Írán - Damávand

Trekking v Persii a výstup na nejvyšší sopku Asie

Nedejte na předsudky odsuzující Írán jako stát s jaderným vládním programem a s extrémisty. Každý, kdo zemi navštívil, potvrdí, že Íránci jsou ti nejlepší lidé na světě - neuvěřitelně přátelští, pohostinní, obětaví a zvídaví. Velká izolace země způsobuje u běžných lidí obrovský hlad po informacích, po normálním „západním“ životním stylu, po volnosti. Situace v zemi je sice odlišná od našeho dřívějšího stavu za „železnou oponou“, ale touha po svobodě je podobná jako byla u nás. V šíitské Íránské islámské republice vás každou chvíli pozve někdo k sobě domů na oběd, nebo vám nezištně nabídne nocleh. Íránci jsou úžasní lidé, kteří by si zasloužili lepší osud. Fascinující je i perská kultura a architektura - pro nás exotické odívání žen v černých čádorech, orientální bazary plné nejpestřejšího zboží, kachlíkové mozaikovité mešity s minarety. My však jedeme nejvíc za poznáním nádherné íránské přírody a hlavně vysokých hor.

Nejprve se aklimatizujeme v horách nad hlavním íránským městem Teherán, který uvidíme hluboko pod námi jako na dlani - hlavně noční pohled na svítící město je úžasný. Při této aklimatizaci se dostaneme až na nejvyšší vrchol teheránských hor - Tochal (3964 m), z něhož sjedeme pohodlně lanovkou. V íránském pohoří Elborz, které tvoří bariéru před Kaspickým mořem, absolvujeme další trek s poznáním místních zapadlých vesnic a náhledem do života pastevců. Budeme si nejprve vychutnávat výhledy na slavný masív hory Damávand (5609 m) - pokus o výstup na nejvyšší horu Íránu, která je současně nejvyšším sopečným vrcholem celé Asie, je hlavním cílem tohoto zájezdu. Hora patří mezi tzv. „7 Volcanic Summits“ - 7 nejvyšších sopečných vrcholů všech kontinentů, vulkanickou „Korunu planety“. Bývalý zerodovaný vrcholový kráter je stále lehce aktivní - fumaroly, sopečné výrony plynů zde intenzivně ukládají žlutou síru do podoby sirných krust. Po návratu do civilizace z hor poznáme íránskou městskou kulturu a architekturu v nádherném starém městě Kashan. Zážitek z Íránu by nebyl úplný bez noclehu v písečných dunách největší íránské pouště Dasht-e Kavir.

