Gruzie - skialp ve Svanetii

Skialpové túry a freeride pod vrcholy Vysokého Kavkazu

Vydejte se s námi za zimním dobrodružstvím do kouzelné oblasti na severu Gruzie pod nejvyšší vrcholy Vysokého Kavkazu. Scenérie po staletí izolované oblasti Svanetie pod majestátními štíty centrálního kavkazského hřebenu, posetá svanskými věžemi, vám vyrazí dech. Zima v této oblasti trvá šest měsíců a přináší perfektní sněhové podmínky pro zimní radovánky. Díky nově vybudovanému lyžařskému středisku Tetnuldi pod stejnojmennou horou (4858 m) si první rozježdění na svazích a freeride zpestříme výjezdy lanovkami až do výšky 3170 m. Díky odlehlosti tohoto regionu dosud nejsou místní svahy zaplněné davy zahraničních skialpinistů, a tak si můžeme plnými doušky užívat neskutečných horských panoramat a prašanových svahů. Budeme mít možnost poznat vyhlášenou gruzínskou pohostinnost i tradice této krásné a zatím méně rozvinuté země. Po příletu se přesuneme na sever, pod centrální masiv Vysokého Kavkazu, kde naší základnou bude horské městečko Mestia (1500 m) a na jednu noc také Ushguli (UNESCO) (2220 m).

Zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří v každé sezóně vyhledávají více skialpových akcí, s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu s proměnlivou náročností i strukturou sněhu a umí zcela samostatně zacházet se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Na túrách strávíme denně většinou 4-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 350-1400 m nahoru a 800-1400 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Spát budeme 5 nocí v rodinném guesthousu v Mestii a 1 noc v Ushguli, kde nám budou připravovat gruzínské speciality ve formě polopenze. Zažijeme si tak tradiční gruzínskou pohostinnost a pronikneme více do života a tradic místních obyvatel. Velikost celé skupiny bývá obvykle 6-12 osob s jedním nebo dvěma instruktory skialpinismu. Na letní turistiku do Gruzie můžete jet se zájezdy Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku nebo kratší Gruzie - Svanetie.

Program zájezdu

  • 1.-2. den: Přímý večerní let z Prahy do Kutaisi, noční přesun do Mestie, hlavního centra Svanetie panoramatickou horskou cestou, ranní ubytování se u místních na 4 noci, odpočinek na hotelu. Rozježdění a freeride na svazích pod horou Tetnuldi (4858 m). Pilování jízdy ve volném terénu a nácvik lavinové záchrany ve skupině.
  • 3.den: Dopolední lyžování a freeride ve středisku Hatsvali, odpolední hřebenová túra přes vrcholy Mentashi (2472m) a Zuruldi (2332m) s úchvatnými výhledy na centrální i jižní kavkazský hřeben, sjezd do vesničky Ipari. (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 1200 m)
  • 4.den: Ranní přejezd taxíkem do vesnice Mazeri, skialpový výstup na vrchol Guli (2926 m) (6-7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m), sjezd volným i zalesněným terénem.
  • 5.den: Ranní přejezd do středověké vesničky Ushguli (UNESCO) (2220 m) pod nejvyšší horu Gruzie Shkharu (5193 m). Půldenní túra na vyhlídkový vrchol nad Usghuli (2980 m) s výhledem na protější Vysoký Kavkaz (4 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Večerní prohlídka vesnice, návštěva kostelíku svaté Marie se známými ushgulskými zvony, ubytování u místních na 1 noc.
  • 6.den: Skialpová túra na vrchol hřebene Svaneti (2993 m) (4-5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Odpolední přejezd do Mestie, ubytování na 2 noci.
  • 7.den: Celodenní skialpová túra k jezerům Koruldi pod majestátním vrcholem Ushba (4710 m) (6-7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m), sjezd zpět do Mestie, poslední nákupy, večeře.
  • 8.den: Přejezd z Mestie na letiště do Kutaisi. Odpolední let do Prahy.

Poznámka: Program zájezdu je orientační, bude se řídit sněhovými a povětrnostními podmínkami. S ohledem na bezpečnost a aktuální podmínky mohou být túry na místě upraveny.

Ubytování

Spát budeme 5 nocí v Mestii a 1 noc v Ushguli, na obou místech v rodinném jednoduchém guesthousu ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě.

Stravování

V Mestii i Ushguli máme v ceně bohatou místní polopenzi, která začíná 2. den snídaní a končí 8. den snídaní. Ochutnáme pravou gruzínskou teplou snídani (chačapuri, pohanka, saláty, sýr, volské oko, párek, lívance) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou zhruba stejné jako u nás. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, ostri, chačapuri, činkali, polévka karcho, vynikající gruzínské víno, koňak a místní pálenka ča-ča.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat smluvní dopravu - pronajaté džípy a auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.
Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu i vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení, atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - skialp ve Svanetii

Gruzie - skialp ve Svanetii

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Silvestr v Bosně a Hercegovině na lyžích

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica