Informace k zájezdu
Hochschwab - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Hochschwab - ferraty ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Dle rakouské klasifikace náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) je Eisenerz Steig ohodnocen jako C-D, převažují však jednodušší úseky B a B-C. Kaiserschild Klettersteig se dvěma úseky obtížnosti D-E a delšími úseky obtížnosti D prověří naši vytrvalost. Kaiser Franz Joseph Klettersteig je hodnocen stupněm D, převažují úseky obtížnosti C. Nezbytná je tedy zkušenost s lezením zajištěných cest minimálně obtížnosti C a dostatečná vytrvalost. Samotné túry včetně výstupů a sestupů trvají 6-7 hodin, samotný výstup ferratami pak asi 2 hodiny, v případě ferraty Kaiser Franz Joseph však asi 3 hodiny. Každý den zdoláme převýšení kolem 1000 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž si můžeme nechat na túru nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://wetter.orf.at/steiermark/bergwetter
V Alpách je nutné být jak na začátku, tak i na konci léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0 až 20 °C. Ve vyšších polohách může být v červnovém termínu místy i souvislá stará sněhová pokrývka, v zářijovém zase pokrývka čerstvá (doporučujeme návleky na boty).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vaše výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete po večerech stravovat. Doporučujeme si kupovat večeře. Přes den nenarazíme na žádné chaty. Doporučujeme si s sebou vzít cca 50-100 € na útratu a dále finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je lepší mít alespoň částečnou hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny. Možnost výběru z bankomatu je v obou obcích až po ukončení programu 2. dne. Kartou lze teoreticky platit v obchodech a částečně i v restauracích, případně cestou na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ )
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass 212 - Hochschwab 1 : 50 000
Alternativně
Freytag & Berndt 5041 Hochschwab - Aflenz 1 : 35 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Místo našeho ubytování se nachází přímo v městečku, na stejném místě bude parkovat i autobus. Je vhodné mít věci potřebné na nocování zabalené v cestovní tašce a v batohu mít nachystané věci na první túru. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
• Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
• Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), plavky, koupací čepici. Boty: kvalitní „rozchozené“ boty do hor nebo lehčí pohory, na které jste zvyklí. Vhodné jsou také speciální „pohorko-lezečky“ určené právě pro zdolávání zajištěných cest. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Vezměte si i jiné lehké boty, např. sandály (páskáče - aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu).
• Strava: V ceně ubytování jsou snídaně ve formě švédských stolů. Na večeře doporučujeme využít místních restaurací. Přes den na túrách je možné stravování pouze z vlastních zásob. S sebou si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody na úvodní program si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Návrh jídla (pro inspiraci): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cukr, slivovice.
• Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.

1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
• Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na:
http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.