Informace k zájezdu
Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Úvodní stránka zájezdu Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 5

Dle rakouské klasifikace náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) jsou Irg-klettersteig na Grosser Koppenkarstein a Anna-Klettersteig ohodnoceny jako D, převažují však jednodušší úseky B a C. Johann je velká výzva: dlouhé, fyzicky náročné ferratové lezení ve vysoké, často téměř kolmé stěně je ohodnoceno stupněm D-E (střídají se úseky od B po D-E). Rosina-Klettersteig je relativně krátký výstup, obtížnost však téměř neklesá pod stupeň C. Navíc je možné zdolat na konci túry 3. dne cca 150 m dlouhou ferratu Sky Walk s dlouhým nepřerušeným úsekem obtížnosti D a E. Nezbytná je tedy zkušenost s lezením zajištěných cest minimálně obtížnosti C a dostatečná vytrvalost zejména vzhledem k délce túry 3. dne, která trvá i s ferratou Sky Walk až 9 hod a převýšení je 1150 m. Pro zvláště zdatné je ještě možnost fakultativního výstupu na vrchol Dachsteinu (2995 m)(+ 2 hod, +100 m nahoru i dolů). Pro výstup na vrchol Dachsteinu není nutné mít cepín ani mačky. Minimální věk pro účast na tomto zájezdu je 18 let. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž si budeme moci ponechat na túru nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/hoher-dachstein (Dachstein, 2995 m).
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - chladno i příjemné teplo, déšť, slunečno, ale i sněhové přeháňky. Rozsah denních teplot v horách ve výšce kolem 2000 m bývá kolem 5 až 20 °C. Ve vyšších nadmořských výškách se můžeme i během léta setkat se sněhem.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k ubytování s polopenzí budou hlavními výdaji pouze lanovky (při využití lanovek cca 50 €). Další výdaje záleží na tom, zda budete nad rámec vlastní stravy utrácet za jídlo či pití na místě - možnosti jsou v horských chatách přes den (mimo čas oběda) a v restauracích večer. Cena jídla v restauracích: pivo stojí 3-4 €, menu 8-12 €, Wiener Schnitzel 7,50 €, polévka 4-6 €.
Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách. S možností výběru peněz z bankomatu raději nepočítejte.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ )
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000

V případě zájmu o knižní průvodce, existují knihy specializované na oblast Dachsteinu, dále lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Dachsteinu v některých průvodcích po Rakouských Alpách. Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/bsZe6K
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. a 4. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, snídaně, svačina, případné vlastní ferratové vybavení) do menšího batohu, se kterým absolvujete jednotlivé túry. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, zavazadlo na všechny věci, malý batoh cca 30 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
• Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, mapu, ručník, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
• Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na spaní. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na tento zájezd je také vhodná speciální, tzv. ferratová obuv (tj. trekové polobotky se speciální podrážkou v oblasti špičky). Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na ubytovnu, na přezutí po túře).
• Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska, polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je třeba studená strava: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. V hotelu je pitná voda. S sebou na túry si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
• Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
• Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.