Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech (pohodová turistika)

Island je poměrně izolovaný ostrov těsně pod polárním kruhem ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí života místních. Pojeďte s námi za dobrodružstvím a exotikou na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené, přitom jako by leželo „na konci světa“. Místo bez stromů, vodopády, černé pouště, sopky, ledovce, gejzíry, horké prameny a doutnající země vás ohromí. Když budete mít štěstí, na tmavé obloze uvidíte zelenavý pruh polární „světelné show“, který se rozprostře přes celou oblohu, pak se tyto světelné pásy pomalu vlní ve větru, jako by tančily, a vám zanechají zážitek na celý život. Islanďané jsou velmi pohodový a pohostinný národ. Většina z nich vám s vážnou tváří poví, že se za svůj život už potkala s elfy a trolly. A když pochopíte, že to opravdu myslí vážně, tak je za kameny a nízkými keři uvidíte také.

Uvidíme snad nejkrásnější islandský vodopád Gullfos a též již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Zažijeme túru v magických duhových horách v oblasti Landmannalaugar. Probádáme ptačí útesy a skalní bránu na mysu Dyrholaey. Projdeme se po pláži s černým pískem, ale i po ledovci. Dojdeme k čedičovým varhanám, které vytvořila sama příroda u vodopádu Svartifoss v NP Skaftafell s výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. Navštívíme blankytné jezero Jökulsarlón s plovoucími ledovými krami. Budeme mít příležitost objevovat místa na nejmladším souostroví, které vzniklo vulkanickou činností a je stále velmi vulkanicky aktivní - Vestmannaeyjar. Též vystoupáme k 200 m vysokému vodopádu Glymur, který se nachází ve fjordu Hvalfjörður a v NP Thingvellir uvidíme tektonickou puklinu Almannagjá oddělující evropskou a severoamerickou zemskou desku. Navštívíme sídlo nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930 a zbyde čas i na prohlídku hlavního města Islandu Reykjavík, které je nejsevernějším hlavním městem na světě a nejzápadnějším v Evropě. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním tajemné romantiky a starých vikinských dob.

Jedná se o program s lehčími jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-8 hodin s přestávkami a zdoláme převýšení zpravidla 100-1100 metrů. Spát budeme v chatkách a hostelech po trase a stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. Dopravovat se budeme po ostrově půjčenými auty, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jedno auto, maximálně pak 2 auta, tedy do 16 cestovatelů.

Zájezd 4755 můžete spojit s navazujícím zájezdem 469 Island - západní fjordy a zažít tak krásu jihu i západu ostrova za cenu jedné letenky.

