Trekking v Persii a výstup na nejvyšší sopku Asie
Nedejte na předsudky odsuzující Írán jako stát s jaderným vládním programem a s extrémisty. Každý, kdo zemi navštívil, potvrdí, že Íránci jsou ti nejlepší lidé na světě - neuvěřitelně přátelští, pohostinní, obětaví a zvídaví. Velká izolace země způsobuje u běžných lidí obrovský hlad po informacích, po normálním „západním“ životním stylu, po volnosti. Situace v zemi je sice odlišná od našeho dřívějšího stavu za „železnou oponou“, ale touha po svobodě je podobná, jako byla u nás. V šíitské Íránské islámské republice vás každou chvíli pozve někdo k sobě domů na oběd, nebo vám nezištně nabídne nocleh. Íránci jsou úžasní lidé, kteří by si zasloužili lepší osud. Fascinující je i perská kultura a architektura - pro nás exotické odívání žen v černých čádorech, orientální bazary plné nejpestřejšího zboží, kachlíkové mozaikovité mešity s minarety. My však jedeme nejvíc za poznáním nádherné íránské přírody a hlavně vysokých hor.
Nejprve se aklimatizujeme v horách nad hlavním íránským městem Teherán, který uvidíme hluboko pod námi jako na dlani - hlavně noční pohled na svítící město je úžasný. Při této aklimatizaci se dostaneme až na nejvyšší vrchol teheránských hor - Tochal (3964 m), z něhož sjedeme pohodlně lanovkou. V íránském pohoří Elborz, které tvoří bariéru před Kaspickým mořem, absolvujeme další trek s poznáním místních zapadlých vesnic a náhledem do života pastevců. Budeme si nejprve vychutnávat výhledy na slavný masív hory Damávand (5609 m) - pokus o výstup na nejvyšší horu Íránu, která je současně nejvyšším sopečným vrcholem celé Asie, je hlavním cílem tohoto zájezdu. Hora patří mezi tzv. „7 Volcanic Summits“ - 7 nejvyšších sopečných vrcholů všech kontinentů, vulkanickou „Korunu planety“. Bývalý zerodovaný vrcholový kráter je stále lehce aktivní - fumaroly, sopečné výrony plynů, zde intenzivně ukládají žlutou síru do podoby sirných krust. Po návratu do civilizace z hor poznáme íránskou městskou kulturu a architekturu v nádherném starém městě Kashan. Zážitek z Íránu by nebyl úplný bez noclehu v písečných dunách největší íránské pouště Dasht-e Kavir.
K trekkingu v íránských horách je třeba dobrá fyzická kondice a předchozí zkušenosti z přechodů hor, při přechodech si vše potřebné poneseme na vlastních zádech. Při prvním aklimatizačním dvoudenním treku budeme spát v horské útulně (je třeba spacák, karimatka i vlastní jídlo). Další přechod je již plně natěžko, poneseme si kompletní vybavení na přežití v horách včetně stanů (v rámci tohoto přechodu půjdeme natěžko dva dny a k tomu je jednodenní vrcholová túra nalehko). Dále navazuje po noclehu ve vesnici Reyneh čtyřdenní výstup na Damávand. Na Damávand je třeba vynést výbavu do 4250 m, dále na vrchol (5609 m) se jde již nalehko. Denně nás čekají túry o délce 4-7 hodin včetně pauz, na nichž překonáme různorodé převýšení nejčastěji mezi 800-1600 m v součtu nahoru i dolů (náročnost podrobněji). Nejnáročnější je vrcholový den trvající až 10 hodin s převýšením 1400 m nahoru a totéž dolů, hlavním faktorem je zde velká nadmořská výška přes 5000 m a většinou i mrazivé teploty. Nocovat budeme v horách ve vlastních stanech i horských útulnách, v civilizaci v čistých cestovatelských hotelech. V horách si budeme převážně vařit sami, zejména z dovezených zásob, v civilizaci ochutnáme v restauracích perskou kuchyni. Na ubytování v Teheránu bude možno uschovat aktuálně nepotřebné věci. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.
V horách budeme nocovat 3 noci na tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech, při treku v horách nad Teheránem přespíme 1x v horské útulně, kde je potřeba vlastní spacák a karimatka. Při výstupu na Damávand je v posledním bivaku i chata, která však nemá žádný rezervační systém, tudíž se do ní uchýlíme, když bude místo, jinak se i zde nocuje 2 noci ve stanu. Jednu noc přespíme ve stanu v poušti. V civilizaci budeme ubytováni celkem 6 nocí (z toho 3 noci přerušovaně v Teheránu, 2 noci v Reyneh a 1 noc v Kashanu) v čistých cestovatelských hotelech ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, hotel v Kashanu má navíc atmosféru tradičního historického perského domu. Většina hotelů nabízí wifi a ve většině měst se dá najít levné připojení k internetu.
V horách převážně vlastní vaření z dovezených zásob (navíc v útulně Shirpala a v chatě pod Damávandem je možné koupit jednoduché jídlo). Plynové kartuše nelze převážet letadlem, zakoupíme je na místě (dostupnější jsou šroubovací kartuše typu VAR, Coleman), případně je možné vzít benzinový vařič. Většinu jídla na treky je vhodné přivézt z Česka. V Íránu jsou dostupné veškeré základní potraviny, ale možnost dokoupit zásoby (především pečivo a některé další potraviny) je pouze po příletu, 4. den v Teheránu po úvodním přechodu, 7. den ve vesnici Reyneh a v závěru po sestupu z Damávandu.
V ceně je 6x snídaně na ubytování, jinak budeme ve městech navštěvovat místní restaurace, pouliční stánky či fastfoody, kde ochutnáme perskou kuchyni. Z rychlých jídel se nabízí různé kebaby, bagety s falafelem, běžně seženete špagety, zajímavý je místní plackový až metr dlouhý chleba z domácích pícek a také čaj, který se správně cedí přes kostku cukru mezi zuby.
Na vaření do hor s sebou vezměte lehké instantní suroviny s kratší dobou vaření - instantní jídla, polévky, bramborové kaše, sladké kaše, sůl, cukr, čaj, atd. Na stravování přes den na túrách je třeba vzít studené jídlo (vzhledem k zákazu dovozu vepřového masa neberte štangle salámu a paštiky s jeho obsahem). Ideální je také lehká, dehydrovaná strava dodávající dostatek energie - müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, sušené ovoce, oříšky.
Vodu budeme v horách postupně doplňovat (na tábořištích, ve vesnicích) a dle momentální situace (vyschlý pramen, znečištění) nosit určité množství s sebou do zásoby. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody, doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, případně postačí i kapky Sanosil. Vhodné jsou práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Hygienická kvalita vody z vodovodní sítě ve městech se liší dle lokality, obecně se doporučuje pít v civilizaci pouze vodu balenou. Orientační ceny: láhev vody 1,5 l 0,5 USD, tři jídla denně 20 USD.
Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat smluvní minibusovou dopravou, domluvenou jen pro naši skupinu. Cestu z Teheránu do Kashanu a zpět absolvujeme místními veřejnými autobusy. V Teheránu využijeme i metro.
Cestovní formality: K cestě do Íránu je třeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu vstupu do země) a platné vízum, které si musí každý účastník vyřídit sám. Nejlepší je zažádat předem online a dořešit osobně na ambasádě v Praze. Podrobný návod k vyřízení víz vám pošleme cca 5-6 týdnů před odletem, kdy je vhodné začít víza vyřizovat. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Na uvážení je očkování proti vzteklině vzhledem k pobytu na horském venkově.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.