Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu, s téměř třítisícovou výškou, Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím. Proto je také okolí Dachsteinu turisticky velice atraktivním cílem. My se v oblasti malebného Hallstattu vydáme na chatu Simonyhütte, odkud absolvujeme celodenní výstup po ledovci Hallsttäter Gletscher a via ferratu na korunu Salzburských vápencových Alp, vrchol Hoher Dachstein.

Zájezd je určený pro náročnější turisty i pro první seznámení s ledovcovou turistikou. Při výstupu na chatu si vypomůžeme zčásti lanovkou, na samotný vrchol nás pak čeká převýšení 800 m (náročnost podrobněji). K výstupu na vrchol Hoher Dachstein využijeme turistické ledovcové trasy, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu a karabinu). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. V rámci výstupu na Dachstein na nás čeká také vrcholová ferrata (náročnost B), proto musíte mít také povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Je vhodné mít alespoň minimální předchozí ferratové zkušenosti. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Nocovat budeme na horské chatě Simonyhütte, kde je možné využít místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 8-16 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd je kolem 22 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od obce Obertraun výjezd lanovkou Dachstein Krippenstein na stanici Krippenstein. Krátký výstup na stejnojmenný vrchol s turistickými atrakcemi Welterbespirale a Five fingers s úžasným výhledem na krajinu Solné komory, lanovkou sjezd na stanici Gjaid (1750 m) a poté přes chatu Wiesberghaus (1884 m) s možností občerstvení výstup k chatě Simonyhütte (2205 m) (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 200 m). Na chatě seznámení se s používáním ledovcového a via ferratového vybavení, navazováním se do lanových družstev a pohybem po ledovci, případně pro zájemce via ferrata Moni-Klettersteig (B-C), na Schöberl (2422 m) nedaleko chaty (+2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
  • 3. den: Výstup po ledovci Hallsttäter Gletscher a via ferratou Randkluftsteig (B) na Hoher Dachstein (2995 m). (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 4. den: Sestup kolem ples Eissee a po úbočí Taubenkogelu (2300 m) ke stanici Gjaid a lanovkou dolů do Obertraunu (3,5 hod, ↑ 100 m ↓ 500 m). Okolo 14 hod odjezd a návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna před půlnocí.

Ubytování

2x na chatě Simonyhütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách. Je nutná hygienická vložka do spacáku. Na chatě je restaurace, pitná voda, WC a ne ve všech částech roku fungující sprcha s teplou vodou (5 €/3 minuty).

Stravování

Doporučujeme využít možnost velmi dobré polopenze na chatě. Cena za polopenzi (snídaně včetně 1 l čaje na túru + večeře o 3 chodech) byla v roce 2023 39 €/den . Samozřejmě je zde možnost zakoupit i další jídla, teplé i studené nápoje. Samotná snídaně s 1 l čaje na túru stojí 16 €, polévky cca od 6 €, hlavní jídlo od 11 €. Pokud si chcete vařit sami, což vzhledem k váze batohů nedoporučujeme, musíte mít vlastní vybavení, vařit pak lze jen venku, ne v chatě. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den je třeba vzít s sebou z ČR.

Video z Výstupu na Dachstein v červnu 2019:


Výstup na Dachstein

Výstup na Dachstein

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Výstup na Grossvenediger

Výstup po ledovci na vrchol Grossvenediger (Rakousko)