Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Island je poměrně izolovaný ostrov těsně pod polárním kruhem ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí života místních. Pojeďte s námi za dobrodružstvím a exotikou na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené, přitom jako by leželo „na konci světa“. Místo bez stromů, vodopády, černé pouště, sopky, ledovce, gejzíry, horké prameny a doutnající země vás ohromí. Islanďané jsou velmi pohodový a pohostinný národ. Většina z nich vám s vážnou tváří poví, že se za svůj život už potkala s elfy a skřítky. A když pochopíte, že to opravdu myslí vážně, tak je za kameny a nízkými keři uvidíte také.

Uvidíme snad nejkrásnější islandský vodopád Gullfos a též již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Zažijeme túru v magických duhových horách v oblasti Landmannalaugar. Probádáme ptačí útesy a skalní bránu na mysu Dyrholaey. Projdeme se po pláži s černým pískem, ale i po ledovci. Dojdeme k čedičovým varhanám, které vytvořila sama příroda u vodopádu Svartifoss v NP Skaftafell s výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. Navštívíme blankytné jezero Jökulsarlón s plovoucími ledovými krami. Budeme mít příležitost objevovat místa na nejmladším souostroví, které vzniklo vulkanickou činností a je stále velmi vulkanicky aktivní - Vestmannaeyjar. Též vystoupáme k 200 m vysokému vodopádu Glymur, který se nachází ve fjordu Hvalfjörður a v NP Thingvellir uvidíme tektonickou puklinu Almannagjá oddělující evropskou a severoamerickou zemskou desku. Navštívíme sídlo nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930 a zbyde čas i na prohlídku hlavního města Islandu Reykjavík, které je nejsevernějším hlavním městem na světě a nejzápadnějším v Evropě. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním tajemné romantiky a starých vikinských dob.

Jedná se o program s lehčími až středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-8 hodin s přestávkami a zdoláme převýšení zpravidla 100-700 metrů. Spát budeme na šesti místech v chatkách a hostelech po trase, strava je ve vlastní režii. Na místě se budeme dopravovat půjčenými minivany, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrovy Vestmannaeyjar. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jeden minivan, maximálně pak 2 auta - 16 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Noční odlet z Prahy na Island, přejezd na ubytování na jednu noc.
 • 2. den: Výlet v tzv. „Zlatém kruhu“ přírodních zajímavostí ke gejzíru Strokkur, který chrlí vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Blízko je již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa (1,5-2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Přejezd a procházka kolem snad nejkrásnějšího islandského kaskádovitého vodopádu Gullfoss (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování na tři noci.
 • 3. den: Terénním busem do geotermální oblasti Landmannalaugar na trek v oblasti též nazývané „Duhové hory“. Trasa přes lávové pole Laugahraun k barevnému vrcholu Brennisteinsalda (855 m) s horkými sopouchy a sirnými ložisky (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Navíc možnost výstupu na nejvyšší vrchol Blahnúkur (Modrý vrchol, 943 m) (+2-3 hod, ↑ 280 m, ↓ 280 m). Před návratem regenerační koupel ve zdejších termálních pramenech.
 • 4. den: Celodenní túra od jednoho z nejkrásnějších vodopádů Islandu a naší planety Skógafoss na konec údolí podél řeky Skóga s výhledy na ledovce Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull a zpět. (7-8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Kolem fotogenického vodopád Seljalandsfoss, za jehož vodní stěnou se dá projít ( 1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Výšlap na ptačí útesy s monumentální skalní bránou na mysu Dyrhólaey ( 3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m), procházka po temně černé pláži s lávovým pískem Reynisfjara s výhledy na skalní jehly Reynisdrangar. Návštěva fotogenického kostelíku v osadě Vík. Přejezd na ubytování na dvě noci.
 • 6. den: Celodenní výšlap v oblasti NP Skaftafell, černé čedičové přírodní varhany u vodopádu Svartifoss, původní domky farmářů Sel, úžasné výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul (6-7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 7. den: Návštěva blankytného jezera Jökulsárlón s plovoucími ledovými krami, fakultativně výjezd na obojživelné lodi, procházka po Diamantové pláži (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Procházka u nádherného zeleného kaňonu Fjaðrárgljúfur, který vypadá jak z knihy Pána prstenů (1,5-2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování na jednu noc.
 • 8. den: Trajektem na nejmladší vulkanický ostrovy Vestmannaejar. Místní kostelík Heimaey, výstup na sopku Eldfell (205 m) a sopku Helgafell (227 m) (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Případně vycházka na útesy za hnízdícími alkouny a papuchalky (dle počasí), nebo fakultativně návštěva Muzea erupce - Pompeje severu, výzkumné centrum Sea Life Trust se dvěma běluhami, Folk Museum (lidové muzeum tradic). Trajektem zpět na pevninu a přejezd na ubytování na dvě noci.
 • 9. den: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur. Jedná se o náročnější výlet horským terénem (kameny, podpora lan - trasa se upravuje s ohledem na počasí) s jedním brodem (studená voda po kolena, kameny jsou kluzké) (3-4 hod, ↑ 380 m, ↓ 380 m). Přejezd a výšlap v NP Thingvellir, k aktivnímu riftu Almannagjá - tektonické puklině, kde se od sebe každoročně vzdalují severoamerická a evropská kontinentální deska. Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930. (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 10. den: Túra údolím kouřové řeky Reykjadalur u Hveragerdii s vulkanickou činností a idylickým koupáním v termální řece (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Přejezd do Reykjavíku, vila Höfði, kde se tvořily dějiny a ocelová socha The Sun Voyager. Ubytování na jednu noc a pěší prohlídka centra města (radnice, parlament, moderní kostel Hallgrímskirkja), rozchod.
 • 11. den: Dopolední výlet s výhledem na kráter a lávová pole k sopce Fagradalsfjall na poloostrově Reykjanes (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Odpolední odlet do Prahy.

Program dní může být i v závislosti na počasí prohozen či upraven (některé trasy v dešti nelze absolvovat).

Ubytování

10x na šesti různých místech po trase zájezdu (jednoduché, ale čisté turistické ubytování), chatky i pokoje jsou vícelůžkové (většinou čtyřlůžkové). Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

 • První ubytování je hotel kousek od letiště Keflavík s ohledem na noční přílet. Pokoje jsou 4lůžkové s vlastní koupelnou a WC. Na pokojích jsou varné konvice. Strávíme zde jednu noc.
 • Druhé ubytování je penzion s menšími 2-4lůžkovými pokoji v oblasti Hella. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je menší společná vybavená kuchyň (sporák, mikrovlnka, varná konvice) a jídelna. Strávíme zde tři noci.
 • Třetí ubytování je hostel s převážně 4lůžkovými pokoji v oblasti Kirkjubæjarklaustur. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené. V hostelu najdete velkou jídelnu a tři velmi dobře vybavené kuchyně; pračka a sušička za poplatek. Strávíme zde dvě noci.
 • Čtvrté ubytování je hostel s 2-4lůžkovými jednoduchými pokoji v oblasti Seljaland. Koupelny a WC jsou na chodbě sdílené. Na hostelu je společná vybavená kuchyňka s kávou a čajem zdarma. Strávíme zde jednu noc se snídaní.
 • Páté ubytování jsou domky/chatky 3-6lůžkové s jednou nebo dvěma ložnicemi v oblasti Hveragerdi. Každý domek má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku, většina má i vířivku a venkovní gril. Strávíme zde dvě noci.
 • Šesté ubytování je hostel s 4lůžkovými jednoduchými pokoji v Reykjavíku. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je společná, plně vybavená, kuchyň. Strávíme zde jednu noc.

Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma wifi.

Stravování

Na většině ubytování (kromě dvou, viz výše) je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure Menu/Expres menu/hotovky, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola "Překročení hranic"), i když ze zkušenosti celníci na místě jídlo nepřevažují. Dokupování zásob na místě není vůbec problém, v obchodech se budeme zastavovat několikrát po trase. Na některých ubytováních je možné si přiobjednat večeři (až na místě) a ochutnat tak místní kuchyni (vynikající jehněčí a ryby). Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými minivany pro 9 osob, které řídí průvodci (vzhledem ke vzdálenostem navštívených míst nás občas čekají i delší přejezdy). Dále rezervovanými autobusy a trajekty na ostrov Vestmannaeyjar.

Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety z Prahy. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Keflavík : 21:55-00:10
Keflavík - Praha: 15:00-20:55
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 20.06.2024 - 30.06.2024
 • 11 dní
 • Číslo: 475
 • 60 000 Kč
  Bez letenky: 50 500 Kč
 • Rezervace
 • 18.07.2024 - 28.07.2024
 • 11 dní
 • Číslo: 4752
 • 62 300 Kč
  Bez letenky: 52 500 Kč
 • Rezervace
 • 15.08.2024 - 25.08.2024
 • 11 dní
 • Číslo: 4756
 • 61 000 Kč
  Bez letenky: 52 500 Kč
 • Rezervace

Island 2021 (autor: Veronika Brychtová):


Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Mallorca - pohodová turistika

Pohodově rájem pěší turistiky, přes hory, moře a městečka (Španělsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Island - za polární září

Nejodlehlejší částí Islandu - západní fjordy