Informace k zájezdu
Istrie - turistika pro aktivní rodinky

Úvodní stránka zájezdu Istrie - turistika pro aktivní rodinky ( Chorvatsko, Zájezdy pro rodiny s dětmi, Turistika nenáročná, Zájezdy bez nočních přejezdů )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Čekají nás jednodenní túry s relativně malou časovou i technickou náročností. Programem (na trase anebo při návštěvě památek a přírodních zajímavostí) denně strávíme kolem 4-5 hodin. Všechny trasy i programy dne však lze upravit, případně vynechat a den věnovat individuálnímu programu.
Zájezdy kategorie Family Adventure jsou určeny pro rodiny s dětmi, které jsou zvyklé se aktivně pohybovat. Můžete s námi vyrazit za dobrodružstvím od moře až do hor, trasy výletů jsou upravené tak, aby je aktivní děti zvládly (jak vypadají zájezdy Family Adventure). Na každý den je naplánovaná trasa výletu pro všechny, odpoledne pak ještě program pro děti.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např na:
Chorvatsko
Poreč
Pula
Počasí na poloostrově je proměnlivé, může se stát, že nám některý den i zaprší. Obecně jsou srážky pravděpodobnější v hornatějším vnitrozemí, kde prší asi dvakrát více než na pobřeží.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,375 Kč
V Chorvatsku je od 1.1.2023 oficiální měnou Euro. Všechny staré ceny v kunách mají být převedeny na Eura pevným kurzem 1 € = 7,5345 HRK. Chorvatskými kunami už nebude možné platit, ale původní bankovky by ve všech bankách a na poště měly jít zdarma vyměnit až do konce roku 2023.
V Chorvatsku tedy budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Výběr z bankomatu je možný v kempu a okolí i ve všech větších městech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13%.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • KOMPASS, turistická mapa - č. 238, Istrie

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Chorvatsko)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: vzhledem k možnosti vaření v mobilhomu doporučujeme: mycí prostředky, houbičku, utěrku a suroviny na přípravu snídaní, obědů a večeří, více info viz kapitola Stravování
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
  • Pro děti: Nezapomeňte ani nezbytnosti pro vaše ratolesti. Starším dětem doporučujeme knížku, karetní, deskové či jiné cestovní hry (i do autobusu), sluchátka k mobilu, tablet... Pro mladší děti oblíbenou hračku, pastelky, blok, dostatek náplastí pro případ odřenin, dětskou chůvičku (pokud používáte), vlhčené ubrousky. Pro přímořské destinace navíc nafukovací pomůcky k vodě, potápěčské brýle, šnorchl.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Veleposlanstvo Češke Republike
Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb
Tel:+38516177246, +38516176894
Fax: +38516176630
Nouzová linka: +385916121533
Email: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/zagreb

Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí-pátek 09.00-12.00

Konzulární jednatelství ČR v Chorvatsku
Trg. 128. brigade Hrvatske vojske 4, 51 000 Rijeka
Tel: + 385 916121560
Nouzová linka: + 385 916121560
Email: consulate.rijeka@mzv.cz
KJ Rijeka je v provozu během letní turistické sezony od 1.7. do 30.8.2022

Telefonní čísla: předvolba +385
Policie: 192
Hasiči: 193
Rychlá zdravotnická pomoc: 194
Nouzová linka: 112 (bez dalších předvoleb)