Informace k zájezdu
Ladakh - Malý Tibet pohodově

Úvodní stránka zájezdu Ladakh - Malý Tibet pohodově ( Indie, Himálaj, Daleké cesty, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Turistika horská, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Treky vedou po horských kamenitých a prašných stezkách, které využívají i místní vesničané s koňmi a oslíky. Nemusíme se tedy obávat žádných technicky těžkých úseků. Občas je nutné přebrodit nebo přeskočit potok, ale žádná větší řeka se na tomto treku překonávat nemusí. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-18 km, 4-8 hodin celkového času chůze včetně všech přestávek. První a třetí den na treku jsou kratší, přechody přes sedla jsou vždy trochu náročnější. Nadmořské výšky se není třeba příliš obávat, aklimatizovat se budeme postupně, nicméně lehké problémy s výškou (bolest hlavy, únava, menší výkonnost, nechuť k jídlu) někdy mohou nastat. Na cestu se může vydat každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici.

AKUTNÍ HORSKÁ NEMOC

Výšková nemoc nebo přesněji akutní horská nemoc (AHN, anglicky AMS - acute mountain sickness) se v nějaké formě projeví u naprosté většiny turistů ve výškách nad 3500 m n.m. Jedná se o reakci organismu na nižší tlak vzduchu ve vysoké nadmořské výšce, což způsobuje nedostatečné okysličení krve. Projevuje se bolestí hlavy, nechutí k jídlu, nevolností, motáním hlavy, zrychleným tepem, rychlejším zadýcháním při námaze, zvýšenou únavou. Tyto projevy neznamenají, že nemůžeme pokračovat do vyšších poloh, jen že je třeba dopřát tělu čas na aklimatizaci. Je dobré dodržet postup 300 až 500 výškových metrů za den (počítá se výška místa noclehu, není problém za den nastoupat 1000 m a slézt 500 m) a každých 1000 nastoupaných metrů zařadit odpočinkový den. V případě projevů AHN se nedoporučuje tzv. aktivní aklimatizace, tedy zkoušet, co tělo vydrží a dělat aklimatizační výstupy, ale naopak dopřát tělu odpočinek. Ze zkušeností vyplývá, že nejvíce případů zhoršení AHN se děje ve výšce 4000 až 4500 m n.m. Obecně platí, že pokud se lehké příznaky zhoršují, je dobré nepokračovat ve výstupu a počkat, až se problémy zmírní.

V dnešní době je dostupný kapesní pulsní oxymetr, kterým lze měřit saturaci krve kyslíkem a tepovou frekvenci. Okysličení pod 80 % může znamenat problém. Ovšem je dobré měřit si saturaci pravidelně (ráno a večer, v klidu alespoň půl hodiny po skončení pochodu) a vést si záznamy, protože problém značí až větší úbytek kyslíku a vysoký tep v klidu. Člověk by však měl být opatrný hlavně na příznaky, protože někdo zvládá vysoké výšky klidně s 80 % kyslíku a nižší tepovou frekvencí, zatímco jiný se může cítit špatně s 90 % kyslíku, když bude mít tepovku 150 v klidu. Pro úplnost, u hladiny moře je normální mít 98-99 % kyslíku v krvi. Naši průvodci bývají na zájezdu oxymetrem vybaveni.

V případě ignorování projevů AHN se můžou rozvinout závažnější formy výškové nemoci.

Jedná se o výškový otok plic (anglicky HAPE - high altitude pulmonary edema), kdy se kvůli nedostatku kyslíku začne v plicích hromadit voda. Projevuje se to velkou únavou, zrychleným dýcháním, postižený není schopen ujít více jak několik kroků bez odpočinku ani po rovině a dech se neuklidní ani během pauzy. Dýchání se ještě zhorší, když si postižený lehne. Jediným řešením je bezodkladný sestup do nižší nadmořské výšky, ovšem často je třeba postiženého snést nebo evakuovat vrtulníkem, pokud už není schopen pohybu sám. Pokud je k dispozici kyslík, pomůže to postiženému nabrat síly k sestupu, nebo počkat na vrtulník. Je to život ohrožující stav, který na začátku vypadá jen jako velká únava, ale během pár hodin se rapidně zhorší!!

Druhou nebezpečnou formou je výškový otok mozku (anglicky HACE - high altitude cerebral edema), kdy se začne voda hromadit v mozku. Projevuje se to silnou bolestí hlavy, zmateností, motáním hlavy, poruchami myšlení a artikulace, jednoduše se dá popsat stav jako pokročilá opilost. Pokud člověk nepil alkohol a chová se jako hodně opilý, je vážné podezření na otok mozku. Opět je nutné dostat postiženého rychle do nižší nadmořské výšky. I tady se jedná o život ohrožující stav, kdy postižený zpravidla není schopen samostatného pohybu.

Existují léky pro pomoc při AHN - Diamox nebo česká verze Diluran, které jsou na předpis. O užívání a dávkování se poraďte s lékařem.

