Informace k zájezdu
Island

Úvodní stránka zájezdu Island ( Island, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem) převážně horským terénem. Denně strávíme na túrách 3-8 hodin s přestávkami a zdoláme různorodé převýšení zpravidla 100-950 metrů nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou po dobře schůdných cestách a pěšinách, ale místy i po sněhu a kamenitých úsecích, též nás čeká jeden zážitkový brod nízké říčky.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://en.vedur.is/weather/forecasts/areas/
https://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/

Pokud by se dalo počasí na Islandu charakterizovat jedním slovem, pak je to proměnlivost. Není výjimkou, že se počasí může výrazně změnit i během několika minut, a v průběhu jediného dne tak například na stejném místě prší, svítí slunce, padne mlha i sněží. Na islandské klima mají silný vliv mořské proudy, především Golfský a Východogrónský. Díky nim je na severní části Islandu sušší chladnější vzduch, zatímco na jihu ostrova panuje spíše vlhké mořské klima. Obecně však platí, že právě díky mořským proudům zde ani přes svou geografickou polohu nepanují tuhé zimy.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 100 ISK (koruna) = 16,810 Kč
Výměna peněz: Na Islandu se platí Islandskou korunou (ISK). Na všech místech lze platit pohodlně kartou (i na toaletách). Hotovost není vůbec nutná.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Island - Zlatý okruh (Gullfoss, Geysir, Þingvellir) - mapa 1 : 200000
  • Island - Skaftafell, Öræfajökull - mapa 1 : 100000
  • Island 2 jihozápad (Southwest) - mapa 1 : 250000, Ferdakort
  • Island 4 jihovýchod (Southeast) - mapa 1 : 250000

Knižní průvodci:

  • Island, Lingea, vydání 2018, česky
  • Island, Lonely Planet, vydaní 2017, česky

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Island.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm Island je většinou jen zcela minimálně osídlen a je zde nespočet zcela opuštěných míst. Mobilní síť pokrývá jen obydlené oblasti.
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do chladného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), teplejší oblečení na noc, návleky, teplé rukavice, doporučujeme i lehkou nebo teplejší péřovou bundu
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“) - hodí se i při brodění
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů.
Je dovolen bezcelně dovoz:
1 litr lihovin a 0,75 litru vína a 3 litrů piva nebo
1 litr lihovin a 6 litrů piva nebo
3 litry vína a 6 litrů piva nebo
1,5 litru vína a 12 litrů piva nebo
18 litrů piva na osobu starší 20 let,
dále pak dovoz 200 kusů cigaret (nebo 250 g tabáku) na osobu starší 18 let.

Na Island je možno dovézt maximálně 3 kg potravin/osoba v ceně do 25.000 ISK, je zakázán dovoz masa a masných výrobků (s výjimkou zcela uvařených), nevařeného mléka a nevařených vajec. Ze zkušenosti ale celníci jídlo na místě nepřevažují.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Honorary Consulate of the Czech Republic
Ingólfsstreti 5, 101 Reykjavík
Telefon: +354 511 70 11
Nouzová linka: +354 893 39 77
E-mail: reykjavik@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Őgmundur SKARPHÉDINSSON
Funkce: honorární konzul
Konzulární působnost: Islandská republika
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 9.00 - 17.00

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112

Časový posun oproti ČR:
-2 hod v době letního času
-1 hod v době zimního času