Informace k zájezdu
Výstup na Dachstein

Úvodní stránka zájezdu Výstup na Dachstein ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Je potřeba počítat se značným převýšením, které je ale rozděleno do 2 dnů. První den nás čeká díky použití lanovky výstup cca 500 výškových m na chatu po klasické alpské turistické stezce. Vrcholový den je převýšení mezi chatou a vrcholem Dachsteinu cca 800 m, budeme ale stoupat navázaní po snadném ledovci a v závěru nás čeká lehčí via ferrata obtížnosti B. 4. den pouze sestoupíme do Hallstattu 1700 výškových m. Celkově se jedná o fyzicky náročnější program, proto je pro výstup nutná dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a určitá míra lezecké šikovnosti. Zkušenost s pohybem na via ferratách a na ledovci není nezbytná, rozhodně je však výhodou. Povinné je adekvátní a kvalitní horské, ledovcové a via ferratové vybavení. Tohoto zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu a setkáme se s ním až 4. den v poledních hodinách. Je tedy možné si v něm nechat věci na zpáteční cestu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty, chůze po ledovci) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/hallstatt (Hallstatt),
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/hoher-dachstein (Dachstein, 2995 m).
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, silný vítr, ve vrcholové partii může i sněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách je 5 až 20 °C, ve vrcholové partii Dachsteinu -10 až 10 °C. Půjdeme túru po ledovci, který bude nejspíš zasněžený, se sněhem se můžeme setkat i ve vyšších polohách túry.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatě (členové OEAV celkem cca 30 € nebo 45 €, nečleni 54 € nebo 68 € podle typu pokoje). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si kupovat na chatě polopenzi nebo alespoň večeře. Ceny jídel viz kapitola Stravování. Zaplatíte navíc 21 € za jednosměrnou jízdenku na lanovku Dachstein Krippenstein. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je lepší mít hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě je ale od letošního roku možnost placení kartou také. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA


Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
• Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
V případě zájmu o knižní průvodce existují knihy specializované na oblast Dachsteinu, dále lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Dachsteinu v některých průvodcích po Rakouských Alpách. Nejvíce informací o ferratách v oblasti získate na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.at (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Výstup na Dachstein
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu výstupu na chatu na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci včetně ferratového a ledovcového vybavení by se vám měly vejít do batohu o objemu 40-50 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem do hor (ledovcové brýle), spolehlivý batoh cca 40-50 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání, vyjma povinného vybavení na ferraty (viz níže) navíc na ledovec: turistické mačky, turistický cepín, karabina HMS. Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, základní nouzové horolezecké vybavení (není nezbytně nutné): 3 karabiny s pojistkou, ploché smyčky: 1 kus sešité ploché smyčky délky 80 cm a 2 kusy délky 120 cm, REP šňůry průměru 6 mm (pomocná horolezecká šňůra): 2ks 1,5 m, 1 ks 3 m, další doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), “šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice!), kvalitní rukavice (!), návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách, plavky. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na vysokohorskou turistiku, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatě. Více viz kapitola Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Pro inspiraci: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Doporučujeme část kapacity zásob vody řešit nerezovou termoskou - na chatě je možné si do ní na výstup nalít čaj, který je v ceně snídaně či polopenze. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.
4) Pro výstup na Dachstein je nutné mít turistické mačky a cepín!

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET + vybavení na ledovec. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty a výstup na ledovec, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na:
http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Michal Lollok - Hoher Dachstein 2007, Hoher Dachstein - září 2007, Hoher Dachstein - září 2008, Olda Novotný - Hoher Dachstein 2011, Video - výstup na Dachstein 2012, Aleš Paděra - Dachstein 2019.