadeque a dále po hřebeni nad údolím s typickými jeskynními příbytky (5-6 hod, ↑ 750 m, ↓ 1000 m). Odpoledne přejezd do Maspalomas na procházku písečnými dunami nazývanými „malá Sahara“, tvořící přírodní rezervaci o rozloze 250 hektarů s možností koupání na pláži (2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m).
  • 3. den: Po dobře upravených cestách zdoláme nejvyšší vrchol ostrova Pico de las Nieves (1949 m) (3,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Dále nás čeká cesta k nejznámějšímu klenotu a ikoně ostrova Roque Nublo (1813 m) neboli mračné skalisko, které je unikátním monolitem a pro domorodé obyvatele bylo i posvátným symbolem (3 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). V případě zájmu návštěva historického města Teror.
  • 4. den: Okruh přes liduprázdnou náhorní plošinu a dále po hřebeni ke skalnímu útvaru Roque Mulato s dalekými výhledy nejen na sousední ostrov Tenerife s vrcholem Pico del Teide topící se v mracích, kolem rozmanitých skalních stěn a hlubokých údolí. (6-7 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 5. den: Odpočinkový den s poznáváním zajímavostí ostrova. Návštěva vyhlášené palírny rumu Arucas, s tradicí sahající až do roku 1884, spojená s ochutnávkou. Dále zastávka na sopečném kuželu Montana de Arucas s krásným výhledem na oceán, Las Palmas, Arucas a okolní hory. Poté navštívíme dvě archeologická naleziště Guančů: Cenobio de Valerón a pak Cueva Pintada v Gáldaru. Pozdní odpoledne s možností koupání na okolních plážích.
  • 6. den: Trek oblastí velkého přírodního bohatství přes kalderu Bandama kolem kráteru Pico de Bandama po jeho hraně se sestupem na jeho dno (3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Přejezd a výlet do dobrodružné soutěsky Barranco Los Cernicalos s několika krásnými vodopády (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
  • 7. den: Okruh kolem nejvyšší a největší přehrady ostrova Presa de las Ninas obklopené úžasnými kanárskými borovicemi a údolím Soria s nepřekonatelnými výhledy na dramatickou krajinu z vysokého skalního útesu. (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 8. den: Rozloučení s Gran Canarií, koupání v oceánu, možná dopolední návštěva historického centra Las Palmas. Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Ubytování

7x v Aminta Home (krásný tradiční kanárský dům typu B&B ve vintage designu v Las Palmas (staré město) ve 2lůžkových pokojích se sdílenou koupelnou s WC (dům jich má několik). Budova se nachází 5 minut jízdy od katedrály Santa Ana a 15 minut pěšky od nákupní ulice Triana. Dům má v patře (bez výtahu) obývací část, dole pak společnou kuchyni (vybavená lednicí, sporákem, nádobím, konvicí na kávu) a společný jídelní prostor. Též nabízí posezení na romantické střešní terase. Pokoje jsou jednoduché, tradičně zařízené a čisté. Ve sdílených koupelnách je vana nebo sprcha a WC. WiFi je dostupné zdarma ve všech prostorách.
Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme každý den dobrou snídani. Na svačinu/oběd si připravíme studené jídlo z vlastních zásob. Většinu dní, po treku, budeme mít možnost zastavit se i v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny v restauracích i obchodech jsou zpravidla o 30 % vyšší než u nás, v supermarketech se dají nakoupit některé potraviny i levněji. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově není mnoho pramenů s pitnou vodou (nedoporučuje se ani pít vodu z kohoutku), budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gran Canaria - horská turistika

Gran Canaria - horská turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Kréta - pohodová turistika

Největším řeckým ostrovem s ohromující rozmanitostí, mýty a legendami

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie