Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech

Island je poměrně izolovaný ostrov těsně pod polárním kruhem ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí života místních. Pojeďte s námi za dobrodružstvím a exotikou na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené, přitom jako by leželo „na konci světa“. Místo bez stromů, vodopády, černé pouště, sopky, ledovce, gejzíry, horké prameny a doutnající země vás ohromí. Když budete mít štěstí, na tmavé obloze uvidíte zelenavý pruh polární „světelné show“, který se rozprostře přes celou oblohu, pak se tyto světelné pásy pomalu vlní ve větru, jako by tančily, a vám zanechají zážitek na celý život. Islanďané jsou velmi pohodový a pohostinný národ. Většina z nich vám s vážnou tváří poví, že se za svůj život už potkala s elfy a trolly. A když pochopíte, že to opravdu myslí vážně, tak je za kameny a nízkými keři uvidíte také.

Uvidíme snad nejkrásnější islandský vodopád Gullfos a též již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Zažijeme túru v magických duhových horách v oblasti Landmannalaugar. Probádáme ptačí útesy a skalní bránu na mysu Dyrholaey, projdeme se po pláži s černým pískem, ale i po ledovci, dojdeme k čedičovým varhanům, které vytvořila sama příroda, u vodopádu Svartifoss v NP Skaftafell s výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. Navštívíme blankytné jezero Jökulsarlón s plovoucími ledovými krami. Budeme mít příležitost objevovat místa na nejmladším souostroví, které vzniklo vulkanickou činností a je stále velmi vulkanicky aktivní - Vestmannaeyjar. Též vystoupáme k 200 m vysokému vodopádu Glymur, který se nachází ve fjordu Hvalfjörður a v NP Thingvellir uvidíme tektonickou puklinu Almannagjá oddělující evropskou a severoamerickou zemskou desku. Též navštívíme sídlo nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930 a zbyde čas i na prohlídku hlavního města Islandu Reykjavík, které je nejsevernějším hlavním městem na světě a nejzápadnějším v Evropě. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním tajemné romantiky a starých vikinských dob.

Jedná se o program s jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-8 hodin s přestávkami a zdoláme převýšení zpravidla 100-1100 metrů. Spát budeme v chatkách a hostelech po trase a stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. Dopravovat se budeme po ostrově půjčenými auty, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jedno auto, maximálně pak 2 auta, tedy do 16 cestovatelů.

S realizací zájezdů na Island počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Island je otevřený všem turistům bez omezení, služby, restaurace a ubytování fungují - opatření na Islandu.
Aktuální povinnosti - vstup na Island: bez jakýchkoliv omezení a bez vyplňování vstupního formuláře!!! (podrobnosti - covid.is)
Při návratu do ČR je třeba: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy na Island, přejezd na ubytování.
 • 2. den: Výlet v tzv. „Zlatém kruhu“ přírodních zajímavostí ke gejzíru Strokkur, který chrlí vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Blízko je již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Přejezd a procházka kolem snad nejkrásnějšího islandského kaskádovitého vodopádu Gullfoss (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování.
 • 3. den: Terénním busem do geotermální oblasti Landmannalaugar na trek v oblasti též nazývané „Duhové hory“. Trasa přes lávové pole Laugahraun k barevnému vrcholu Brennisteinsalda (855 m) s horkými sopouchy a sirnými ložisky (4 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Navíc možnost výstupu na nejvyšší vrchol Blahnúkur (Modrý vrchol, 943 m) (+2 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m). Před návratem regenerační koupel ve zdejších termálních pramenech.
 • 4. den: Celodenní túra od vodopádu Skógafoss na konec údolí podél řeky Skóga s výhledy na ledovce Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull a zpět. (7-8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Kolem vodopádů Seljalandsfoss ( 1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Vycházka na ptačí útesy s monumentální skalní bránou na mysu Dyrhólaey a po temně černé pláži s lávovým pískem Reynisfjara ke skalním jehlám Reynisdrangar ( 3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Dle možností prohlídka osady Vík. Přejezd na ubytování.
 • 6. den: Celodenní výšlap v oblasti NP Skaftafell, černé čedičové přírodní varhany u vodopádu Svartifoss, výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 7. den: Návštěva blankytného jezera Jökulsárlón s plovoucími ledovými krami, fakultativně výjezd na obojživelné lodi (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování a zastávka u kaňonu Fjaðrárgljúfur.
 • 8. den: Trajektem na nejmladší vulkanický ostrovy Vestmannaejar, dle počasí výstup na aktivní sopku Eldfell (200 m), poté buď vycházka na útesy za hnízdícími alkouny a papuchalky nebo fakultativně návštěva Muzea erupce - Pompeje severu (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Trajektem zpět na pevninu a přejezd na ubytování.
 • 9. den: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur (jedná se o výlet horským terénem s jedním brodem), návštěva údolí kouřové řeky Reykjadalur u Hveragerdii s vulkanickou činností a idylickým koupáním v termální řece. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 10. den: Výšlap v NP Thingvellir, výlet k aktivnímu riftu Almannagjá - tektonické puklině, kde se od sebe každoročně vzdalují severoamerická a evropská kontinentální deska (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930. Přejezd do Reykjavíku - prohlídka města a nábřeží: kostel Hallgrímskirkja, radnice na břehu jezera Tjörnin, vila Höfði, kde se tvořily dějiny. Přejezd na ubytování.
 • 11. den: Dokončení prohlídky Reykjavíku. Odpolední odlet do Prahy.

Ubytování

10x na šesti různých místech po trase zájezdu:
První ubytování je hotel kousek od letiště s ohledem na noční přílet - Hotel Asbru by Reykjavik Keflavik Airport. Pokoje jsou 4lůžkové s vlastní koupelnou a WC.
Druhé ubytování jsou chatky 2-6lůžkové (6lůžková chata má dvě ložnice) - Cafe Arhus Hella. Každá chata má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku.
Třetí ubytování je hostel s 3-4lůžkovými pokoji - Hvoll Hostel. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je společná kuchyň.
Čtvrté ubytování jsou bungalovy 3-4lůžkové - Brú Guesthouse. Každý bungalov má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku.
Páté ubytování jsou prázdninové domky 6lůžkové se dvěma ložnicemi - Gljúfurbústaðir Holiday Homes. Každý domek má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku, též vířivku, myčku nádobí a venkovní gril.
Šesté ubytování hostel s 4lůžkovými pokoji - Hostel B47. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je společná kuchyň.
Všechna ubytování jsou vybavena polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma WiFi.
Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

Stravování

Na Islandu se budeme stravovat celou dobu z vlastních zdrojů. Na většině ubytování je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure Menu/Expres menu, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola "Překročení hranic"). Na některých ubytováních je možné objednat si i snídani za příplatek v přepočtu 250-400 Kč. Zásoby v obchodech je možné dokoupit některé dny na trase a občas je příležitost najíst se v bufetu nebo v samoobslužné restauraci. Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar.

Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Island 2021 (autor: Veronika Brychtová):


Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial

Picos de Europa

Horská turistika v pohoří Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Lofoty

Magické souostroví, kde slunce nezapadá

Kamčatka

Horská turistika vulkanickým rájem

Tenerife - horská turistika

Největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)