Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Island je poměrně izolovaný ostrov těsně pod polárním kruhem ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí života místních. Pojeďte s námi za dobrodružstvím a exotikou na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené, přitom jako by leželo „na konci světa“. Místo bez stromů, vodopády, černé pouště, sopky, ledovce, gejzíry, horké prameny a doutnající země vás ohromí. Islanďané jsou velmi pohodový a pohostinný národ. Většina z nich vám s vážnou tváří poví, že se za svůj život už potkala s elfy a skřítky. A když pochopíte, že to opravdu myslí vážně, tak je za kameny a nízkými keři uvidíte také.

Uvidíme snad nejkrásnější islandský vodopád Gullfos a též již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa. Zažijeme túru v magických duhových horách v oblasti Landmannalaugar. Probádáme ptačí útesy a skalní bránu na mysu Dyrholaey. Projdeme se po pláži s černým pískem, ale i po ledovci. Dojdeme k čedičovým varhanám, které vytvořila sama příroda u vodopádu Svartifoss v NP Skaftafell s výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul. Navštívíme blankytné jezero Jökulsarlón s plovoucími ledovými krami mezi kterými proplujeme obojživelnou lodí. Budeme mít příležitost objevovat místa na nejmladším souostroví, které vzniklo vulkanickou činností a je stále velmi vulkanicky aktivní - Vestmannaeyjar. Též vystoupáme k 200 m vysokému vodopádu Glymur, který se nachází ve fjordu Hvalfjörður a v NP Thingvellir uvidíme tektonickou puklinu Almannagjá oddělující evropskou a severoamerickou zemskou desku. Navštívíme sídlo nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930 a zbyde čas i na prohlídku hlavního města Islandu Reykjavík, které je nejsevernějším hlavním městem na světě a nejzápadnějším v Evropě. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním tajemné romantiky a starých vikinských dob.

Jedná se o program s lehčími až středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-8 hodin s přestávkami a zdoláme převýšení zpravidla 100-700 metrů (náročnost podrobněji). Spát budeme na šesti místech v chatkách a hostelech po trase, strava je ve vlastní režii. Na místě se budeme dopravovat půjčenými minivany, rezervovanými autobusy a trajekty na ostrovy Vestmannaeyjar. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jeden minivan (8+1), maximálně pak 2 auta - 16 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Noční odlet z Prahy na Island, přejezd na ubytování na jednu noc.
  • 2. den: Výlet v tzv. „Zlatém kruhu“ přírodních zajímavostí ke gejzíru Strokkur, který chrlí vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Blízko je již pospávající Velký Geysir, který dal název všem gejzírům světa (1,5-2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Přejezd a procházka kolem snad nejkrásnějšího islandského kaskádovitého vodopádu Gullfoss (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování na tři noci.
  • 3. den: Terénním busem do geotermální oblasti Landmannalaugar na trek v oblasti též nazývané „Duhové hory“. Trasa přes lávové pole Laugahraun k barevnému vrcholu Brennisteinsalda (855 m) s horkými sopouchy a sirnými ložisky (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Navíc možnost výstupu na nejvyšší vrchol Blahnúkur (Modrý vrchol, 943 m) (+2-3 hod, ↑ 280 m, ↓ 280 m). Před návratem regenerační koupel ve zdejších termálních pramenech.
  • 4. den: Celodenní túra od jednoho z nejkrásnějších vodopádů Islandu a naší planety Skógafoss na konec údolí podél řeky Skóga s výhledy na ledovce Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull a zpět. (7-8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 5. den: Kolem fotogenického vodopád Seljalandsfoss, za jehož vodní stěnou se dá projít ( 1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Výšlap na ptačí útesy s monumentální skalní bránou na mysu Dyrhólaey ( 3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m), procházka po temně černé pláži s lávovým pískem Reynisfjara s výhledy na skalní jehly Reynisdrangar. Návštěva fotogenického kostelíku v osadě Vík. Přejezd na ubytování na dvě noci.
  • 6. den: Celodenní výšlap v oblasti NP Skaftafell, černé čedičové přírodní varhany u vodopádu Svartifoss, původní domky farmářů Sel, úžasné výhledy na největší islandský ledovec Vatnajökul (4-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Tento trek je možné si prodloužit o vrchol Kristínartindar (1126 m) (+3,5 hod, ↑ +700 m, ↓ +700 m).
  • 7. den: Návštěva blankytného jezera Jökulsárlón s plovoucími ledovými krami, vyjížďka na obojživelné lodi (pokud budeme mít štěstí tak s pozorováním tuleňů), procházka po Diamantové pláži (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd a procházka u nádherného zeleného kaňonu Fjaðrárgljúfur, který vypadá jak z knihy Pána prstenů (1,5-2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd na ubytování na jednu noc.
  • 8. den: Trajektem na nejmladší vulkanický ostrovy Vestmannaejar. Místní kostelík Heimaey, výstup na sopku Eldfell (205 m) a sopku Helgafell (227 m) (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Případně vycházka na útesy za hnízdícími alkouny a papuchalky (dle počasí), nebo fakultativně návštěva Muzea erupce - Pompeje severu, výzkumné centrum Sea Life Trust se dvěma běluhami, Folk Museum (lidové muzeum tradic). Trajektem zpět na pevninu a přejezd na ubytování na dvě noci.
  • 9. den: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur. Jedná se o náročnější výlet horským terénem (kameny, podpora lan - trasa se upravuje s ohledem na počasí) s jedním brodem (studená voda po kolena, kameny jsou kluzké) (3-4 hod, ↑ 380 m, ↓ 380 m). Přejezd a výšlap v NP Thingvellir, k aktivnímu riftu Almannagjá - tektonické puklině, kde se od sebe každoročně vzdalují severoamerická a evropská kontinentální deska. Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing založeného v roce 930. (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
  • 10. den: Túra údolím kouřové řeky Reykjadalur u Hveragerdii s vulkanickou činností a idylickým koupáním v termální řece (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Přejezd do Reykjavíku, vila Höfði, kde se tvořily dějiny a ocelová socha The Sun Voyager. Ubytování na jednu noc a pěší prohlídka centra města (radnice, parlament, moderní kostel Hallgrímskirkja), rozchod.
  • 11. den: Náplň dne je variabilní, po dohodě všech účastníků. A: Prohlídka Reykjavíku a osobní volno. Případně fakultativní prohlídka muzea Perlan. B: Ranní výlet s výhledem na kráter k sopce Fagradalsfjall (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), pokud sopečné erupce dovolí. Odpolední odlet do Prahy.

Program dní může být i v závislosti na počasí prohozen či upraven (některé trasy v dešti nelze absolvovat).

Ubytování

10x na šesti různých místech po trase zájezdu (jednoduché, ale čisté turistické ubytování), chatky i pokoje jsou vícelůžkové. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

  • První ubytování je hotel kousek od letiště Keflavík s ohledem na noční přílet. Pokoje jsou 2lůžkové s vlastní koupelnou a WC. Na pokojích se nedá vařit. Strávíme zde jednu noc.
  • Druhé ubytování je penzion s menšími 2-4lůžkovými pokoji ve dvou budovách v oblasti Hella. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je menší společná vybavená kuchyň (sporák, mikrovlnka, varná konvice) s jídelnou (v každé budově jedna). Strávíme zde tři noci.
  • Třetí ubytování jsou domky/chatky 6lůžkové se dvěma ložnicemi v oblasti Kirkjubæjarklaustur. Každý domek má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku. Strávíme zde dvě noci.
  • Čtvrté ubytování je hostel s 2-4lůžkovými jednoduchými pokoji v oblasti Seljaland. Koupelny a WC jsou na chodbě sdílené. Na hostelu je společná vybavená kuchyňka s kávou a čajem zdarma. Strávíme zde jednu noc se snídaní.
  • Páté ubytování jsou domky/chatky 6lůžkové s jednou nebo dvěma ložnicemi v oblasti Hveragerdi. Každý domek má vlastní koupelnu, WC a kuchyňku, většina má i vířivku a venkovní gril. Strávíme zde dvě noci.
  • Šesté ubytování je hostel s 2-4lůžkovými jednoduchými pokoji v Reykjavíku. Koupelny a WC jsou na chodbách sdílené, na ubytování je společná, plně vybavená, kuchyň. Strávíme zde jednu noc.

Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma wifi.

Stravování

Na většině ubytování (kromě prvního hotelu) je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure Food/Expres menu/hotovky.cz, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola "Překročení hranic"), i když ze zkušenosti celníci na místě jídlo nepřevažují. Dokupování zásob na místě není vůbec problém, v obchodech se budeme zastavovat několikrát po trase. Na některých ubytováních je možné si přiobjednat večeři (až na místě) a ochutnat tak místní kuchyni (vynikající jehněčí a ryby). Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si s sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými minivany pro 9 osob, které řídí průvodci (vzhledem ke vzdálenostem navštívených míst nás občas čekají i delší přejezdy), počítejte proto s omezeným úložným prostorem pro vaše zavazadla (ne velké skořepinové kufry), abychom se všichni pohodlně vešli.
Dále pak terénnímy autobusy v oblasti Duhových hor, trajekty na ostrov Vestmannaeyjar obojživelnou lodí po jezeře Jökulsárlón.

Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety z Prahy. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Keflavík : 21:55-00:10
Keflavík - Praha: 15:00-20:55
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Island 2021 (autor: Veronika Brychtová):


Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Island - za polární září

Nejodlehlejší částí Islandu - západní fjordy