Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Ladakh se s námi, na rozdíl od pestré, barevné a rušné Indie, podělí o svůj klid a pohodu. Ne nadarmo se celé oblasti říká Malý Tibet. Právě buddhismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně vykreslili tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů v době okupace srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života. I nám se podaří v rámci zájezdu navštívit mnohé kláštery a nahlédnout tak do zákulisí života dnešních mnichů.

Po poznání Lehu a okolí navštívíme nejstarší ladakhský klášter Lamayuru. Odtud nás čeká čtyřdenní putování přes hory do Chilingu. Trek povede opuštěnějšími údolími Ladakhu, kde je jen několik vesnic. Bude nás doprovázet místní "horseman" s karavanou koní, kteří nám ponesou veškeré vybavení potřebné pro pobyt v opuštěných vysokých horách. My si poneseme jen malý batoh s vodou na den, svačinu, lékárničku a nějaké oblečení pro případ změny počasí. Nebude chybět ani místní průvodce a kuchař, který nám každý den bude připravovat chutné jídlo - dostaneme plnou penzi. Dále podnikneme třídenní výpravu džípem do údolí Nubra, které je jedno z nejsušších míst v Himálaji vůbec. Najdete zde klasickou písečnou poušť se stády chundelatých dvouhrbých velbloudů, horké prameny a samozřejmě významné buddhistické kláštery. Do údolí Nubra se přejíždí přes sedlo Khardung La, které je se svou nadmořskou výškou 5380 m údajně nejvyšším průjezdným sedlem na světě. Ve městech ochutnáme místní kulinářské speciality, poznáme kláštery a památky Lehu, jeden z nových sedmi divů světa Tádž Mahal v Ágře či uličky a bazary starého Dillí, kde nakoupíme suvenýry před odletem domů.

Zájezd do země vysokých sedel je určen pro všechny, kteří chtějí kromě buddhistické kultury a klášterů vychutnat i velikost a opuštěnost Himálaje, a to pohodovým způsobem - nalehko a s výhodou plné penze v horách. Odpovídající fyzická kondice a přiměřené zkušenosti s pobytem v horách jsou i zde namístě, přeci jen nás čekají dvě téměř pětitisícová sedla. Denní trasy se pohybují v rozmezí 10-18 km, převýšení je většinou okolo 500 m, při překonávání sedel i přes 1000 m (náročnost podrobněji). Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Náročnější variantou zájezdu natěžko je akce Indie - Ladakh.

Program zájezdu

  • 1.-2. den: Odlet z Prahy do Dillí, ubytování, jedinečná atmosféra indického hlavního města, návštěva bazaru a místních památek.
  • 3. den: V ranních hodinách odlet do Lehu (3550 m), centra Ladakhu, aklimatizace, prohlídka města a návštěva Leh palace, podle kterého byla postavena známá Potala v tibetské Lhase.
  • 4. den: Výšlap na Shangti stupu, odměněný úchvatnými výhledy na město a údolí Indu. Výlet do vesnice a kláštera Thiksey, pohled do zákulisí jednoho z nejzachovalejších a nejvýznamnějších ladakhských klášterů. Návštěva největšího ladakhského kláštera Hemis.
  • 5. den: Přejezd do Lamayuru a prohlídka nejstaršího kláštera v Ladakhu. Cestou možná návštěva kláštera v Alchi nebo Likir. Poté přejezd do vesnice Phanjila, ubytování v kempu.
  • 6. den: Začátek čtyřdenního treku s koňmi. Aklimatizační etapa z vesnice Phanjila do vesnice Hinju. (4 hod, ↑ 500 m)
  • 7. den: Přechod přes sedlo Konze La (4900 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Ladakhu a Zanskaru i vzdálený Karakoram (8611 m). (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 600 m)
  • 8. den: Údolím přes osadu Sumdo Chinmu do tábořiště pod sedlem Dung Dung-la. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 500 m)
  • 9. den: Výstup do sedla Dung Dung La (4710 m), opět s úžasnými výhledy na okolní obrovské hory, a sestup do Chilingu u řeky Zanskar. Rozloučení s koníky a návrat džípem do Lehu. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1300 m)
  • 10. den: Odpočinek. Nenáročné výlety do okolí Lehu. Čoglamsar - tibetská kolonie na předměstí Lehu, Shey - nejstarší rezidence 1. ladakhského krále tibetského původu, jezírko s posvátnými rybami, nebo návštěva současného královského sídla ve vesnici Stok.
  • 11. den: Začátek třídenního výletu džípem nebo minibusem. Nejprve přejezd přes nejvyšší silniční průsmyk na světě Khardung-la (5380 m) do údolí Nubra, které je jedním z nejsušších míst v Himalájí. Zastávka v písečné poušti s dunami poblíž vesnice Hunder s možností projížďky na huňatých dvouhrbých velbloudech - dokonalý pocit pouště. Nekonečným údolím řeky Shyok až do vesnice Turtuk, která je 7 km od tzv. „linie příměří“ a je kulturně úplně odlišná od zbytku Ladakhu.
  • 12. den: Celodenní program v Turtuku a okolí. Prohlídka vesnice s jedinečnou atmosférou, návštěva muzea v bývalém letním sídle krále Baltistánu, nákupy lokálních suvenýrů, posezení v příjemných venkovních restauracích, vycházky do okolí řeky Shyok. Možnost vystoupat na vyhlídkový kopec nad vsí s výhledem do Pákistánu.
  • 13. den: Odjezd z Turtuku. Prohlídka nejvýznamnějšího kláštera Diskit, kde se na restaurování nástěnných maleb podíleli čeští restaurátoři a studenti. Návrat opět přes sedlo Khardung-la do Lehu.
  • 14. den: Odpočinek, nenáročný program v Lehu a okolí, nákupy. Případně výlet džípem k jezeru Pangong-tso na čínských hranicích.
  • 15. den: Let z Lehu do Dillí a den volna s prohlídkou Dillí a nákupy.
  • 16. den: Výlet do Ágry a prohlídka monumentálního pomníku Tádž Mahal, který patří mezi 7 nových divů světa.
  • 17. den: Let z Dillí do Prahy.