K trekkingu v íránských horách je třeba dobrá fyzická kondice a předchozí zkušenosti z hor, při přechodech si vše potřebné poneseme na vlastních zádech. Při prvním aklimatizačním 3denním treku budeme spát v horských útulnách (je třeba spacák, karimatka i vlastní jídlo). Další 3denní přechod je již plně natěžko, poneseme si kompletní vybavení na přežití v horách včetně stanů. Na tento přechod navazuje po noclehu ve vsi Reyneh 4denní výstup na Damávand. Na Damávand je třeba vynést výbavu do 4250 m, dále na vrchol (5609 m) se jde již nalehko. Denně nás čekají túry o délce 4-7 hodin včetně pauz, na nichž překonáme různorodé převýšení nejčastěji mezi 800-1500 m v součtu nahoru i dolů. Náročnější je vrcholový den trvající až 10 hodin s převýšením 1400 m nahoru a totéž dolů, hlavním faktorem je zde velká nadmořská výška přes 5000 m a většinou i mrazivé teploty. Nocovat budeme v horách ve vlastních stanech i horských útulnách, v civilizaci v čistých cestovatelských hotelech. V horách si budeme převážně vařit sami, zejména z dovezených zásob, v civilizaci ochutnáme v restauracích perskou kuchyni. Na ubytování v Teheránu bude možno uschovat aktuálně nepotřebné věci. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Íránu.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Teherán. Prohlídka města - exotický teheránský bazar, bývalá americká ambasáda, věž Bordž-e Ázádí. Dokoupení zásob, nocleh v hotelu.
 • 3. den: Zahájení třídenního aklimatizačního treku v teheránských horách. Z parku Jamshidieh (1850 m) výstup k horské útulně Kolakchal (2600 m). (4 hod, ↑ 800 m)
 • 4. den: Výšlap na vrchol Kolakchal (3340 m) a sestup do útulny Shirpala (2670 m). (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Na závěr výstup na nejvyšší horu nad Teheránem Tochal (3964 m), sjezd dolů lanovkou (7 hod, ↑ 1300 m, ↓ 250 m). Nocleh v hotelu v Teheránu.
 • 6. den: Doprava pod pohoří Alborz do vesnice Ab-e-Ask (1770 m). Začátek třídenního přechodu se stany pod horou Damávand. Krátký výšlap k vesnici Ira (2200 m). (2 hod, ↑ 450 m)
 • 7. den: Přechod přes sedlo (2615 m) pod hřebenem Ebrat k vesnici Nava (2300 m) (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 350 m).
 • 8. den: Přes údolí Harez dokončení přechodu do vsi Reyneh (2050 m), východiště na Damávand. Ubytování v místním hotelu. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 650 m)
 • 9. den: Zahájení výstupu na Damávand - trasa k mešitě Saheb Azaman do basecampu Gusfand Sara (3000 m), stanování. (4-5 hod, ↑ 950 m)
 • 10. den: Nabírání výšky - nahoru do kempu Barghah-e-Sevvom (4250 m), kde lze v případě volné kapacity přespat i v horské chatě. (5 hod, ↑ 1250 m)
 • 11. den: Náročný vrcholový den. Ještě před svítáním na hřeben a dále strmě vzhůru mezi sopečnými balvany a skalkami. Až k sirným krustám a fumarolám - silným výronům plynů. Damávand vrchol (5609 m)! Nejvyšší hora Íránu a nejvyšší vulkán celé Asie! Sestup zpět k chatě. (10 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
 • 12. den: Dolů do civilizace (4-5 hod, ↓ 1800 m). Smluvní dopravou do Teheránu a dále autobusem do města Kashan, ubytování v hotelu v tradičním íránském domě.
 • 13. den: Kashan - návštěva jednoho z nejzajímavějších starých íránských měst. Exotický bazar a jeho střešní kupole, nádherná mešita Agha Bozorg, tradiční domy, lázně - hammamy, staré městské hradby. Odpoledne přejezd do největší íránské pouště Dasht-e Kavir. Táboření pod dunami v okraji pouště Maranjab.
 • 14. den: Ranní probuzení v poušti, východ slunce na písečných dunách. Návrat do Kashanu a autobusem do Teheránu, ubytování v hotelu.
 • 15. den: Odlet z Teheránu a návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V horách budeme nocovat 3 noci na tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech, při treku v horách nad Teheránem přespíme 2x v horských útulnách, kde je potřeba vlastní spacák a karimatka. Při výstupu na Damávand je v posledním bivaku i chata, která však nemá žádný rezervační systém, a tudíž se do ní uchýlíme, když bude místo, jinak se i zde nocuje 2 noci ve stanu. Jednu noc přespíme ve stanu v poušti. V civilizaci budeme ubytovaní po celkem 6 nocí (z toho 4 noci přerušovaně v Teheránu, 1 noc v Reyneh a 1 noc v Kashanu) v čistých cestovatelských hotelech ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, hotel v Kashanu má navíc atmosféru tradičního historického perského domu.

Stravování

V horách převážně vlastní vaření zejména z dovezených zásob (v některých útulnách a chatách je k dispozici pouze jednoduché jídlo). Plynové kartuše se nesmí převážet letadlem - zakoupíme na místě. V Íránu jsou široce dostupné veškeré základní potraviny, které budeme v průběhu výpravy doplňovat. V ceně ubytování je 4x snídaně, jinak budeme v civilizaci navštěvovat místní restaurace, jídelny či fastfoody, kde ochutnáme perskou kuchyni. Z rychlých jídel se nabízí různé kebaby, bagety s falafelem, běžně seženete špagety, zajímavý je místní plackový až metr dlouhý chleba z domácích pícek a také čaj, který se správně cedí přes kostku cukru mezi zuby.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat smluvní minibusovou dopravou, domluvenou jen pro naši skupinu. Cestu z Teheránu do Kashanu a zpět absolvujeme místními veřejnými autobusy. V Teheránu využijeme i metro.

Cestovní doklady a víza: K cestě do Íránu je třeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu vstupu do země) a platné vízum, které si musí každý účastník vyřídit sám. Nejlepší je zažádat předem online a dořešit osobně na ambasádě v Praze. Podrobný návod k online žádosti o víza vám poskytneme s předstihem, víza je vhodné začít vyřizovat cca 5-6 týdnů před odletem.

Očkování: Do Íránu není žádné očkování povinné. Důrazně se však doporučuje očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu a dalších pravidelných očkování. Na uvážení je očkování proti vzteklině vzhledem k pobytu na horském venkově. Aktuální informace vám podají zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, vízum, pojištění atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Írán - Damávand

Írán - Damávand

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)