Informace k zájezdu
Ladakh - Malý Tibet pohodově

Úvodní stránka zájezdu Ladakh - Malý Tibet pohodově ( Indie, Himálaj, Daleké cesty, Přechody hor, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Treky vedou po horských kamenitých a prašných stezkách, které využívají i místní vesničané s koňmi a oslíky. Nemusíme se tedy obávat žádných technicky těžkých úseků. Občas je nutné přebrodit nebo přeskočit potok, ale žádná větší řeka se na tomto treku překonávat nemusí. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-18 km, 4-8 hodin celkového času chůze včetně všech přestávek. První a třetí den na treku jsou kratší, přechody přes sedla jsou vždy trochu náročnější. Nadmořské výšky se není třeba příliš obávat, aklimatizovat se budeme postupně, nicméně lehké problémy s výškou (bolest hlavy, únava, menší výkonnost, nechuť k jídlu) někdy mohou nastat. Na cestu se může vydat každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
https://www.yr.no/place/India/Jammu_and_Kashmir/Leh/ (Leh, 3500 m)
https://www.yr.no/place/India/Delhi/New_Delhi/ (Delhi, 212 m)

Náš zájezd je směrovaný do doby monzunů, což je však nejlepší období pro návštěvu Ladakhu. Znamená to, že v Delhi bude velmi horko a vlhko, ale v Ladaku počítejte se suchým a prašným klimatem. Nicméně déšť není výjimkou. V horách na vyšších místech může v noci i mrznout, naopak v nižších polohách počítejte s typicky letním horským počasím (občas slunečno, občas déšť).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- India - Ladakh - Zanskar 1 : 350 000, Nelles Map

Knižní průvodci v češtině věnující se celé Indii:
- Severní Indie - Lonely Planet, Svojtka, vyd. 2008

Knižní průvodci speciálně k území Ladakhu v angličtině (není možné koupit v ČR, dostupné např. na Amazon.co.uk):
- Trekking in Ladakh, Cicerone Guide, vyd. 2015, anglicky
- Kasmir, Bradt, vyd. 2014, anglicky (obsahuje i Ladakh)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: V Indii se platí indickými rupiemi. Peníze (EUR, USD) se dají vyměnit po příjezdu do Dillí na letišti nebo až v Lehu, na obou místech jsou i bankomaty pro výběr kartou. Ovšem nikde jinde přístup k bankomatům není.
Při výměně peněz je dobré si zkontrolovat, jestli jsou obdržené bankovky v celku, zvláště jestli nejsou natrhnuté po obvodu. Těch byste se pak dost těžko zbavovali.
U všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochrannými znaky, v případě USD je nutné mít bankovky od série 2006 a mladší. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).
Ceny: Na jídlo, levné suvenýry a vstupy budete potřebovat maximálně 250 € na osobu. (Z toho na vstupné počítejte zhruba 3000 rupií) Je nutné si s sebou vzít rezervu pro nepředvídané okolnosti, jako finanční rezerva slouží i karta.
Přibližné ceny: jídlo v restauraci 50-100 INR, v lepší restauraci 80-250 INR, čaj 10-30 INR, pivo Kingfisher 0,66 l 120 INR v obchodě a 200 INR v restauraci, zelenina 10-50 INR za kg (podle druhu, sezóny a místa, kde ji kupujete), balená voda 20 INR.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Na většině míst v Indii je signál, ale je tam velké množství mobilních operátorů, a ne se všemi mají naši operátoři uzavřenou roamingovou smlouvu, takže z některých míst není možné volat, ani když tam signál je. V celém Ladakhu v loňském roce české sim karty nefungovaly.
Dobíjení baterií je možné na všech ubytování, během treku možné není. V Indii se používá odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, nicméně české koncovky v indických zásuvkách zpravidla fungují, jen někdy nedrží dobře - http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=IN.
V Indii je internet na mnoha místech, ale na našich horských trecích samozřejmě není. Takže možnosti jsou v Delhi, Lehu a opět v Delhi. Cena za internet v kavárně se pohybuje asi mezi 10 až 30 Kč za hodinu. Na ubytování v Delhi i v Lehu i v mnoha restauracích funguje wifi, ale v Lehu je připojení zpravidla velmi pomalé. Také jsou v Lehu časté i několikadenní výpadky spojení, takže připravte své blízké na to, že se třeba déle jak týden neozvete.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je třeba mít jeden větší hlavní batoh (do podpalubí letadla, na naložení na koně na treku). Neberte s sebou v žádném případě kufry na kolečkách ani sportovní tašky, zájezd s nimi nezvládnete. Dále potřebujete menší batůžek okolo 25-30 l (na denní túry na treku, na všechny výlety, na palubu letadla). Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost. Balte s rozvahou, aby hmotnost vašeho batohu nepřesáhla 15 kg. Před trekem bude možné část věcí zanechat v hotelu, do kterého se po treku opět vrátíme.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do Indie), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, velký igelitový pytel či jiný obal na hlavní batoh (využije se při naložení na koně), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do horského chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), kraťasy (v konzervativní Indii raději až po kolena, hlavně u žen), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Dále návleky, šátek na krk, kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (šátek, kapuce, proti slunci kšiltovka, …), pro jistotu i lehčí rukavice.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je nutné si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: Na 4denním treku dostaneme místní plnou penzi. Mimo trek se budeme stravovat v místních restauracích. S sebou není třeba vozit vůbec žádné jídlo z ČR. Maximálně si můžete vzít pár sladkostí, tyčinek apod.
Pití: V civilizaci budeme kupovat vodu balenou. Na treku je možné využít PET láhve z místní koupené vody nebo si případně vzít trvalé láhve na vodu o objemu cca 1,5-2 l, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme na treku postupně doplňovat.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis, Endiaron ani uhlí na případné indické průjmy moc nezabírají), není od věci přibalit i širokospektrá antibiotika, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.