Návštěva Ladakhu je specifická příletem do města Leh ve 3500 m n.m., což už je nadmořská výška vyžadující aklimatizaci organismu. Asi by bylo nejlepší do této výšky dojet postupně, to by však bylo časově velmi náročné. Je také diskutabilní, zda by několikadenní 1000 km dlouhá cesta po himálajských horských silnicích nebyla ve výsledku náročnější než hodinový let z Delhi do Lehu. Na našich zájezdech máme první dva dny po příletu do Lehu fyzicky nenáročný program, aby bylo možné více odpočívat a aklimatizovat se. Na treky vyrážíme až třetí den po příletu, a první dvě etapy bývají méně náročné s důrazem na pozvolné nabírání výšky. Díky tomu jsou všichni schopní se postupně aklimatizovat a zvládnout přechody pětitisícových sedel. Pro případ vážnějších problémů je v Lehu dobře vybavená nemocnice, kde jsou na léčení akutní horské nemoci připraveni.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Náš zájezd je směrovaný do doby monzunů, což je však nejlepší období pro návštěvu Ladakhu. Znamená to, že v Delhi bude velmi horko a vlhko, ale v Ladaku počítejte se suchým a prašným klimatem. Nicméně déšť není výjimkou. V horách na vyšších místech může v noci i mrznout, naopak v nižších polohách počítejte s typicky letním horským počasím (občas slunečno, občas déšť).

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 100 INR (rupie) = 28,485 Kč
Výměna peněz: V Indii se platí indickými rupiemi. Peníze (EUR, USD) se dají vyměnit po příjezdu do Dillí na letišti nebo za lepší kurz ve městě, na obou místech jsou i bankomaty pro výběr kartou. Bankomaty jsou i jinde, ovšem nedá se na to spoléhat, ne všechny berou cizí karty, případně v nich chybí hotovost. Při výměně peněz je dobré si zkontrolovat, jestli jsou obdržené bankovky v celku, zvláště jestli nejsou natrhnuté po obvodu. Těch byste se pak dost těžko zbavovali.
U všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochrannými znaky, v případě USD je nutné mít bankovky od série 2006 a mladší. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • India - Ladakh - Zanskar 1 : 350 000, Nelles Map

Knižní průvodci v češtině věnující se celé Indii:

  • Severní Indie - Lonely Planet, Svojtka, vyd. 2008

Knižní průvodci speciálně k území Ladakhu v angličtině (není možné koupit v ČR, dostupné např. na Amazon.co.uk):

  • Trekking in Ladakh, Cicerone Guide, vyd. 2015, anglicky
  • Kasmir, Bradt, vyd. 2014, anglicky (obsahuje i Ladakh)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si mapy těchto oblastí Indie: Dzammu, Kašmír, Dillí a popř. Uttarpradéš (pro Agru a Taj Mahal).

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. V celém Ladakhu české SIM karty nefungují.
Pokud potřebujete častější přístup na internet, můžete si koupit místní SIM kartu s datovým balíčkem. Pozor, SIM karty z Delhi nefungují v Ladakhu. Pro použití v Ladakhu je třeba si pořídit místní SIM kartu přímo v Lehu. Vyřízení žádosti trvá několik dní

Nabíjení: Dobíjení baterií je možné na všech ubytování, během treku možné není. V Indii se používá odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, nicméně české koncovky v indických zásuvkách zpravidla fungují, jen někdy nedrží dobře.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. Cestovní taška je jako hlavní zavazadlo také možná (kufr ne). Balte s rozvahou, aby hmotnost vašeho batohu nepřesáhla 15 kg. Před trekem bude možné část věcí zanechat v hotelu, do kterého se po treku opět vrátíme.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), spacák přiměřeného teplotního komfortu, igelitový pytel či jiný obal na hlavní batoh (využije se při naložení na koně)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehčí
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis), dále i širokospektrá antibiotika

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné.
Eura, americké dolary a ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).
Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky včetně jednoho notebooku a šperků, pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny.
Do Indie je povolen bezcelní dovoz maximálně 2 litrů alkoholických nápojů, 100 cigaret, 25 kusů doutníků nebo 125 g tabáku.

Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.
V zájmu zamezení korupce se po příletu na mezinárodní terminál 3 letiště v Dillí platí případné clo pouze u přepážky Central Bank of India, a to po vydání dokladu "Bank Receipt" ze strany pracovníka celní kontroly. Pokud by kdokoli vyžadoval úhradu cla jiným způsobem, doporučuje se ověřit si tento postup u non-stop celní služby na telefonu +91 11 256 56 555 nebo +91 11 256 520 88.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Fax: +91-11-2415 5270
Nouzová linka: +91 9910999460
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/newdelhi
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00-16.30
úřední hodiny pro veřejnost: úterý 09.00-11.00

Důležitá telefonní čísla v Indii: policie 100, záchranná služba 102, hasiči 101