Gruzie - skialp ve Svanetii

Skialpové túry a freeride pod vrcholy Vysokého Kavkazu

Vydejte se s námi za zimním dobrodružstvím do kouzelné oblasti na severu Gruzie pod nejvyšší vrcholy Vysokého Kavkazu. Scenérie po staletí izolované oblasti Svanetie pod majestátními štíty centrálního kavkazského hřebenu, posetá svanskými věžemi, vám vyrazí dech. Zima v této oblasti trvá šest měsíců a přináší perfektní sněhové podmínky pro zimní radovánky. Díky nově vybudovanému lyžařskému středisku Tetnuldi pod stejnojmennou horou (4858 m) si první rozježdění na svazích a freeride zpestříme výjezdy lanovkami až do výšky 3170 m. Díky odlehlosti tohoto regionu dosud nejsou místní svahy zaplněné davy zahraničních skialpinistů, a tak si můžeme plnými doušky užívat neskutečných horských panoramat a prašanových svahů. Budeme mít možnost poznat vyhlášenou gruzínskou pohostinnost i tradice této krásné a zatím méně rozvinuté země. Po příletu se přesuneme na sever, pod centrální masiv Vysokého Kavkazu, kde naší základnou bude horské městečko Mestia (1500 m) a na dvě noci také Ušguli (UNESCO) (2220 m).

Zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří v každé sezóně vyhledávají více skialpových akcí, s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu s proměnlivou náročností i strukturou sněhu a umí zcela samostatně zacházet se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Na túrách strávíme denně většinou 4-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 300-1400 m nahoru a 800-1400 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Spát budeme 4 noci v rodinném guesthousu v Mestii a 2 noci v Ušguli, kde nám budou připravovat gruzínské speciality ve formě polopenze. Zažijeme si tak tradiční gruzínskou pohostinnost a pronikneme více do života a tradic místních obyvatel. Velikost celé skupiny bývá obvykle 6-14 cestovatelů s jedním nebo dvěma instruktory skialpinismu. Na letní turistiku do Gruzie můžete jet se zájezdy Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku nebo kratší Gruzie - Svanetie.

Program zájezdu

 • 1-2. den: Přímý ranní let z Prahy do Kutaisi. Přesun do Mestie, hlavního centra Svanetie, panoramatickou horskou cestou, ubytování se u místních na 2 noci. Rozježdění a freeride na svazích pod horou Tetnuldi (4858 m). Pilování jízdy ve volném terénu a nácvik lavinové záchrany ve skupině. Za dobrých podmínek odpolední sjezd do nezapomenutelné vesničky Adiši (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 1200 m).
 • 3.den: Ranní přejezd taxíkem do vesnice Mazeri, skialpový výstup do sedla Guli (2947 m) (6-7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m), sjezd volným i zalesněným terénem.
 • 4.den: Ranní přejezd do středověké vesničky Ušguli (UNESCO) (2220 m). Půldenní túra na vyhlídkový vrchol nad Ušguli (2980 m) s výhledem na protější Vysoký Kavkaz (4-5 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Večerní prohlídka vesnice, návštěva kostelíku svaté Marie se známými ušgulskými zvony, ubytování u místních na 2 noci.
 • 5.den: Celodenní skialpová túra kolem hory Karetta (3243 m) s parádními výhledy na nejvyšší horu Gruzie Šcharu (5193 m). (5-6 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m)
 • 6.den: Skialpová túra na vrchol hřebene Svaneti (2993 m) ( 5-6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Odpolední přejezd do Mestie, ubytování na 2 noci.
 • 7.den: Dopolední lyžování a freeride ve středisku Hatsvali, odpolední hřebenová túra přes vrcholy Mentashi (2472 m) a Zuruldi (2332 m) s úchvatnými výhledy na centrální i jižní kavkazský hřeben, sjezd do sedla Ughviri (1911 m) (3 hod, ↑ 350 m, ↓ 850 m), návrat zpět do Mestie.
 • 8.den: Dopoledne návštěva muzea Svanetských věží, poslední nákupy, přejezd na letiště do Kutaisi, let do Prahy.

Poznámka: Program zájezdu je orientační, bude se řídit sněhovými a povětrnostními podmínkami. S ohledem na bezpečnost a aktuální podmínky mohou být túry na místě upraveny.

Ubytování

Spát budeme 4 noci v Mestii a 2 noci v Ušguli, na obou místech v rodinném jednoduchém guesthousu ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě.

Stravování

V Mestii i Ušguli máme v ceně bohatou místní polopenzi, která začíná 2. den snídaní a končí 7. den snídaní. Ochutnáme pravou gruzínskou teplou snídani (chačapuri, pohanka, saláty, sýr, volské oko, párek, lívance) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou zhruba stejné jako u nás. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, ostri, chačapuri, činkali, polévka karcho, vynikající gruzínské víno, koňak a místní pálenka ča-ča.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat smluvní dopravu - pronajaté džípy a auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata), haršajzny, kus stříbrné lepící pásky, termofolie a vosk na pásy. Lavinovou výbavu i vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 07.03.2025 - 14.03.2025
 • 8 dní
 • Číslo: 1812
 • 38 000 Kč
  Bez letenky: 28 000 Kč
 • Rezervace

Gruzie - skialp ve Svanetii

Gruzie - skialp ve Svanetii

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ararat - skialp na bájné pětitisícovce

Skialpový výstup a freeride na nejvyšší hoře Turecka