Informace k zájezdu
Gruzie - skialp ve Svanetii

Úvodní stránka zájezdu Gruzie - skialp ve Svanetii ( Gruzie, Kavkaz, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Zimní zájezdy na hory, Skialp )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Skialpový zájezd je určen pokročilým skialpinistům, kteří bezpečně a kontrolovaně sjíždí červené a černé sjezdovky i svahy ve volném terénu, vyhledávají více skialpových akcí v každé sezóně a zcela samostatně zachází se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, jistota a zvládnutá technika sjezdu volným terénem s proměnlivou náročností i strukturou sněhu. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce okolo 1300-3240 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Na túrách strávíme podle sněhových podmínek a počasí 4-7 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 300-1400 m nahoru a 800-1400 m dolů. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí a množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
Mestia

Sněhové zpravodajství:
Středisko Tetnuldi
Středisko Hatsvali

Gruzínská zima může přinést husté sněžení i sluníčko. Teploty v noci a i přes den klesají pod bod mrazu a na svazích můžeme zejména ve vyšších polohách počítat i s větrem.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 GEL (gruzínský lari) je 8,63 Kč (listopad 2023)
Výměna peněz: Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu a hotovost nejlépe v EUR (příp. v USD). O něco výhodnější je vybrat místní měnu z bankomatu (na letišti nebo Mestii). Směna EUR (či USD) na místní lari proběhne na letišti nebo v Mestii. I když si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v EUR (či USD) jako rezervu. Ceny v Gruzii jsou podobné jako u nás.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
· Geoland: Trekking maps, 9 - Mestia, Ushguli, Lashkheti 1 : 50000 (Svanetie)

Knižní průvodci:
· Lonely Planet - Svojtka: Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd si stáhněte oblast Gruzie: Semegrelo-Zemo Svaneti.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, a téměř všude v horách. Lze si také opatřit místní SIM kartu s mobilními daty.

Nabíjení: Na všech ubytování je možné dobíjet baterie, žádná redukce není potřeba, zásuvky jsou stejné jako u nás. Pro nabíjení většího množství baterií mějte s sebou rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschované na ubytování, při přesunu do Ushguli bude možné nechat nepotřebné věci na ubytování v Mestii.
 • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
 • Nutná výbava: skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (ne nabíjecí), haršajzny, kus stříbrné lepící pásky, termo folie a vosk na pásy. Skialpový set doporučujeme vlastní. Lavinový set si můžete zapůjčit předem v komerčních půjčovnách doma - nikoli až v Gruzii. Dále doporučujeme bivakovací pytel, lavinový batoh a mačky.
 • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
 • Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí po túře
 • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh na jednodenní túry s možností připnutí lyží, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem. Není nutno vše vozit, svačiny lze nakoupit v místě.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Dovoz léků pro osobní potřebu, včetně těch na lékařský předpis, je omezen na základě jejich složení a dováženého množství. Omezení se týká většinou sedativ, hypnotik a dalších léčiv, jejichž účinné látky mohou být zneužity pro nelegální výrobu drog. Při nedodržení platných předpisů se turisté vystavují riziku zadržení na hranicích a uložení vysokých pokut (převyšujících 20 000,- CZK). Vzhledem k tomu, že příslušný gruzínský zákon týkající se dovozu omamných a psychotropních látek a chemických látek (prekurzorů) je značně komplikovaný a předpisy se mohou průběžně měnit, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi doporučuje občanům ČR cestujícím do Gruzie kontaktovat před odjezdem Velvyslanectví Gruzie v Praze se žádostí o aktuální informace.
Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny (lari - GEL). Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury a ochrany památek Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Situace v Gruzii je z bezpečnostního hlediska stabilní, problematické jsou oblasti Abcházie a Jižní Osetie (zejména vstup do těchto oblastí a jejich hranice), ale ty nejsou cílem našeho zájezdu. Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.
V Gruzii je běžné, že vás lidé ze zájmu osloví na ulici a chtějí si popovídat, rozhodně nejde o nějaké rizikové chování, jsou to vesměs lidé vřelí a srdeční, takže není třeba se ničeho bát. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Gruzii
Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi
Tel: +995/32/2916740-43
Fax: +995/32/2916744
Nouzová linka: +995/599/547173
E-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/tbilisi
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.15-17.00, pá 08.15-15.45
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po-pá 09.00-12.00 a 13.00-14.00

Časový posun: +2 hod. v době letního času, +3 hod. v době zimního času

Důležitá telefonní čísla:
Lékařská záchranná služba 112
Policie 112
Hasiči 112
Informace 11809