Gurktalské Alpy - pohodová turistika

Turistika po zelených oblých kopcích knedlíkových hor Nockberge

Gurktalské Alpy s nejvyšší horou Eisenhut (2441 m) je pásmo rozlehlých zelených oblých kopců ležící jižně od hlavního alpského hřebene, připomínající Nízké Tatry nebo Roháče. Jeho součástí je pohoří Nockberge - Knedlíkové hory, v jejichž divoké přírodě nalezneme proslulé lázně Karlbad, kde se doposud udržuje středověká tradice horkých koupelí. Nachází se zde Nockalmstrasse, 35 km dlouhá vysokohorská silnice Nockalm, ze které si můžeme užívat nádherných výhledů na vrcholky okolních hor pokrytých nekonečnými alpskými loukami. Oblast byla vyhlášena za Národní park Nockberge, jehož přírodní hranici tvoří ze 3 stran vodní toky. Ze severu je to řeka Mur protékající hluboko zařízlým údolím Lungau, na východě je pohoří od navazujících Lavantallských Alp odděleno řekou Gurk a jižní hranice sousedí s pohořím Karavanky, oddělenými od Gurktalských Alp jezerem Ossiacher See spolu s údolím Unterdrautal.

Během zájezdu se budeme pohybovat v oblasti národního parku Nockberge a zázemí budeme mít v lázeňském městečku Bad Kleinkirchheim, proslulém sportovními úspěchy místního sjezdového lyžaře Franze Klammera, rodáka z nedalekého Fresachu v Korutanech. V jeho blízkosti najdeme mnoho značených turistických tras a několik nejkrásnějších si společně projdeme. Po příjemně strávených dnech v horách můžeme relaxovat v místních vyhlášených termálních lázních Römerbad či St. Kathrein.

Čekají nás jednodenní túry, na nichž strávíme asi 5 hodin a překonáme průměrné převýšení 600 m (náročnost podrobněji). Při výstupech i sestupech si vypomůžeme sítí lanovek. K dispozici budeme mít Kärten card a Region card, které skýtají možnost využití lanovky 1x denně zdarma a také místní dopravu. Trasy nejsou technicky příliš náročné, všechny túry je možné zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program. Ubytovaní budeme v penzionu v Bad Kleinkirchheim, kde dostaneme bohatou polopenzi.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 12 hod z Brna, denní přejezd, k večeru příjezd do hotelu, večeře.
  • 2. den: Výjezd lanovkou Kaiserburgbahn (2055 m). Krátký výstup na vrchol Wöllaner Nock (2145 m) s panoramatickým výhledem do dalekého okolí. Mírným klesáním po rozsáhlých zelených pastvinách přes vrchol Kleiner Nock (2227 m) do horského lesa, cestou projdeme kolem několika dřevěných seníků, po občerstvení zpět k lanovce. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Výjezd lanovkou Brunnach a stoupání po měkkém hřebeni s nádhernými výhledy na nejkrásnější část Nockberge k vrcholu Mallnock (2226 m). Zastávka u červeně zbarvených skalních útvarů Červený Hrad a dále k náhorní plošině a jezeru Pfannocksee. Možnost prodloužit trasu výstupem na vrchol Pfannock (2254 m). Zpět přes chatu St. Osvalder Bock k horní stanici lanovky. (5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 4. den: Okružní túra od horní stanice lanovky Brunnach. Výstup přes vrcholy Mallnock (2226 m) a Klomnock (2331 m) s úchvatnými výhledy do oblasti Nockeberge a za dobré viditelnosti až na hory Slovinska, Itálie a Vysoké Taury. Sestup k dolní stanici lanovky. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1000 m)
  • 5. den: Výjezd lanovkou Kaiserburgbahn do nadmořské výšky 2055 m. Krátká okružní túra přes vrcholy Kaiseburg (2055 m), Wöllaner Nock (2140 m), Vordere Wöllaner Nock (2090 m). Lanovkou zpět do údolí (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 500 m). Busem k jezeru Milsstatter See, v městečku Millstatt, hodinová pauza na prohlídku a občerstvení. Odpolední odjezd, příjezd do Brna cca 22 hod.

Ubytování

4x v penzionu Hubertushof v lázeňském městečku Bad Kleinkirchheim. K dispozici jsou útulné 2lůžkové pokoje se sprchou, WC, TV a wifi. Termální lázně Römerbad se nachází 100 m od penzionu. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Výborná polopenze zahrnuje snídani formou bufetu (müsli, domácí marmelády, míchaná vajíčka, domácí chléb, čerstvé pečivo) a pětichodovou večeři (předkrm, polévka, hlavní jídlo, salát, zákusek). Polopenze začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Během jednotlivých tras jsou možnosti občerstvení na horských chatách, denně po túrách lze potraviny dokoupit v nedalekých supermarketech. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Gurktalské Alpy - pohodová turistika

Gurktalské Alpy - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Vysoké Taury, Sextenské a Lienzské Dolomity

Turistika v okolí Zell am See

Turistika ve Vysokých Taurách a Dientener Berge

Silvretta a Verwallské Alpy

Vyhlídkové túry na hranicích Rakouska a Švýcarska

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Zillertálské Alpy

Jednodenní túry v okolí Mayrhofen (Rakousko)

Eisenerzské Alpy

Turistika vápencovými skalami mezi Hochschwabem a Hochtorem (Rakousko)