Ubytování

Na treku nocujeme celkem 4x ve stanech (zajišťuje místní agentura) na osvědčených tábořištích, na zájezd je potřeba vlastní spacák přiměřeného tepelného komfortu. Spíme vždy v dosahu vody, kterou je ale třeba upravit či převařit. Ve městech budeme ubytovaní v turistických hotelech (2lůžkový pokoj je standartní), v Lehu 5 nocí, 2 noci v Turtuku v údolí Nubra a v Delhi na Paharganji 3 noci. V Lehu se ubytujeme v klidnější a zelenější okrajové části města. Je třeba počítat s rozdílným standardem ubytování než na jaký jsme zvyklí z Evropy. V Delhi jsou pokoje vybavené vlastní koupelnou a klimatizací, avšak musíme počítat s vysokou vlhkostí vzduchu, vyšším hlukem a tmavšími pokoji s okny do větracích šachet nebo rušné ulice. V Ladakhu jsou pokoje zpravidla jednodušší, často je koupelna na chodbě a je zde hodně prašno. Na ubytování v Delhi i v Lehu i v mnoha restauracích funguje wifi, ale v Lehu je připojení zpravidla velmi pomalé. Také jsou v Lehu časté i několikadenní výpadky spojení, takže připravte své blízké na to, že se třeba déle jak týden neozvete.

Stravování

Indická a tibetská kuchyně je pestrá a dobrá. Během pobytu v horách se o nás kompletně postará místní kuchař, v ceně zájezdu je 4x horská plná penze. Ta sestává ze snídaně, obědového balíčku na cestu, bohaté večeře a samozřejmě čaje, který nemůže v Indii nikdy chybět. Plná penze začíná večeří v prvním horském kempu (5. den) a končí poslední den treku (9. den), kdy dostaneme po snídani ještě svačinu na cestu. Těšit se můžete na indickou, převážně vegetariánskou, stravu, ale místní kuchaři umí vykouzlit i chutné evropské jídlo. K snídani jsou většinou vajíčka, toasty, kukuřičné lupínky, ale třeba i palačinky. K večeři je zpravidla hodně rýže, kořeněná čočková omáčka (Dal) a zelenina na kari, můžou však být i špagety nebo čínská kuchyně. A vždy bude i nějaký dezert. V civilizaci budeme jíst v místních restauracích, kde ceny zdaleka nedosahují našich. V běžné restauraci je jídlo asi za 50-100 INR, v lepší restauraci od 80-250 INR, čaj je asi za 10-30 INR, pivo Kingfisher stojí 120 INR v obchodě a 200 INR v restauraci. Na treku je možné využít PET láhve z místní koupené vody nebo si případně vzít trvanlivé láhve na vodu o objemu cca 1-2 l, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme na treku postupně doplňovat. Ráno i večer bude k dispozici převařená voda, kterou můžete bez úpravy pít. Vodu nabíranou z místních zdrojů je třeba až na výjimky upravit filtrováním nebo dezinfekcí.

Další informace k zájezdu

Doprava v Indii: Mezi Dillí a Lehem se přepravíme pohodlně a rychle letecky, je to skvělý vyhlídkový let. Dále vyzkoušíme různé možnosti pozemní indické dopravy. Svezeme se místními autobusy, jež se na horských silničkách postarají o nevšední cestovatelský zážitek. V okolí Lehu budeme hojně využívat služeb místních taxikářů a jejich džípů, minibusů a autobusů klasických indických značek TATA a MAHINDRA. Cestování přes nejvyšší silniční sedla světa do nejodlehlejších koutů Himálaje vyžaduje od cestujících pevné nervy a odolné tělo. Připravte se na spoustu zatáček, hrbolů, výhledy do propastí, všudypřítomný prach, možná zdržení kvůli závalům na silnici a improvizované opravy porouchaných vozidel. V Dillí bude možné vyzkoušet místní tradiční MHD, moto i cyklorikšu, ale také supermoderní metro, na výletě do Ágry indickou dálnici, kde je rychlostní limit pro kamiony 60 km/h. Nadšení motorkáři si mohou v odpočinkových dnech půjčit legendární stroj značky Royal Enfield, který bez problémů zvládá zdejší nadmořské výšky a rozbité cesty.

Cestovní formality: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme v předstihu. O víza si můžete zažádat nejdříve 30 dní dopředu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Langtang trek

Himálajské údolí Langtang a jezero Gosainkund s noclehy na chatách