Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech

Island je poměrně izolovaný ostrov těsně pod polárním kruhem ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí života místních. Střed ostrova je pustý a prakticky neobyvatelný, že se tu Američané rozhodli vyzkoušet lunární vůz před jeho cestou na Měsíc. Pojeďte s námi za dobrodružstvím a exotikou na místo, které od nás není letadlem až zase tak vzdálené, přitom jako by leželo „na konci světa“. Už když se poprvé nadechnete průzračně čistého islandského vzduchu, budete mít pocit, že jste někde mimo realitu. Místo bez stromů, vodopády, černé pouště, sopky, ledovce, gejzíry, horké prameny a doutnající země vás ohromí. Když budete mít štěstí, na tmavé obloze uvidíte zelenavý pruh polární „světelné show“, který se rozprostře přes celou oblohu, pak se tyto světelné pásy pomalu vlní ve větru, jako by tančily, a vám zanechají zážitek na celý život. Islanďané jsou velmi pohodový a pohostinný národ. Většina jich vám s vážnou tváří poví, že se za svůj život už potkala s elfy a trolly. A když pochopíte, že to opravdu myslí vážně, tak je za kameny a nízkými keři uvidíte také.

Uvidíte snad nejkrásnější islandský vodopád Gullfos a též již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Zažijete túru v magických duhových horách v oblasti Landmannalaugar. Probádáme ptačí útesy a skalní bránu na mysu Dyrholaey, projdeme se po pláži s černým pískem ale i po ledovci, dojdeme k čedičovým varhanám, které vytvořila sama příroda, u vodopádu Svartifoss v NP Skaftafell s výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. Navštívíme blankytné jezero Jökulsarlón s plovoucími ledovými krami. Budeme mít příležitost objevovat místa na nejmladším souostroví, které vzniklo vulkanickou činností a je stále velmi vulkanicky aktivní - Vestmannaeyjar. Též vystoupáme k 200 m vysokému vodopádu Glymur který se nachází ve fjordu Hvalfjörður a v NP Thingvellir uvidíme tektonickou puklinu Almannagjá oddělující evropskou a severoamerickou zemskou desku. Též navštívíme sídlo nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930 a zbyde čas i na prohlídku hlavního města Islandu Reykjavík, které je nejsevernějším hlavním městem na světě a nejzápadnějším v Evropě. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním tajemné romantiky a starých vikinských dob.

Jedná se o program s jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-8 hodin s přestávkami a zdoláme převýšení zpravidla 100-1100 metrů. Dopravovat se budeme po ostrově půjčenými auty, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar. Spát budeme v chatkách a hostelech po trase a stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jedno auto, maximálně pak 2 auta, tedy do 16 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Noční odlet z Prahy na Island, půlnoční přejezd na ubytování.
 • 2. den: Výlet v tzv. „Zlatém kruhu“ přírodních zajímavostí ke gejzíru Strokkur, který chrlí vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Blízko je již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Přejezd a procházka kolem snad nejkrásnějšího islandského kaskádovitého vodopádu Gullfoss (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování.
 • 3. den: Terénním busem do geotermální oblasti Landmannalaugar na trek v oblasti též nazývané „Duhové hory“. Trasa přes lávové pole Laugahraun k barevnému vrcholu Brennisteinsalda (855 m) s horkými sopouchy a sirnými ložisky (4 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Navíc možnost výstupu na nejvyšší vrchol Blahnúkur (Modrý vrchol, 943 m) (+2 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m). Před návratem regenerační koupel ve zdejších termálních pramenech.
 • 4. den: Celodenní túra od vodopádu Skógafoss podél řeky Skóga do průsmyku Fimmvörðuháls (1116 m) s výhledy na ledovce Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull. Dle možností sestup do oázy Þórsmörk. (8-9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 5. den: Kolem vodopádů Seljalandsfoss ( 1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Vycházka na ptačí útesy s monumentální skalní bránou na mysu Dyrhólaey a po temně černé pláži s lávovým pískem Reynisfjara ke skalním jehlám Reynisdrangar ( 3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Dle možností prohlídka osady Vík. Přejezd na ubytování.
 • 6. den: Celodenní výšlap v oblasti NP Skaftafell, černé čedičové přírodní varhany u vodopádu Svartifoss, výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 7. den: Návštěva blankytného jezera Jökulsárlón s plovoucími ledovými krami, fakultativně výjezd na obojživelné lodi (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování a zastávka u kaňonu Fjaðrárgljúfur.
 • 8. den: Trajektem na nejmladší vulkanický ostrovy Vestmannaejar, výstup na aktivní sopku Eldfell (200 m), poté vycházka na útesy za hnízdícími alkouny a papuchalky. Fakultativně návštěva Muzea erupce - Pompeje severu (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Přejezd na ubytování.
 • 9. den: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur v NP Thingvellir, výlet k aktivnímu riftu Almannagjá - tektonická puklina, kde se od sebe každoročně vzdalují severoamerická a evropská kontinentální deska (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930.
 • 10. den: Ranní přejezd do Reykjavíku - prohlídka města a nábřeží: kostel Hallgrímskirkja, radnice na břehu jezera Tjörnin, vila Höfði - místo, kde se tvořily dějiny. Fakultativně koupání v termálních lázních s mléčně modravou vodou a léčivým bahnem Modrá laguna. Večerní odjezd na letiště do Keflavíku, noční let do ČR.
 • 11. den: Přílet do Prahy v ranních hodinách.

Ubytování

Na několika místech po trase zájezdu. Někde spíme více nocí po sobě - v chatkách, hostelech či guesthousech. Chatky i pokoje jsou vícelůžkové, nejčastěji po 4, sociální zařízení je společné. Na zájezd není potřeba spacák ani karimatka.

Stravování

Z vlastních zdrojů. Zásoby v obchodech je možné dokoupit některé dny na trase a občas je příležitost najíst se v bufetu nebo v samoobslužné restauraci. Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Některé potraviny je možno dovézt z ČR (platí limit pro dovoz potravin maximálně 3 kg). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká. Na většině ubytování je možnost si vařit v kuchyňce.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar.

Cestovní formality: Island je součástí EU. Cestuje se tedy s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.