Silvestr v Bosně a Hercegovině na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Pohoří Bjelašnica a Visočica v Bosně a Hercegovině jsou svým charakterem a zaobleným povrchem ideální pro zimní túry na sněžnicích. I když se budeme každý den vracet zpět na ubytování, dostaneme se do opuštěných hor a zažijeme horské dobrodružství na tom nejryzejším Balkáně. V lyžařském středisku Bjelašnica na nás dýchne duch Olympiády z roku 1984. Čekají nás nejen jednodenní túry v nádherných a opuštěných horách, ale také posezení v místních rázovitých hospůdkách s neopakovatelnou balkánskou atmosférou a skvělou bosenskou kuchyní, poslední den bude čas i na nákupy a prohlídku orientálního tržiště Baščaršija v Sarajevu. Celý zájezd vyvrcholí společnou oslavou příchodu Nového roku.

Náročnost výletů hodně ovlivní počasí a teploty. Pohybovat se budeme ve výškách cca 1350 - 2100 m. Na túrách strávíme denně okolo 6 hod. Denní převýšení je cca 400 - 700 m, během túr si uděláme čas i na praktický úvod do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách. Obtížnost túr bude volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají základní zkušenosti s pohybem v letních horách, dostatečnou fyzičku a chuť zkusit něco nového (náročnost podrobněji). Na túry v pohořích Bjelašnica a Visočica vyrazíme buď přímo od penzionu, nebo se přiblížíme minibusem. Ubytováni budeme daleko od civilizace a turistického ruchu ve vesničce Umoljani v horském penzionu, kde si pochutnáme na místní bohaté polopenzi. Dopravu autobusem budeme mít společnou s dalšími silvestrovskými zájezdy a ubytováni budeme společně se skialpinisty. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
  • 2. den: Příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica, výjezd lanovkou do 1630 m, výstup na vrchol Bjelašnica (2067 m) s vybombardovaným hotelem a po hřebeni na vrchol Vlahinja (2050 m) (4-5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Odpoledne přejezd (40 min) místním minibusem do zapadlé horské vesničky Umoljani (1350 m), která se stane naší základnou na další sněžnicové túry.
  • 3. den: Túra na Veliki vrh (1726 m) s fantastickými výhledy (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m), praktický úvod do lavinové problematiky.
  • 4. den: Túra v pohoří Visočica: přejezd do obce Tušila (1240 m). Výstup na vyhlídkový vrchol Subar (1 820 m). (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 5. den: Túra do vesničky Lukomir - nejvýše položené a nejizolovanější trvale osídlené vesnice v Bosně přes vrchol Obalj, jeho úbočím zpět do Umoljani. (7-8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900m)
  • 6. den: Ráno si trošku pospíme, po snídani se v klidu sbalíme a poté vyrazíme z Umoljani na túru horskými pláněmi pod hlavním hřebenem zpět do lyžařského střediska Bjelašnica (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 400m). Přejezd do Sarajeva, prohlídka (3-4 hod) Baščaršije, nákupy, hospůdky. Kolem 21 hod odjezd do ČR.
  • 7. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

4x v útulném horském penzionu v Umoljani ve 2-5lůžkových pokojích. Ubytování v 2lůžkovém pokoji po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Téměř všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení na pokoji, 2-3 pokoje mají společné sociální zařízení na patře. V některých pokojích jsou palandy. V penzionu je wifi (ale po připojení všech účastníků velmi pomalá). Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V horském penzionu Umoljani nás čeká výborná polopenze. Snídaně je servírovaná, podávají se smažená vejce, salám, pečivo, tvaroh, marmeláda, čaj a káva. Při večeři si pochutnáme na bosenských specialitách, jako např. miješano meso, pljeskavica, čevapi, burek, brambory zapečené se zeleninou a masem atd. Hladem určitě trpět nebudeme, všeho je možné si ráno i večer přidat. Pro vegetariány je možné předem zajistit i bezmasé jídlo. Večer si v příjemné hospůdce s vyhlídkovou terasou můžeme dát pivko (4-5 BAM), víno (1l 30 BAM), nealko, radlera, čaj, kávu (2 BAM) či něco ostřejšího nebo vybrat nějakou další dobrotu z jídelního lístku (palačinky, burek, salát atd.). Jídlo na svačiny a obědy na túry doporučujeme si vzít už z domu, v horách žádný obchůdek nepotkáme. Horkou vodu na čaj do termosky si můžete nabrat u snídaně.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, kvalitní nesmeky, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, měna, mapy, vybavení atd.)

Silvestr v Bosně a Hercegovině na sněžnicích

Silvestr v Bosně a Hercegovině na sněžnicích