Informace k zájezdu
Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Úvodní stránka zájezdu Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Zájezd je určen pro náročné a zkušené ferratisty. Čekají nás obtížné zajištěné cesty. Dle rakouské klasifikace náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) jsou Irg 2-klettersteig na Grosser Koppenkarstein a Anna-Klettersteig ohodnoceny jako C/D a D, převažují však jednodušší úseky B a C. Johann je velká výzva: dlouhé, fyzicky náročné ferratové lezení ve vysoké, často téměř kolmé stěně je ohodnoceno stupněm D-E (střídají se úseky od B po D-E). Rosina-Klettersteig je relativně krátký výstup, obtížnost však téměř neklesá pod stupeň C a Siega je ve spodní pasáži takřka souvisle obtížnosti C/D. Navíc je možné zdolat na konci túry 3. dne cca 150 m dlouhou ferratu Sky Walk s dlouhým nepřerušeným úsekem obtížnosti D a E. Nezbytná je tedy zkušenost s lezením zajištěných cest minimálně obtížnosti C a dostatečná vytrvalost zejména vzhledem k délce túry 3. dne, která trvá i s ferratou Sky Walk až 9 hod a převýšení je 1150 m. Pro zvláště zdatné je ještě možnost fakultativního výstupu na vrchol Dachsteinu (2995 m) (+ 2 hod, +100 m nahoru i dolů). Pro výstup na vrchol Dachsteinu není nutné mít cepín ani mačky. Minimální věk pro účast na tomto zájezdu je 18 let. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž si budeme moci ponechat na túru nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/hoher-dachstein (Dachstein, 2995 m) nebo http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/steiermark/schladming (Schladming, 800 m)

V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - chladno i příjemné teplo, déšť, slunečno, ale i sněhové přeháňky. Rozsah denních teplot v horách ve výšce kolem 2000 m bývá kolem 5 až 20 °C. Ve vyšších nadmořských výškách se můžeme i během léta setkat se sněhem, v letních horách jsou časté odpolední bouřky.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,895 Kč
Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, v řadě restaurací je však možno platit kartou také. S možností výběru peněz z bankomatu raději nepočítejte.
Vzhledem k ubytování s polopenzí, v jejíž ceně je Dachstein Sommercard bude hlavním výdajem pouze 1x lanovka z Dachsteinu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
 • Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
 • Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000

V případě zájmu o knižní průvodce, existují knihy specializované na oblast Dachsteinu, dále lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Dachsteinu v některých průvodcích po Rakouských Alpách. Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, konkrétně mapy Štýrsko (cca 350 MB, oddíl Südösterreich), Horní Rakousy (cca 250 MB) a Salzbursko (cca 170 MB), obě v oddílu Westösterreich).

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. a 4. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, snídaně, svačina, případné vlastní ferratové vybavení) do menšího batohu (cca 30 l), se kterým absolvujete jednotlivé túry.

 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, plavky, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky
 • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112