Aktuálně - vstup na Island: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Noční odlet z Prahy na Island, přejezd na ubytování.
 • 2. den: Výlet v tzv. „Zlatém kruhu“ přírodních zajímavostí ke gejzíru Strokkur, který chrlí vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Blízko je již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Přejezd a procházka kolem snad nejkrásnějšího islandského kaskádovitého vodopádu Gullfoss (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování.
 • 3. den: Terénním busem do geotermální oblasti Landmannalaugar na trek v oblasti též nazývané „Duhové hory“. Trasa přes lávové pole Laugahraun k barevnému vrcholu Brennisteinsalda (855 m) s horkými sopouchy a sirnými ložisky (4 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Navíc možnost výstupu na nejvyšší vrchol Blahnúkur (Modrý vrchol, 943 m) (+2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Před návratem regenerační koupel ve zdejších termálních pramenech.
 • 4. den: Celodenní túra od jednoho z nejkrásnějších vodopádů Islandu a naší planety Skógafoss na konec údolí podél řeky Skóga s výhledy na ledovce Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull a zpět. (7-8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Kolem fotogenického vodopád Seljalandsfoss, za jehož vodní stěnou se dá projít ( 1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Vycházka na ptačí útesy s monumentální skalní bránou na mysu Dyrhólaey a po temně černé pláži s lávovým pískem Reynisfjara ke skalním jehlám Reynisdrangar ( 3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Dle možností prohlídka osady Vík. Přejezd na ubytování.
 • 6. den: Celodenní výšlap v oblasti NP Skaftafell, černé čedičové přírodní varhany u vodopádu Svartifoss, úžasné výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 7. den: Návštěva blankytného jezera Jökulsárlón s plovoucími ledovými krami, fakultativně výjezd na obojživelné lodi (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování a zastávka u nádherného zeleného kaňonu Fjaðrárgljúfur, který vypadá jak z knihy Pána prstenů.
 • 8. den: Trajektem na nejmladší vulkanický ostrovy Vestmannaejar. Program dne bude dále dle počasí: výstup na sopku Eldfell (205 m), vycházka na útesy za hnízdícími alkouny a papuchalky nebo fakultativně návštěva Muzea erupce - Pompeje severu (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Trajektem zpět na pevninu a přejezd na ubytování.
 • 9. den: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur (jedná se o výlet horským terénem s jedním brodem) (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Výšlap v NP Thingvellir, k aktivnímu riftu Almannagjá - tektonické puklině, kde se od sebe každoročně vzdalují severoamerická a evropská kontinentální deska. Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930. (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 10. den: Túra údolím kouřové řeky Reykjadalur u Hveragerdii s vulkanickou činností a idylickým koupáním v termální řece (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Přejezd do Reykjavíku, cestou Perlan s výhledy na město, vila Höfði, kde se tvořily dějiny a ocelová socha The Sun Voyager. Ubytování na jednu noc a pěší prohlídka centra města.
 • 11. den: Dopolední výlet s výhledem na kráter a lávová pole k sopce Fagradalsfjall (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), případně dokončení prohlídky Reykjavíku. Odpolední odlet do Prahy.

Ubytování

10x na šesti různých místech po trase zájezdu, chatky i pokoje jsou vícelůžkové. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

 • První ubytování je hotel kousek od letiště Keflavík s ohledem na noční přílet. Pokoje jsou 4lůžkové s vlastní koupelnou a WC. Strávíme zde jednu noc.
 • Druhé ubytování je penzion s menšími 2-4lůžkovými pokoji v oblasti Hella. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je společná vybavená kuchyň a jídelna. Blízko ubytování je menší obchod. Strávíme zde tři noci.
 • Třetí ubytování je penzion s 2-4lůžkovými pokoji v oblasti Kirkjubæjarklaustur. Koupelny a WC jsou na chodbách většinou sdílené, ale některé pokoje mají i vlastní. Na ubytování nelze vařit, ale penzion má svoji restauraci. Strávíme zde dvě noci.
 • Čtvrté ubytování je hostel s 2-4lůžkovými pokoji v oblasti Seljaland. Každý bungalov má vlastní koupelnu. Na ubytování se nedá vařit, ale ubytování má svoji jídelnu s dobrým výběrem jídla. Strávíme zde jednu noc.
 • Páté ubytování jsou domky/chatky 2-6lůžkové s jednou nebo dvěma ložnicemi v oblasti Hveragerdi. Každý domek má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku, většina má i vířivku a venkovní gril. Strávíme zde jednu noc.
 • Šesté ubytování je hostel s 4lůžkovými pokoji v Reykjavíku. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je společná kuchyň. Strávíme zde jednu noc.

Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma wifi.

Stravování

Na většině ubytování (kromě dvou, viz víše) je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure Menu/Expres menu, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola "Překročení hranic"). Dokupování zásob na místě není vůbec problém, v obchodech se budeme zastavovat po trase. Bude i příležitost najíst se v bufetu nebo v restauraci a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty (některé přejezdy jsou časově delší), rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar.

Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety z Prahy.
Praha - Keflavík : 21:55-00:10
Keflavík - Praha: 15:00-20:55
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Island 2021 (autor: Veronika Brychtová):


Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Picos de Europa - horská turistika

Pohořím Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Island - západní fjordy

Nejodlehlejší částí Islandu za zpívajícími vodopády, vulkány a ledovci (pohodová turistika)