Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Ladakh se s námi, na rozdíl od pestré, barevné a rušné Indie, podělí o svůj klid a pohodu. Ne nadarmo se celé oblasti říká Malý Tibet. Právě buddhismus a kultura z něj vycházející nezaměnitelně vykreslili tvář zdejšího kraje. Zatímco v Tibetu byla řada klášterů v době okupace srovnána se zemí, v Ladakhu jsou dodnes plně fungující kláštery nedílnou součástí každodenního života. I nám se podaří v rámci zájezdu navštívit mnohé kláštery a nahlédnout tak do zákulisí života dnešních mnichů.

Po poznání Lehu a okolí navštívíme nejstarší ladakhský klášter Lamayuru. Odtud nás čeká čtyřdenní putování přes hory do Chilingu. Trek povede opuštěnějšími údolími Ladakhu, kde je jen několik vesnic. Bude nás doprovázet místní "horseman" s karavanou koní, kteří nám ponesou veškeré vybavení potřebné pro pobyt v opuštěných vysokých horách. My si poneseme jen malý batoh s vodou na den, svačinu, lékárničku a nějaké oblečení pro případ změny počasí. Nebude chybět ani místní průvodce a kuchař, který nám každý den bude připravovat chutné jídlo - dostaneme plnou penzi. Dále podnikneme třídenní výpravu džípem do údolí Nubra, které je jedno z nejsušších míst v Himálaji vůbec. Najdete zde klasickou písečnou poušť se stády chundelatých dvouhrbých velbloudů, horké prameny a samozřejmě významné buddhistické kláštery. Do údolí Nubra se přejíždí přes sedlo Khardung La, které je se svou nadmořskou výškou 5380 m údajně nejvyšším průjezdným sedlem na světě. Ve městech ochutnáme místní kulinářské speciality, poznáme kláštery a památky Lehu, jeden z nových sedmi divů světa Tádž Mahal v Ágře či uličky a bazary starého Dillí, kde nakoupíme suvenýry před odletem domů.

Zájezd do země vysokých sedel je určen pro všechny, kteří chtějí kromě buddhistické kultury a klášterů vychutnat i velikost a opuštěnost Himálaje, a to pohodovým způsobem - nalehko a s výhodou plné penze v horách. Odpovídající fyzická kondice a přiměřené zkušenosti s pobytem v horách jsou i zde namístě, přeci jen nás čekají dvě téměř pětitisícová sedla. Denní trasy se pohybují v rozmezí 10-18 km, převýšení je většinou okolo 500 m, při překonávání sedel i přes 1000 m. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Náročnější variantou zájezdu natěžko je akce Indie - Ladakh.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy do Dillí, ubytování, jedinečná atmosféra indického hlavního města, návštěva bazaru a místních památek.
 • 3. den: V ranních hodinách odlet do Lehu (3550 m), centra Ladakhu, aklimatizace, prohlídka města a návštěva Leh palace, podle kterého byla postavena známá Potala v tibetské Lhase.
 • 4. den: Výšlap na Shangti stupu, odměněný úchvatnými výhledy na město a údolí Indu. Výlet do vesnice a kláštera Thiksey, pohled do zákulisí jednoho z nejzachovalejších a nejvýznamnějších ladakhských klášterů. Návštěva největšího ladakhského kláštera Hemis.
 • 5. den: Přejezd do Lamayuru a prohlídka nejstaršího kláštera v Ladakhu. Cestou možná návštěva kláštera v Alchi nebo Likir. Poté přejezd do vesnice Phanjila, ubytování v kempu.
 • 6. den: Začátek čtyřdenního treku s koňmi. Aklimatizační etapa z vesnice Phanjila do vesnice Hinju. (4 hod, ↑ 500 m)
 • 7. den: Přechod přes sedlo Konze La (4900 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Ladakhu a Zanskaru i vzdálený Karakoram (8611 m). (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 600 m)
 • 8. den: Údolím přes osadu Sumdo Chinmu do tábořiště pod sedlem Dung Dung-la. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 500 m)
 • 9. den: Výstup do sedla Dung Dung La (4710 m), opět s úžasnými výhledy na okolní obrovské hory, a sestup do Chilingu u řeky Zanskar. Rozloučení s koníky a návrat džípem do Lehu. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1300 m)
 • 10. den: Odpočinek. Nenáročné výlety do okolí Lehu. Čoglamsar - tibetská kolonie na předměstí Lehu, Shey - nejstarší rezidence 1. ladakhského krále tibetského původu, jezírko s posvátnými rybami, nebo návštěva současného královského sídla ve vesnici Stok.
 • 11. den: Začátek třídenního výletu džípem. Nejprve přejezd přes nejvyšší silniční průsmyk na světě Khardung-la (5380 m) do údolí Nubra, které je jedním z nejsušších míst v Himalájí. Nekonečným údolím řeky Shyok až do vesnice Turtuk, která je 7 km od tzv. „linie příměří“ a je kulturně úplně odlišná od zbytku Ladakhu.
 • 12. den: Dopoledne prohlídka vesnice Turtuk, možná návštěva muzea v bývalém letním sídle krále Baltistánu. Odpoledne přejezd do zelené oázy Hunder. Písečná poušť s dunami táhnoucími se od vesnice až k Diskitu s možností projížďky na huňatých dvouhrbých velbloudech - dokonalý pocit pouště.
 • 13. den: Prohlídka nejvýznamnějšího kláštera Diskit, kde se na restaurování nástěnných maleb v nedávné době podíleli čeští restaurátoři a studenti. Návrat opět přes sedlo Khardung-la do Lehu.
 • 14. den: Odpočinek, nenáročný program v Lehu a okolí, nákupy. Případně výlet džípem k jezeru Pangong-tso na čínských hranicích.
 • 15. den: Let z Lehu do Dillí a den volna s prohlídkou Dillí a nákupy.
 • 16. den: Výlet do Ágry a prohlídka monumentálního pomníku Tádž Mahal, který patří mezi 7 nových divů světa.
 • 17. den: Let z Dillí do Prahy.

Ubytování a nocování

Ve městech budeme ubytovaní celkem 11x v turistických hotelech a penzionech (možnost 2lůžkového pokoje) - v Lehu 6 nocí (v klidnější a zelenější okrajové části města), v Dillí na Paharganji 3 noci, při výletu do údolí Nubra 2 noci. Na horském treku nocujeme 4x ve stanech, které nám zajišťuje místní turistická agentura. Spíme na osvědčených tábořištích, vždy v dosahu vody. Není tedy třeba vézt z domu stany ani karimatky, které dostaneme na místě k zapůjčení, je potřeba jen vlastní pohodlný (dostatečně teplý) spacák.

Stravování

Indická a tibetská kuchyně je pestrá a dobrá. Během pobytu v horách se o nás kompletně postará místní kuchař, v ceně zájezdu je 4x horská plná penze. Ta sestává ze snídaně, obědového balíčku na cestu, bohaté večeře a samozřejmě čaje, který nemůže v Indii nikdy chybět. Plná penze začíná večeří v prvním horském kempu (5. den) a končí poslední den treku (9. den), kdy dostaneme po snídani ještě svačinu na cestu. Těšit se můžete na indickou, převážně vegetariánskou, stravu, ale místní kuchaři umí vykouzlit i chutné evropské jídlo. K snídani jsou většinou vajíčka, toasty, kukuřičné lupínky, ale třeba i palačinky. K večeři je zpravidla hodně rýže, kořeněná čočková omáčka (Dal) a zelenina na kari, můžou však být i špagety nebo čínská kuchyně. A vždy bude i nějaký dezert. V civilizaci budeme jíst v místních restauracích, kde ceny zdaleka nedosahují našich. V běžné restauraci je jídlo asi za 50-100 INR, v lepší restauraci od 80-250 INR, čaj je asi za 10-30 INR, pivo Kingfisher stojí 120 INR v obchodě a 200 INR v restauraci.

Další informace k zájezdu

Doprava v Indii: Mezi Dillí a Lehem se přepravíme pohodlně a rychle letecky, je to skvělý vyhlídkový let. Jinak vyzkoušíme různé možnosti pozemní indické dopravy. Svezeme se místními autobusy, jež se na horských silničkách postarají o nevšední cestovatelský zážitek. V okolí Lehu budeme hojně využívat služeb místních taxikářů a jejich džípů klasických indických značek TATA a MAHINDRA. V Dillí bude možné vyzkoušet místní tradiční MHD, moto i cyklorikšu, ale také supermoderní metro, na výletě do Ágry možná i legendární indickou železnici. Nadšení motorkáři si mohou v odpočinkových dnech půjčit legendární stroj značky Royal Enfield, který bez problémů zvládá zdejší nadmořské výšky a rozbité cesty.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme v předstihu. Vhodný čas k vyřízení víz je cca 1-2 měsíce před odletem.

Očkování: Doporučujeme očkování proti hepatitidě A a B a proti břišnímu tyfu (často bývá společné s očkováním proti žloutence). Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 06.08.2022 - 22.08.2022
 • 17 dní
 • Číslo: 914
 • 49 000 Kč
 • Rezervace


Ladakh - Malý Tibet pohodově

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Indie - Ladakh

Treking v Ladakhu, zemi vysokých sedel

Trekking v Peru

Andy - přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků

Indie - trekking v Himálajích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru nalehko s podporou nosičů

Nepál - krajem Šerpů

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách