Írán - Damávand

Trekking v Persii a výstup na nejvyšší sopku Asie

Nedejte na předsudky odsuzující Írán jako stát s jaderným vládním programem a s extrémisty. Každý, kdo zemi navštívil, potvrdí, že Íránci jsou ti nejlepší lidé na světě - neuvěřitelně přátelští, pohostinní, obětaví a zvídaví. Velká izolace země způsobuje u běžných lidí obrovský hlad po informacích, po normálním „západním“ životním stylu, po volnosti. Situace v zemi je sice odlišná od našeho dřívějšího stavu za „železnou oponou“, ale touha po svobodě je podobná jako byla u nás. V šíitské Íránské islámské republice vás každou chvíli pozve někdo k sobě domů na oběd, nebo vám nezištně nabídne nocleh. Íránci jsou úžasní lidé, kteří by si zasloužili lepší osud. Fascinující je i perská kultura a architektura - pro nás exotické odívání žen v černých čádorech, orientální bazary plné nejpestřejšího zboží, kachlíkové mozaikovité mešity s minarety. My však jedeme nejvíc za poznáním nádherné íránské přírody a hlavně vysokých hor.

Nejprve se aklimatizujeme v horách nad hlavním íránským městem Teherán, který uvidíme hluboko pod námi jako na dlani - hlavně noční pohled na svítící město je úžasný. Při této aklimatizaci se dostaneme až na nejvyšší vrchol teheránských hor - Tochal (3964 m), z něhož sjedeme pohodlně lanovkou. V íránském pohoří Elborz, které tvoří bariéru před Kaspickým mořem, absolvujeme další trek s poznáním místních zapadlých vesnic a náhledem do života pastevců. Budeme si nejprve vychutnávat výhledy na slavný masív hory Damávand (5609 m) - pokus o výstup na nejvyšší horu Íránu, která je současně nejvyšším sopečným vrcholem celé Asie, je hlavním cílem tohoto zájezdu. Hora patří mezi tzv. „7 Volcanic Summits“ - 7 nejvyšších sopečných vrcholů všech kontinentů, vulkanickou „Korunu planety“. Bývalý zerodovaný vrcholový kráter je stále lehce aktivní - fumaroly, sopečné výrony plynů zde intenzivně ukládají žlutou síru do podoby sirných krust. Po návratu do civilizace z hor poznáme íránskou městskou kulturu a architekturu v nádherném starém městě Kashan. Zážitek z Íránu by nebyl úplný bez noclehu v písečných dunách největší íránské pouště Dasht-e Kavir.

K trekkingu v íránských horách je třeba dobrá fyzická kondice a předchozí zkušenosti z hor, při přechodech si vše potřebné poneseme na vlastních zádech. Při prvním aklimatizačním 3denním treku budeme spát v horských útulnách (je třeba spacák, karimatka i vlastní jídlo). Další 3denní přechod je již plně natěžko, poneseme si kompletní vybavení na přežití v horách včetně stanů. Na tento přechod bezprostředně navazuje čtyřdenní výstup na Damávand, v horách tedy budeme 7 dní v kuse. Na Damávand je třeba vynést výbavu do 4250 m, dále na vrchol (5609 m) se jde již nalehko. Denně nás čekají túry o délce 4-7 hodin včetně pauz, na nichž překonáme různorodé převýšení nejčastěji mezi 800-1500 m v součtu nahoru i dolů. Náročnější je vrcholový den trvající až 10 hodin s převýšením 1400 m nahoru a totéž dolů, hlavním faktorem je zde velká nadmořská výška přes 5000 m a většinou i mrazivé teploty. Nocovat budeme v horách ve vlastních stanech i horských útulnách, v civilizaci v čistých cestovatelských hotelech. V horách si budeme vařit z vlastních zásob, v civilizaci ochutnáme v restauracích perskou kuchyni. Na ubytování v Teheránu bude možno uschovat aktuálně nepotřebné věci. Pojedeme ve skupince do 14 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Evropy do Íránu.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Teherán. Prohlídka města - exotický teheránský bazar, krásná Šáhova mešita, mešita Imáma Chomejního, palác Golestan, bývalá americká ambasáda, věž Bordž-e Ázádí. Dokoupení zásob, nocleh v hotelu.
 • 3. den: Zahájení třídenního aklimatizačního treku v teheránských horách. Z parku Jamshidieh (1850 m) výstup k horské útulně Kolakchal (2600 m). (4 hod, ↑ 800 m)
 • 4. den: Výšlap na vrchol Kolakchal (3340 m) a sestup do útulny Shirpala (2670 m). (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Na závěr výstup na nejvyšší horu nad Teheránem Tochal (3964 m), sjezd dolů lanovkou (7 hod, ↑ 1300 m, ↓ 250 m). Nocleh v hotelu v Teheránu.
 • 6. den: Doprava pod pohoří Alborz do vesnice Ab-e-Ask (1770 m). Začátek třídenního přechodu se stany pod horou Damávand. Krátký výšlap k vesnici Ira (2200 m). (2 hod, ↑ 450 m)
 • 7. den: Přechod přes sedlo (2615 m) pod hřebenem Ebrat k vesnici Nava (2300 m) (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 350 m). V případě dobrého počasí a dostatku sil výstup až na hlavní třítisícový hřeben, krásná hřebenovka s výhledy na horu Damávand, na druhé straně na čtyřtisícový hřeben Doberar a na vesnice pod námi. (+4 hod, ↑ +750 m, ↓ +750 m)
 • 8. den: Přes údolí Harez dokončení přechodu do vsi Rineh (2050 m), východiště na Damávand. Kapacitně omezená možnost noclehu u místních. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 650 m)
 • 9. den: Zahájení výstupu na Damávand - trasa k mešitě Saheb Azaman do basecampu Gusfand Sara (3000 m), stanování. (4-5 hod, ↑ 950 m)
 • 10. den: Nabírání výšky - nahoru do kempu Barghah-e-Sevvom (4250 m), kde lze v případě volné kapacity přespat i v horské chatě. (5 hod, ↑ 1250 m)
 • 11. den: Náročný vrcholový den. Ještě před svítáním na hřeben a dále strmě vzhůru mezi sopečnými balvany a skalkami. Až k sirným krustám a fumarolám - silným výronům plynů. Damávand vrchol (5609 m)! Nejvyšší hora Íránu a nejvyšší vulkán celé Asie! Sestup zpět k chatě. (10 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
 • 12. den: Dolů do civilizace (4-5 hod, ↓ 1800 m). Smluvní dopravou do Teheránu a dále autobusem do města Kashan, ubytování v hotelu v tradičním íránském domě.
 • 13. den: Kashan - návštěva jednoho z nejzajímavějších starých íránských měst. Exotický bazar a jeho střešní kupole, nádherná mešita Agha Bozorh, tradiční domy, lázně - hammamy, staré městské hradby. Odpoledne přejezd do největší íránské pouště Dasht-e Kavir. Táboření pod dunami v okraji pouště Maranjab.
 • 14. den: Ranní probuzení v poušti, východ slunce na písečných dunách. Návrat do Kashanu a autobusem do Teheránu, ubytování v hotelu.
 • 15. den: Odlet z Teheránu a návrat domů.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování a ubytování: V horách budeme nocovat na tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech, při treku v horách nad Teheránem přespíme v horských útulnách, kde je potřeba vlastní spacák a karimatka. Při výstupu na Damávand je v posledním bivaku i chata, která však nemá žádný rezervační systém, a tudíž se do ní uchýlíme, když bude místo, jinak se i zde nocuje ve stanu. Jednu noc přespíme ve stanu v poušti. V Teheránu a v Kashanu se ubytujeme v čistých cestovatelských hotelech ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, hotel v Kashanu má navíc atmosféru tradičního historického perského domu.

Stravování: V horách vlastní vaření převážně z dovezených zásob. Plynové kartuše se nesmí převážet letadlem - zakoupíme na místě. V Íránu jsou široce dostupné veškeré základní potraviny, my však máme možnost potraviny dokoupit jen úvodní den, pak po prvním přechodu v Teheránu, při následujícím treku omezeně při sestupu z hor ve vesnici Rineh a v závěru pak po sestupu z Damávandu. V ceně ubytování je 3x snídaně, jinak budeme v civilizaci navštěvovat místní restaurace, jídelny či fastfoody, kde ochutnáme perskou kuchyni. Z rychlých jídel se jedí různé kebaby, bagety s falafelem, běžně seženete špagety, zajímavý je místní plackový až metr dlouhý chleba z domácích pícek a také čaj, který se správně cedí přes kostku cukru mezi zuby.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat smluvní minibusovou dopravou, cestu z Teheránu do Kashanu a zpět absolvujeme místními autobusy. V Teheránu využijeme i metro.

Cestovní doklady a víza: K cestě do Íránu je třeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu vstupu do země) a platné vízum, které si musí každý účastník vyřídit sám. Nejlepší je zažádat předem online a dořešit osobně na ambasádě v Praze. Podrobný návod k online žádosti o víza vám poskytneme s předstihem, víza je vhodné začít vyřizovat cca 5-6 týdnů před odletem.

Očkování: Do Íránu není žádné očkování povinné. Důrazně se však doporučuje očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu a dalších pravidelných očkování. Na uvážení je očkování proti vzteklině vzhledem k pobytu na horském venkově. Aktuální informace vám podají zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, vízum, pojištění atd.), Írán - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Írán - Damávand

Írán - Damávand