Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Výstup na vrchol Hochalmspitze a Säuleck (Rakousko)

Majestátní Hochalmspitze (3360 m) patří k nejvyšším horám Rakouska. Výstup na její vrchol vám nabídne úchvatný výhled na celou skupinu Vysokých Taur včetně nejvyšší hory Rakouska Grossglockner (3798 m), která se nachází ve vzdálenosti pouhých 45 km. První z naplánovaných třítisícovek Säuleck (3086 m) nás během lezení hřebenového klettersteigu pro změnu odmění výhledy na celou skupinu Ankogel Gruppe. Tato akce je unikátní kombinací přechodu po chatách ve vysokohorském prostředí Národního parku Hohe Tauern, zajištěných cestách a kamenitých stezkách. Na trase překonáme i několik menších ledovců.

Zájezd je vhodný pro náročnější turisty. Na první chatu vystoupáme 1200 m, na samotný vrchol pak 1300 m, délka túr je kolem 8 hodin. K výstupu na vrchol Hochalmspitze využijeme turistické hřebenové trasy s jištěnými úseky - via ferratami (náročnost B-C) a ledovcovými pasážemi, proto je nutné mít s sebou povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu) a povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu a karabinu HMS). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na horských chatách, kde je možné využít polopenzi.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 22 hod z Brna, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Výstup z obce Dősen (1450 m) po turistické trase kolem potoka Dősenbach na chatu Arthur-von-Schmid-Haus (2281 m) (4 hod, ↑ 1200 m, ↓ 100 m). Podle chuti, času a počasí možný výstup na Dulater Nock (2656 m) nedaleko od chaty (+3 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m), nebo cvičná ferrata u chaty.
  • 3. den: Výstup na Säuleck (3086 m), hřebenová túra Detmolder Weg ferratou obtížnosti (C) přes Schneewinklspitz (3015 m) na Lassächer Winklscharte (2862 m) a sestup na chatu Giessener Hütte (2215 m). (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Výstup zajištěnou cestou Detmoldergrat (B/C) přes Winklspitz (3221 m) na Hochalmspitze (3360 m). Z vrcholu nádherné rozhledy na celou skupinu Vysokých Taur i na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner (3798 m). Sestup přes Steinerne Mannln (3158 m) a ledovec Trippkees zpět na chatu Giessener Hütte (2215 m). (10 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 5. den: Z chaty Giessener Hütte (2215 m) stezkou Buderusweg přes sedlo Mallnitzer Scharte (2672 m) k chatě Arthur-von-Schmid-Haus (2272 m). Údolím Dősener Tal zpět k busu (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 1500 m). Přejezd Rakouska, příjezd přes Mikulov do Brna před půlnocí.

Ubytování

První noc strávíme na chatě Arthur-von-Schmid-Haus, další dvě noci na chatě Giessner Hütte. Na obou chatách se spí na matracích ve společné noclehárně, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku.

Stravování

Doporučujeme využít možnosti stravování na chatách, kde lze zakoupit jídlo, teplé i studené nápoje. Polopenze stojí cca 30 €, samotné snídaně cca 13 €, polévky od 5 €, hlavní jídlo od 10 €, pivo cca 4-5 €. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den je třeba vzít s sebou z ČR.

Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Ledovcový kurz

Škola pohybu po ledovci a v zimních horách (Rakousko)