Informace k zájezdu
Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Úvodní stránka zájezdu Výstup na Hochalmspitze a Säuleck ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Přechody hor, Víkendovky, Vysokohorská turistika )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Je potřeba počítat se značným převýšením, které je rozděleno do 4 dnů. Druhý den nás čeká výstup cca 1200 m na chatu po klasické stezce. Třetí den zdoláme vrchol Säuleck včetně absolvování středně náročné ferraty a překonáme převýšení 1000 m. Čtvrtý a zároveň vrcholový den je nejtěžší svým převýšením mezi chatou a vrcholem Hochalmspitze - cca 1300 m, kdy budeme stoupat po hřebeni, který je místy zajištěn, a v závěru po snadném ledovci a lehčí via ferratě. Poslední den sestoupíme do údolí zpátky na parkoviště, předtím však budeme muset zdolat 450 výškových metrů do sedla Mallnitzer Scharte. Celkově se jedná o náročnější program, proto je nutná dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a určitá míra lezecké šikovnosti. Zkušenost s pohybem na via ferratách a na ledovci je výhodou. Povinné je adekvátní kvalitní horské, ledovcové a via ferratové vybavení. Minimální věk pro účast na zájezdu s via ferratami je 15 let. Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (chůze po ledovci, ferraty) a pohybu v nadmořské výšce nad 3000 m doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním. Autobus, případně osobní vozidla opustíme 2. den ráno a dojdeme k nim až 5. den v odpoledních hodinách. Bude tedy možné nechat si v nich věci potřebné pro zpáteční cestu, jako oblečení a obuv.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Mallnitz:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/kaernten/mallnitz
Hochalmspitze:
http://www.wetter.de/oesterreich/wetter-hochalmspitze-1662654.html
http://www.meteoblue.com/de_CH/wetter/vorhersage/woche/hochalmspitze_at_8429
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hochalmspitze/forecasts/3360
Počítejte s vysokohorským alpským počasím. Může být slunečno, ale i deštivo, může také sněžit a mrznout.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena ubytování ve společných noclehárnách je na obou chatách 10 € pro členy Alpenvereinu, 20 € pro nečleny za noc. Jinak počítejte s obvyklými cenami nápojů a jídel jako u jiných vysokohorských chat - viz kapitola Stravování. Teplá sprcha je za poplatek 2 €, na chatě Giessener Hütte je možnost sauny za 6 €.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 44 Hochalmspitze - Ankogel 1 : 25 000
Kompass 49 - NP Hohe Tauern Süd - Mallnitz, Mölltal, Maltatal 1 : 50 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad. Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Vysoké Taury a jižní Rakousko

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci poneseme během přechodu na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci včetně ferratového a ledovcového vybavení by se vám měli vejít do batohu o objemu cca 50 až 60 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem do hor (ledovcové brýle), spolehlivý batoh cca 40-60 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferraty (viz níže), povinné vybavení na ledovec (viz níže). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, základní nouzové horolezecké vybavení (viz níže, není nezbytně nutné), další doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), “šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice!), kvalitní rukavice (!), návleky (sníh!), oblečení na chaty a spaní na chatách. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na vysokohorskou turistiku, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatě. Více viz kapitola Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Pro inspiraci s sebou: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny...
Na chatách je k dispozici pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Doporučujeme část kapacity zásob vody řešit menší nerezovou termoskou - na chatě je možné si do ní na výstup koupit čaj. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 10-15 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

POVINNÉ VYBAVENÍ NA LEDOVEC:
Výše uvedená horolezecká helma, sedací úvazek a dále:
1) Turistické mačky
2) Turistický cepín
3) 2 karabiny HMS

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA LEDOVEC:
Základní nouzové horolezecké vybavení (není nezbytně nutné):
3 karabiny s pojistkou
Ploché smyčky - 1 kus sešité ploché smyčky délky 80 cm a 2 kusy délky 120 cm.
REP šňůry - průměru 6 mm (pomocná horolezecká šňůra): 2 ks 1.5 m, 1 ks 3 m.

Povinné vybavení via ferraty i ledovec lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET + vybavení na ledovec. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty a ledovec, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.