Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu, s téměř třítisícovou výškou, Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím. Proto je také okolí Dachsteinu turisticky velice atraktivním cílem. My se v oblasti malebného Hallstattu vydáme na chatu Simonyhütte, odkud absolvujeme celodenní výstup po ledovci Hallsttäter Gletscher a via ferratu na korunu Salzburských vápencových Alp, vrchol Hoher Dachstein.

Zájezd je určený pro náročnější turisty i pro první seznámení s ledovcovou turistikou. Při výstupu na chatu si vypomůžeme zčásti lanovkou, na samotný vrchol nás pak čeká převýšení 800 m. K výstupu na vrchol Hoher Dachstein využijeme turistické ledovcové trasy, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu a karabinu). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. V rámci výstupu na Dachstein na nás čeká také vrcholová ferrata (náročnost B), proto musíte mít také povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Je vhodné mít alespoň minimální předchozí ferratové zkušenosti. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Nocovat budeme na horské chatě Simonyhütte, kde je možné využít místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 8-16 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd je kolem 22 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od obce Obertraun výjezd lanovkou Dachstein Krippenstein na stanici Gjaid (1750 m) a poté výstup k chatě Simonyhütte (2205 m) (3,5 hod, ↑ 500 m). Na chatě seznámení se s používáním ledovcového a via ferratového vybavení, navazováním se do lanových družstev a pohybem po ledovci, případně pro zájemce via ferrata Moni-Klettersteig (B-C), na Schöberl (2422 m) nedaleko chaty (+2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
  • 3. den: Výstup po ledovci Hallsttäter Gletscher a via ferratou Randkluftsteig (B) na Hoher Dachstein (2995 m). (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 4. den: Sestup kolem chaty Wiesberghaus (1884 m) a údolím Waldbach okolo vodopádů do Hallstattu k autobusu (4 hod, ↓ 1700 m) či alternativně od stanice Gjaid lanovkou dolů do Obertraunu (2,5 hod, ↑ 150 m ↓ 500 m). Okolo 14 hod odjezd a návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna před půlnocí.

Ubytování

2x na chatě Simonyhütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách. Je nutná hygienická vložka do spacáku. Na chatě je restaurace, pitná voda, WC a sprcha s teplou vodou (3 €/3 minuty).

Stravování

Doporučujeme využít možnost velmi dobré polopenze na chatě. Cena za polopenzi (snídaně včetně 1 l čaje na túru + večeře o 3 chodech) je 33 €/den. Samozřejmě je zde možnost zakoupit i další jídla, teplé i studené nápoje. Samotná snídaně s 1 l čaje na túru stojí 13 €, polévky cca 5 €, hlavní jídlo od 11 €. Pokud si chcete vařit sami, což vzhledem k váze batohů nedoporučujeme, musíte mít vlastní vybavení, vařit pak lze jen venku, ne v chatě. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den je třeba vzít s sebou z ČR.

Video z Výstupu na Dachstein v červnu 2019:


Výstup na Dachstein

Výstup na Dachstein