Istrie na kole

Pohodová cyklistika k moři, do hor, mezi vinicemi (Chorvatsko)

Istrie je největší chorvatský poloostrov, vybíhající do blankytně modrého Jaderského moře. Pyšní se množstvím přírodního i kulturního bohatství a láká k návštěvě pestrou paletou barev. Vápencový kras od pohoří Učka směrem ke slovinským hranicím je známý jako Bílá Istrie. Šedou Istrii tvoří klín jílovité horniny mezi městem Labin, mysem Savudrija a Terstem. Červenou Istrií bývá díky velmi úrodné a charakteristicky zbarvené půdě označováno západní pobřeží. Členité pobřeží i rozmanité vnitrozemí je velmi pestré a během jednotlivých etap poznáme mnohá malebná zákoutí.

Čekají nás jednodenní etapy, během nichž projedeme poklidnými osadami ukrytými v horách s atmosférou úzkých uliček a kulisou kamenných domů, jenž v nás zvolna probudí náladu k ochutnávce místních vín. Projedeme úchvatným vnitrozemím až k sevřenému údolí pod horským masivem Učka s nejvyšším vrcholem Vojak (1394 m). Odpočinek si dopřejeme v letovisku Pula, kde navštívíme historické centrum města s gladiátorskou arénou v antickém koloseu či rakousko-uherskou pevnost nad přístavem. Vzhledem k pořádání zájezdu mimo hlavní sezónu lákají příjemné teploty vzduchu okolo 20-22°C k cyklovýletům na Istrii. Z jarního termínu se tak stává ideální příležitost pro "první švih", tedy zahájení cyklistické sezóny. I mimo sezónu se teplota moře pohybuje v příjemném rozmezí 18-22 °C.

Čekají nás jednodenní etapy s délkou 25-45 km a převýšením do 600 m, 3. den délka trasy 50 km s převýšením 1000 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v mobilhomech v kempu na pobřeží pod Novigradem s pláží a obchodem přímo v areálu. Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Istrie - pohodová turistika, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd okolo 21h z Brna přes Mikulov. Noční přejezd Rakouska a Slovinska.
  • 2. den: Ranní příjezd od středověkého městečka Buje, vinařskou stezkou do starobylého městečka Grožnjan: historická tvrz, panoramatické výhledy a lahodné víno. Sjezd do zátoky Luka Mirna. Ubytování v kempu. (↔ 30 km, ↑ 400 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Náročnější etapa z osady Cerovlje zvlněným vnitrozemím. Putování venkovskými usedlostmi Lesišćina a nedotčenou krajinou ke středověkému hradu Boljun s dechberoucími výhledy do okolí a na pohoří Učka. Krasový vodopád Zarečki krov v údolí řeky Pazinčica u jeskyně Zara připomínající střechu, z níž spuštěný vodní závoj umocňuje obraz jedinečné přírodní scenérie (↔ 55 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
  • 4. den: Odpočinkový den. Návštěva vyhlášeného přístavního města Pula s neopakovatelnou atmosférou, římským amfiteátrem, pevností a historickým centrem. Přejezd na poloostrov Kamenjak, nejjižnější cíp Istrie, s pobřežím s desítkami zátok, mysů a romantických pláží. (↔ 20 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 5. den: Z osady Potpićan klikatým sevřeným údolím Raška Grada přes malebný přístav Trget do hornického městečka Labin s historickými pozůstatky ve staré části města Stari Grad, sjezd k pobřeží do letoviska Rabac (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Odpočinek u moře nebo v některé z místních restaurací. Ve večerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Slovinska a Rakouska.
  • 6. den: Příjezd přes Mikulov zpět do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

3x v mobilhomech na pobřeží v kempu Lanterna Poreč. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2 oddělenými ložnicemi, 2 oddělenými sprchami a toaletami a společnou obytnou místností s kuchyňkou. Kuchyňka je vybavena základním nádobím a lednicí. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, všechny jsou vybaveny ložním prádlem. Je také možné nocovat ve vlastním stanu (bez slevy), pokud o tuto variantu máte zájem, uveďte to, prosím, již v přihlášce. Wifi je k dispozici u recepce a v centrální části kempu. Přímo v kempu je několik přístupových míst k moři a plážím. Potraviny je možné nakoupit v obchůdku přímo v kempu nebo ve větším supermarketu, který je od kempu vzdálen cca 300 m. V kempu je také několik restaurací.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Některé dny bude také příležitost si dát oběd v restauraci a ochutnat chorvatské speciality - mořské plody, lanýže, vyhlášenou pljeskavici a vína z nedalekých vinic. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Potraviny v obchodech jsou víceméně stejně drahé jako u nás.

Istrie na kole

Istrie na kole