Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Istrie, největší chorvatský poloostrov, se pyšní množstvím přírodních i kulturních památek, kde se všudypřítomné italské dědictví mísí s kulturou Balkánu. Průzračně čisté Jadranské moře vybízí ke koupání, šnorchlování i cyklistice kolem zapomenutých romantických pláží členitého pobřeží. Rozmanité a překvapivě zelené vnitrozemí je velmi pestré a během jednotlivých cykloetap projedeme poklidnými osadami ukrytými v horách. Atmosféra úzkých uliček a kulisy kamenných domů v nás zvolna probudí náladu k ochutnávce místních vín. Spatříme sevřené údolí pod horským masivem Učka i středověká městečka jako klenoty benátské nadvlády. V Pule budeme obdivovat druhé největší antické koloseum na světě, v Poreči Eufrazijovu baziliku (UNESCO) a vykoupeme se na opuštěných plážích polostrova Kamenjak. Květnové teploty vzduchu 18-25°C jsou ideální k cyklovýletům a tabu není ani koupání v moři, které má většinou už kolem 18 °C a před hlavní sezónou je průzračně čisté. Můžete se těšit na probouzející se přírodu a příjemné slunné dny.

Čekají nás jednodenní etapy s délkou 30-50 km a převýšením cca 250-750 m (náročnost podrobněji). Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytováni budeme v plně vybavených mobilhomech v luxusním kempu pod Novigradem. Kemp má několik pláží, obchůdky, restaurace a úžasné zázemí pro děti - bazény, hřiště. Doprava i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Istrie - pohodová turistika, ke kterému je možné se po domluvě na místě s průvodcem přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 11 hod z Brna, denní přejezd Rakouska a Slovinska. Večerní příjezd do kempu, ubytování se v mobilhomech.
  • 2. den: Etapa ze starobylé vesničky Grožnjan s úzkými kamennými uličkami, čtyřmi kostely a tvrzí. Cyklostezkou po zrušené úzkokolejce Parenzana do středověkého městečka Buje, dále po cyklostezkách a silničkách k pobřeží a podél pláží do Novigradu s historickým centrem, zmrzlinami a kavárnami a dále do zátoky Luka Mirna (↔ 35 km, ↑ 250 m, ↓ 520 m). Ubytování v kempu, koupání v moři nebo bazénu.
  • 3. den: Návštěva vyhlášeného přístavního města Pula s neopakovatelnou atmosférou, římským koloseem, pevností a historickým centrem. Přejezd autobusem na poloostrov Kamenjak, nejjižnější cíp Istrie. Z Premantury po pobřeží s desítkami zátok, mysů a romantických pláží bez davů turistů až k Safari baru, majáku a skokanskému útesu Velika Kolumbarica. (↔ 18 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m)
  • 4. den: Horským vnitrozemím z osady Cerovlje přes venkovské usedlosti Lesišćina nedotčenou krajinou ke středověkému hradu Boljun s dechberoucími výhledy do okolí a na pohoří Učka do historického Pazinu (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Volitelně přídavek k historické zřícenině Hum za ochutnávkou vín, lanýžového piva a místních specialit, prohlídka kaskád a vodního mlýnu v Kotli (↔ +15 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 5. den: Z kempu po cyklostezkách podél pobřeží s mnoha opuštěnými plážemi do historické Poreče s klenoty architektury z období Byzance i Benátské republiky. Koupání, zmrzliny, kavárny. Zpět možno kolem krasové jeskyně Baredine (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m, možno zkrátit či prodloužit). Poslední koupání, ve večerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Slovinska a Rakouska.
  • 6. den: Příjezd zpět do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

4x v mobilhomech na pobřeží v kempu Lanterna Poreč. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4 osoby se 2 oddělenými ložnicemi, 2 oddělenými sprchami a toaletami a společnou obytnou místností s kuchyňkou, která je vybavena veškerým nádobím, lednicí, mikrovlnkou, varnou konvicí atd. Před mobilhomem je terasa pro venkovní posezení, 2 lehátka a gril. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, všechny jsou vybaveny ložním prádlem. Pro skupiny přátel nebo větší rodiny je možnost ubytování v mobilhomu na 5. lůžku formou přistýlky ve společné obytné místnosti se slevou 600 Kč/os. Přímo v kempu je několik přístupových míst k moři a plážím, vícero restaurací a malý obchod. Kemp má i úžasné možnosti pro děti - aquapark s několika vyhřívanými bazény, 3 velké tobogány, skluzavky, dětská hřiště, minigolf, dětské diskotéky i nafukovací dětské město na moři. Wifi je k dispozici u recepce a v centrální části kempu. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Snídaně a večeře si můžete připravovat sami ve svém plně vybaveném mobilhomu s terasou. Potraviny na první večeři a snídani si přivezte z domova. Na zbytek pobytu si bude možné nakoupit v supermarketu. Přímo v kempu je menší supermarket a několik stánků s čerstvým pečivem (na svačinu doporučujeme např. burek, na snídani vynikající sladké pečivo). Dva velké supermarkety jsou asi 3 km od kempu. Pokud budete chtít na terase grilovat, dřevěné uhlí lze koupit v supermarketu, stejně jako již připravené čevapi, pljeskavice a jiné chorvatské speciality z mletého masa. Většinu dnů bude příležitost si dát oběd v restauraci a ochutnat chorvatské speciality - mořské plody, lanýže nebo vyhlášenou pljeskavicu. V restauracích jsou ceny cca 2x vyšší než u nás, velké supermarkety mají ceny jen o něco vyšší než u nás.

Istrie na kole

Istrie na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie

Hory a jezera Lombardie na kole

Cyklistika v nejkrásnější části italské Lombardie