Informace k zájezdu
Istrie na kole

Úvodní stránka zájezdu Istrie na kole ( Chorvatsko, Balkán, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čekají nás jednodenní etapy s relativně malou technickou náročností. Délka jednotlivých etap se pohybuje okolo 35 km s převýšením cca 500 m. Nejnáročnější je 4. den zájezdu, kdy nás čeká v plné variantě delší, ale krásná etapa vedoucí vnitrozemím Istrie, o délce 50 km s převýšením lehce přes 1000 m. Všechny trasy vedou převážně po zpevněných cestách nebo kamenitých cyklostezkách, které jsou vhodné pro horské nebo crossové kolo. Jednotlivé etapy je možné alternativně přizpůsobit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem na pláži či zaměnit za program souběžného pěšího zájezdu. Vzhledem k termínům mimo hlavní sezónu se kromě přívalu lidí vyhneme i horkému počasí, i přesto si ale můžeme vyjížďky zpestřit možností koupání v moři, ať už v kempu nebo na plážích, které potkáme během našich tras. Z jarního termínu se stává ideální příležitost pro „první švih“, tedy zahájení cyklistické sezóny. Po všechny dny nám bude k dispozici autobus, kde bude možné nechávat si nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např na: http://meteo.hr/ nebo http://www.accuweather.com/.
Předpověď počasí pro náš kemp naleznete zde: http://meteo.hr/prognoze_e.php?Code=14301&id=prognoza§ion=prognoze_model¶m=ecmwf_7&el=hrvatska
Počasí na poloostrově je proměnlivé, může se stát, že nám některý den i zaprší. Obecně jsou srážky pravděpodobnější v hornatějším vnitrozemí, kde prší asi dvakrát více než na pobřeží.
Jarní denní teploty se pohybují okolo 20°C, teplota moře okolo 18°C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Potraviny jsou v Chorvatsku zhruba 1,5-2x dražší než u nás, podobné je to s cenami v restauracích. Vaše útrata na místě může být velmi variabilní cca mezi 50 € až 150 €. Každému doporučujeme si k předpokládané útratě s sebou navíc vzít asi 50 € jako krizovou rezervu.
V kempu je třeba složit vratnou zálohu 100 € za celý mobilhome, tedy cca 25 € za osobu (slouží pro případné kompenzace za poškození apod.).
Výměna peněz: V Chorvatsku se platí chorvatskou kunou, omezeně lze i eurem. Chorvatské kuny lze běžně sehnat v českých směnárnách. Proto rozhodně doporučujeme v ČR vyměnit chorvatské kuny. Doporučujeme mít valuty v menších papírových bankovkách. Výběr z bankomatu je možný v kempu a okolí i větších městech. Platit kartou lze na cestě tam i zpět na benzinkách, na místě nebývá s platbou kartou problém, ale je dobré mít s sebou i hotovost.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ), mapy lze zakoupit i na místě.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
KOMPASS, turistická mapa - č. 238, Istrie

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg, snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, telefon vč. nabíječky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: V kempu pro vás budeme připravovat polopenzi z naší polní kuchyně (snídaně, večeře o 2 chodech), s sebou si vezměte: jídelní misku či ešus + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku. Také viz kap. stravování. Žádné další věci na vaření nejsou potřeba. Čerstvou studenou stravu na den si můžete dokupovat na místě od 2. dne večer. Z ČR si na den vezměte v omezené míře chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Pitnou vodu lze doplňovat v kempu. S sebou vezměte láhev cca 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-) Zásobu vody na úvodní vyjížďku si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.