Istrie na kole

Pohodová cyklistika k moři, do hor, mezi vinicemi (Chorvatsko)

Istrie je největší chorvatský poloostrov, vybíhající do blankytně modrého Jaderského moře. Pyšní se množstvím přírodního i kulturního bohatství a láká k návštěvě pestrou paletou barev. Vápencový kras od pohoří Učka směrem ke slovinským hranicím je známý jako Bílá Istrie. Šedou Istrii tvoří klín jílovité horniny mezi městem Labin, mysem Savudrija a Terstem. Červenou Istrií bývá díky velmi úrodné a charakteristicky zbarvené půdě označováno západní pobřeží. Členité pobřeží i rozmanité vnitrozemí je velmi pestré a během jednotlivých etap poznáme mnohá malebná zákoutí.

Čekají nás jednodenní etapy, během nichž projedeme poklidnými osadami ukrytými v horách s atmosférou úzkých uliček a kulisou kamenných domů, jenž v nás zvolna probudí náladu k ochutnávce místních vín. Projedeme úchvatným vnitrozemím až k sevřenému údolí pod horským masivem Učka s nejvyšším vrcholem Vojak (1394 m). Odpočinek si dopřejeme v letovisku Pula, kde navštívíme historické centrum města s gladiátorskou arénou v antickém koloseu či rakousko-uherskou pevnost nad přístavem. Vzhledem k pořádání zájezdu mimo hlavní sezónu lákají příjemné teploty vzduchu okolo 20-24°C k cyklovýletům na Istrii, zatímco moře nabízí osvěžení, které přijde vhod. Z jarního termínu se tak stává ideální příležitost pro "první švih", tedy zahájení cyklistické sezóny.

Čekají nás jednodenní etapy s délkou okolo 35 km a převýšením cca 500 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v mobilhomech v luxusním kempu pod Novigradem. Kemp má přístup na pláž, obchůdky, restuarace a úžasné zázemí pro děti - bazény, tobogány, hřiště. Doprava i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Istrie - pohodová turistika, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd okolo 21 hod z Brna. Noční přejezd Rakouska a Slovinska.
  • 2. den: Ranní příjezd od středověkého městečka Buje, vinařskou stezkou do starobylého městečka Grožnjan: historická tvrz, panoramatické výhledy a lahodné víno. Sjezd do zátoky Luka Mirna (↔ 30 km, ↑ 400 m, ↓ 500 m). Volitelně dále na vyhlídku Sv. Juraj a do osady Oprtajl s ochutnávkou místní gastronomie, sjezd do zátoky Luka Mirna (↔ +25 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Ubytování v kempu.
  • 3. den: Návštěva vyhlášeného přístavního města Pula s neopakovatelnou atmosférou, římským amfiteátrem, pevností a historickým centrem. Přejezd autobusem na poloostrov Kamenjak, nejjižnější cíp Istrie, s pobřežím s desítkami zátok, mysů a romantických pláží. (↔ 20 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 4. den: Náročnější etapa z osady Cerovlje zvlněným vnitrozemím. Putování venkovskými usedlostmi Lesišćina a nedotčenou krajinou ke středověkému hradu Boljun s dechberoucími výhledy do okolí a na pohoří Učka (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Volitelně dále k historické zřícenině Hum za ochutnávkou vín, lanýžového piva a místních specialit, prohlídka kaskád a vodního mlýnu v Kotli (↔ +15 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 5. den: Z osady Potpićan klikatým sevřeným údolím Raška Grada přes malebný přístav Trget do hornického městečka Labin s historickými pozůstatky ve staré části města Stari Grad, sjezd k pobřeží do letoviska Rabac (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Odpočinek u moře nebo v některé z místních restaurací. Ve večerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Slovinska a Rakouska.
  • 6. den: Příjezd zpět do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

3x v mobilhomech na pobřeží v kempu Lanterna Poreč. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2 oddělenými ložnicemi, 2 oddělenými sprchami a toaletami a společnou obytnou místností s kuchyňkou, která je vybavena základním nádobím a lednicí. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, všechny jsou vybaveny ložním prádlem. Je také možné nocovat ve vlastním stanu (sleva 800 Kč/os.), pokud o tuto variantu máte zájem, uveďte to, prosím, již v přihlášce. Přímo v kempu je několik přístupových míst k moři a plážím, vícero restaurací a malý obchod. Větší supermarket je vzdálen cca 300 m. Kemp má i úžasné možnosti pro děti - několik krásných bazénů, tobogány, dětská hřiště, minigolf, dětské diskotéky i nafukovací dětské město na moři. Wifi je k dispozici u recepce a v centrální části kempu.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Některé dny bude také příležitost si dát oběd v restauraci a ochutnat chorvatské speciality - mořské plody, lanýže, vyhlášenou pljeskavici a vína z nedalekých vinic. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Potraviny v obchodech jsou víceméně stejně drahé jako u nás.

Istrie na kole

Istrie na kole