Informace k zájezdu
Írán - Damávand

Úvodní stránka zájezdu Írán - Damávand ( Írán, Přechody hor, Letecké zájezdy, Daleké cesty, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4 - 5

K trekkingu v íránských horách je třeba dobrá fyzická kondice a předchozí zkušenosti z přechodů hor, při přechodech si vše potřebné poneseme na vlastních zádech. Při prvním aklimatizačním dvoudenním treku budeme spát v horské útulně, neponeseme zde tedy stan, ale je třeba nést spacák a karimatku, stejně jako jídlo. Další třídenní přechod je již natěžko, poneseme si kompletní vybavení na přežití v horách včetně stanů, v rámci přechodu je jednodenní vrcholová túra nalehko. Na tento přechod navazuje čtyřdenní výstup na Damávand, který si však zpestříme prohlídkou a ubytováním ve vesnici Reyneh. Na Damávand je třeba vynést výbavu do 4250 m, dále na vrchol (5609 m) se jde již nalehko. Denně nás čekají túry o délce 4-7 hodin včetně pauz, na nichž překonáme různorodé převýšení nejčastěji mezi 800-1500 m v součtu nahoru i dolů. Nejnáročnější je vrcholový den na Damávandu trvající až 10 hodin s převýšením 1400 m nahoru a totéž dolů, hlavním faktorem je zde velká nadmořská výška přes 5000 m a většinou i mrazivé teploty. Trasy vedou po horských stezkách a pěšinách, někde po prašných cestách. Stezky se místy mohou ztrácet, značení stezek v Íránu neexistuje, ale náš zkušený průvodce se orientuje bez problémů. Výstup na Damávand je v horní partii po suti, mezi balvany a ve vrcholových partiích mohou být v září zbytky sněhu a sněhová pole, mačky ani cepín však určitě nejsou potřeba. Na ubytování v Teheránu bude možno po celou dobu zájezdu uschovat aktuálně nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:

Írán je hornatá a pouštní země vyznačující se velkými rozdíly teplot. Zatímco ve městech mohou teploty v době naší návštěvy šplhat i nad 30 °C, v horách bude mnohem chladněji a je potřeba v nich být připraven na jakékoliv počasí - chladno, deštivo, větrno, ve vyšších partiích může i zasněžit. Na Damávandu je třeba být vybaven na teploty i třeba pod -5 °C. Poušť, kde budeme pobývat v závěru, je všeobecně známá svými teplotními výkyvy - přes den vedro, v noci může teplota spadnout až k bodu mrazu, nebo i pod nulu. Je tedy potřeba nepodcenit tyto skutečnosti.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 USD (dolar) = 23,761 Kč
Výměna peněz: V Íránu nelze užívat mezinárodní platební karty (ani cestovní šeky), nefunguje ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Je nutné mít dostatečnou zásobu hotovosti. V celém Íránu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu. V zemi nejsou bankomaty, které by umožňovaly transakce ze zahraničních bank, hotely kreditní karty neakceptují. Vše tedy budeme platit pouze v hotovosti v riálech, případně také v USD, jsou-li přijímány. Navzdory diskuzím a nevěrohodným zprávám není možné, aby si zahraniční turista během svého pobytu otevřel bankovní účet a používal místní bankomaty. Tato služba je dostupná pouze pro cizince s permanentním pobytem v Íránu. Transfer peněz ze zahraničí do jakékoliv íránské banky nelze v současnosti zařídit.
Ceny: Situace v zemi se neustále mění. Od roku 2013 vzrostla kupříkladu cena za ubytování o dvojnásobek a ceny mají tendenci stále růst, země se potýká s obří inflací (v posledních 3 letech vždy přes 40%). Každopádně jsou ceny stejně nižší než u nás.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Iran 1 : 2 mil, Gizi
  • Iran + Tehran 1 : 2,35 mil, ITM

Knižní průvodci:

  • Írán - turistický průvodce Bradt, 2017, česky

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline 4 mapy: Írán - Teherán, Mázandarán, Qom, Isfahán.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Roaming u českých operátorů je velice nejistý a když už funguje, poplatky za něj jsou poměrně vysoké. A tak je výhodné pořídit si místní SIM kartu (https://irancell.ir ), která stojí cca 150 000 riálů. Již není nutností registrovat se ve státních kancelářích a vše je tak zařízeno přímo v obchodě. Pro vyřízení místní SIM potřebujete pas, budete taktéž požádáni o otisky vašich prstů. Kredit si pak dobíjíte většinou pomocí stírací karty, která stojí cca 20 000 riálů. Ceny jak za hovory, tak i SMS zprávy jsou tím pádem mnohem přijatelnější. Voláte-li mobilní číslo v rámci Íránu, musíte použít všech 11 číslic (první čtyři udávají informaci o poskytovateli, dalších sedm je pak samotné aktuální číslo).
Internet je poměrně rozšířený, musíte však pamatovat na to, že spojení není tak rychlé. Některé stránky mohou být blokovány.

Nabíjení: V Íránu se používají zásuvky evropského typu jako u nás, s napětím na 220 V. Není třeba žádný adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Dále doporučujeme batůžek na palubu letadla (malý, skladný). Na ubytování v Teheránu bude možno po celou dobu zájezdu uschovat aktuálně nepotřebné věci (a věci na cestu zpět letadlem).
  • Doklady a peníze: cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců od vstupu do země), adekvátní množství cizí měny, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, čelovka, toaletní papír, malý ručník, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice (výstup na Damávand), při balení myslete na dress code
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis)

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Při vstupu do země jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Celní prohlídky na mezinárodním letišti Imáma Chomejního v Teheránu jsou relativně přísné. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení. V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu. V krajním případě mu hrozí trestní stíhání. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu, adresu pobytu apod. Limity pro dovoz valut nejsou stanoveny, při odjezdu ze země je možné vyvést valuty v hodnotě max. 5.000,- USD.

Do Íránu je zakázáno dovážet:
- alkoholické nápoje
- drogy
- vepřové maso (i salámy či paštiky s obsahem vepřového masa)

Při odjezdu z Íránu může cestovatel bezcelně vyvézt mimo jiné následující předměty:
- íránské ručně vyrobené předměty
- sušené ovoce
- zboží z dovozu (nevyrobené v Íránu) do 50 USD

Nesmí být vyváženo:
- starožitnosti, starožitné mince, originální umělecká díla, staré rukopisy, umělecké malby, starožitné koberce
- drogy
- všechny ostatní předměty, jejíchž vývoz je proti íránským zákonům

Podrobněji si můžete celní a devizové předpisy pročíst na mzv.cz

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Írán je velmi bezpečnou zemí, navzdory negativnímu mediálnímu obrazu země.
Pravděpodobně největšímu nebezpečí budete čelit při přecházení přeplněných silnic. Byly zaznamenány případy kriminality vůči cizincům, ale určitě ne častěji než v jiných zemích: Např. případy stržení příruční tašky či bundy při přechodu silnice ze strany projíždějícího motocyklu. Objevily se i případy falešných policistů v civilu, kteří se prokáží jakýmsi dokladem či odznakem a údajně provádějí kontrolu věcí turistů kvůli pátrání po drogách a falešných penězích, nevynechají tedy ani „kontrolu“ peněženky. Vždy hovoří dobře anglicky, což u místní policie nebývá zvykem. V tomto případě se doporučuje okamžitě požadovat/vyhledat skutečnou uniformovanou policii.

Doporučujeme se držet těchto bezpečnostních pravidel:

  • Neukazujte zbytečně na odiv peníze a drahý fotoaparát.
  • Vzhledem k dlouhodobě citlivé povaze íránské vnitropolitické situace i diplomatickým vztahům Íránu se západními státy se doporučuje přísně vyhýbat jakékoli aktivitě, která by mohla být úřady vnímána jako politická či náboženská propaganda. V případě setkání s jakýmkoli incidentem politické povahy (protestní shromáždění, střety s policií apod.) se důrazně doporučuje se z dějiště okamžitě vzdálit a nepořizovat žádné fotografické snímky ani videozáznamy.
  • V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. Za takové objekty jsou považovány například i komunikační prvky jako antény apod. Při pořizování snímků se proto doporučuje postupovat velmi obezřetně.
  • V Íránu je zakázán prodej a konzumace alkoholu.

Je potřeba mít na vědomí, že Írán je přísnou islámskou zemí, a tak je nutno dodržovat jistá pravidla týkající se oblékání.

Muži: Před rokem 1997 byla požadována trička s dlouhými rukávy, ale nyní jsou přijatelná i ta s rukávy po lokty. Křiklavé barvy a havajské košile se nehodí. Mírné strniště je stále v módě, ale většina mužů chodí k holiči obden.

Ženy: Všem ženám jakékoliv národnosti bude odmítnut vstup do země, jestliže jejich oblečení nebude v souladu s platnými standardy. Tento přiměřený oděv a šátek musí být použit již při překračování hranic, nebo vystupování z letadla a používána po celou dobu návštěvy Íránu. Nutným požadavkem je skrýt rušivé ženské tvary a křivky, zahalit kůži kromě rukou a tváře. Stejně tak se zdržte nošení průhledných šatů a výstřihů. Íránské ženy vděčně oceňují cizinky, které projeví snahu a úsilí. Pro ženy je povinností nosit šátek (vyjma soukromí hotelového pokoje) zakrývající vlasy, šíji, uši a krk, svrchní díl oděvu s dlouhými rukávy, a zakrývající boky a stehna (plášť či delší košile). Délka tunik by měla sahat do půli stehen. Tkanina musí být samozřejmě neprůhledná a jednobarevná v tlumené barvě. Oblíbené jsou pastelové barvy jako růžová, bledě modrá, béžová a zašlá zlatá. Je lepší se vyhnout bílé (smuteční barva) a smaragdově zelené (oblíbená barva Proroka). Muži i ženy musí mít dlouhé kalhoty. Kraťasy, dokonce i ty po kolena nejsou přijatelné. Ženy by se měly na veřejnosti zdržet kouření, je to považováno za vulgární. Na veřejnosti je rovněž třeba se vyhýbat projevům tělesné intimity mezi osobami opačného pohlaví. Nerespektování těchto pravidel může v krajních případech vést k zatčení.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví Teherán - Embassy of the Czech Republic
Adresa: No. 36, Nastaran Alley, Boostan St., North Pasdaran Ave., Upper Farmaniyeh Crossroads, 1953764359 Tehran
P.O.Box 11365-4457
Telefon: +9821/26118851-52-53-54
Fax: +9821/22802079
Nouzová linka: +98/9128174178
E-mail: teheran@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/tehran
Úřední hodiny pro veřejnost: ne-st 8:00-17:00 hod., čt 08:00-14:30
Konzulární oddělení ne-čt 9:00-12:00

Důležitá telefonní čísla:
Policie: 110
Hasiči: 125
Hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)
Lékařská pohotovost: 123, 115
Lékárny s nepřetržitým provozem: 191
Státní taxislužba: 133
Informace o telefonních číslech: 118
Mezinárodní telefonní ústředna: 9212

Časový posun: +2,5 hod