Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Istrie, největší chorvatský poloostrov, se pyšní množstvím přírodních i kulturních památek, kde se všudypřítomné italské dědictví mísí s kulturou Balkánu. Průzračně čisté Jadranské moře vybízí ke koupání, šnorchlování i cyklistice kolem zapomenutých romantických pláží členitého pobřeží. Rozmanité a překvapivě zelené vnitrozemí je velmi pestré a během jednotlivých cykloetap projedeme poklidnými osadami ukrytými v horách. Atmosféra úzkých uliček a kulisy kamenných domů v nás zvolna probudí náladu k ochutnávce místních vín. Spatříme sevřené údolí pod horským masivem Učka i středověká městečka jako klenoty benátské nadvlády. V Pule budeme obdivovat druhé největší antické koloseum na světě, v Poreči Eufrazijovu baziliku (UNESCO) a vykoupeme se na opuštěných plážích polostrova Kamenjak. Zářijové teploty vzduchu 20-25°C jsou ideální k cyklovýletům a z léta ohřáté moře 22-23°C láká ke koupání.

Čekají nás jednodenní etapy s délkou 30-50 km a převýšením cca 250-750 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v mobilhomech v luxusním kempu pod Novigradem. Kemp má několik pláží, obchůdky, restuarace a úžasné zázemí pro děti - aquapark s vyhřívanými bazény, tobogány, hřiště. O jídlo se starat nemusíte, díky polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Istrie - pohodová turistika, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat.

Aktuálně - vstup do Chorvatska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd okolo 21 hod z Brna. Noční přejezd Rakouska a Slovinska.
  • 2. den: Ranní příjezd do starobylé vesničky Grožnjan s úzkými kamennými uličkami, čtyřmi kostely a tvrzí. Cyklostezkou po zrušené úzkokolejce Parenzana do středověkého městečka Buje, dále po cyklostezkách a silničkách k pobřeží a podél pláží do Novigradu s historickým centrem, zmrzlinami a kavárnami a dále do zátoky Luka Mirna (↔ 35 km, ↑ 250 m, ↓ 520 m). Ubytování v kempu, koupání v moři nebo aquaparku.
  • 3. den: Návštěva vyhlášeného přístavního města Pula s neopakovatelnou atmosférou, římským koloseem, pevností a historickým centrem. Přejezd autobusem na poloostrov Kamenjak, nejjižnější cíp Istrie. Z Premantury po pobřeží s desítkami zátok, mysů a romantických pláží bez davů turistů až k Safari baru, majáku a skokanskému útesu Velika Kolumbarica. (↔ 18 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m)
  • 4. den: Horským vnitrozemím z osady Cerovlje přes venkovské usedlosti Lesišćina nedotčenou krajinou ke středověkému hradu Boljun s dechberoucími výhledy do okolí a na pohoří Učka do historického Pazinu (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Volitelně přídavek k historické zřícenině Hum za ochutnávkou vín, lanýžového piva a místních specialit, prohlídka kaskád a vodního mlýnu v Kotli (↔ +15 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 5. den: Z kempu po cyklostezkách podél pobřeží s mnoha opuštěnými plážemi do historické Poreče s klenoty architektury z období Byzance i Benátské republiky. Koupání, zmrzliny, kavárny. Zpět možno kolem krasové jeskyně Baredine (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m, možno zkrátit či prodloužit). Poslední koupání, ve večerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Slovinska a Rakouska.
  • 6. den: Příjezd zpět do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x v mobilhomech na pobřeží v kempu Lanterna Poreč. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2 oddělenými ložnicemi, 2 oddělenými sprchami a toaletami a společnou obytnou místností s kuchyňkou, která je vybavena veškerým nádobím, lednicí, mikrovlnkou, varnou konvicí atd. Před mobilhomem je terasa pro venkovní posezení, 2 lehátka a gril. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, všechny jsou vybaveny ložním prádlem. Pro skupiny přátel nebo větší rodiny je možnost ubytování v mobilhomu na 5. a 6. lůžku nebo 2 lehátkách na terase se slevou 800 Kč/os. Je také možné nocovat ve vlastním stanu (sleva 800 Kč/os.), pokud o tuto variantu máte zájem, uveďte to, prosím, již v přihlášce. Přímo v kempu je několik přístupových míst k moři a plážím, vícero restaurací a malý obchod. Větší supermarket je vzdálen cca 300 m. Kemp má i úžasné možnosti pro děti - aquapark s několika vyhřívanými bazény, 3 velké tobogány, skluzavky, dětská hřiště, minigolf, dětské diskotéky i nafukovací dětské město na moři. Wifi je k dispozici u recepce a v centrální části kempu.

Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Některé dny bude také příležitost si dát oběd v restauraci a ochutnat chorvatské speciality - mořské plody, lanýže, vyhlášenou pljeskavici a vína z nedalekých vinic. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Istrie na kole

Istrie na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie

Istrie na kole pro aktivní rodinky

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i historických měst (Chorvatsko)

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku