Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu Hoher Dachstein s téměř třítisícovou výškou (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím. Okolí Dachsteinu je tak turisticky velmi atraktivním cílem. Pro náročné a zkušené ferratisty jsme připravili opravdové horské dobrodružství: náročné ferraty v oblasti jižní stěny Dachsteinu patřící k těm nejtěžším na světě. Postupně zdoláme dnes již legendární 1200 m dlouhou Super ferratu Dachstein skládající se ze tří částí, skutečnou lahůdku mezi vším, co vám vertikální svět zajištěných cest může nabídnout. Naším dalším cílem bude ferrata Irg 2 klettersteig vedoucí na vrchol Grosser Koppenkarstein (2865 m) a na závěr si vychutnáme ferraty Rosina a Siega vedoucí skalami úchvatné soutěsky Silberkarklamm.

Zájezd je určen pro náročné a zkušené ferratisty. Čekají nás obtížné zajištěné cesty. Nejtěžší místo ve ferratě Johann Klettersteig, která je nejnáročnější a nejdelší částí Super ferraty na Dachstein, je klasifikováno jako D/E, kratší ferrata Sky Walk je téměř v celé své délce hodnocena obtížností E. Ferraty jsou navíc relativně dlouhé, túry druhého a třetího dne nám zaberou až 8 hod. Denně budeme překonávat převýšení v průměru 1000 m nahoru a dolů (náročnost podrobněji). K dispozici nám bude Sommercard umožňující zdarma využít 1x lanovku Dachstein Südwandbahn a další výhody. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Minimální věk pro účast na tomto zájezdu je 18 let. Ubytovaní budeme v příjemném hotelu v obci Haus im Ennstal s kvalitní polopenzí. Dopravu a místo ubytování máme společné se zájezdem Jižní Dachstein - pohodová turistika, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat. Ve skupině bývá obvykle do 10 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 22 hod přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: První část Super ferraty Dachstein: Od hotelu Türlwand (1962 m) k nástupu na ferratu Anna klettersteig (D) a na vrchol Mitterstein (2097 m). Poté výjezd lanovkou Dachstein Südwandbahn od hotelu Türlwand (1962 m) až do výšky 2687 m na okraj Schladminger Gletscher. Po krátkém nástupu vedoucím i po okraji malého ledovce Edlgries výstup ferratou Irg 2 na Grosser Koppenkarstein (C/D) (2865 m). Sestup k horní stanici lanovky lehčí ferratou Westgrat-Klettersteig Koppenkarstein (B/C), jejíž součástí je i lanový most. (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m, s ferratou Irg 2 +1,5-2,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 3. den: Druhá část Super ferraty Dachstein: Od hotelu Türlwand (1962 m) k nástupu na ferratu Johann Klettersteig (D/E) - 4hodinové náročné lezení bez možnosti dřívějšího sestupu - až k Seethalerhütte (2740 m). Po zdolání ferraty Johann Klettersteig možnost sestoupení ferratou Abstiegs-klettersteig obtížnosti (C/D) ke kratší, ale velmi těžké ferratě Sky Walk (E), místy převislé stěny pod horní stanicí lanovky. Další horské atrakce: ledový palác Eispalast, Treppe ins Nichts (Schody do prázdna), visutý most Hängebrücke. Sjezd lanovkou zpět k autobusu. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 300 m s ferratou Skywalk +1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
  • 4. den: Náročná ferrata Rosina (D) začínající lanovým mostem nad potokem a dále kolmou stěnou bez možnosti odpočinku podél vodopádu v soutěsce Silberklamm a ferrata Siega (C/D) s exponovanými a silově náročnějšími místy v blízkosti obce Ramsau. Po zaslouženém relaxu u chaty Silberkarhütte (1223 m) sestup soutěskou a po poledni odjezd (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna před půlnocí.

Ubytování

2x v hotelu Land Hotel Kolb v obci Haus im Ennstal ve 2lůžkových pokojích se sprchou, WC, balkonem a TV. K dispozici je také wifi a sauna zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 2. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně je formou švédských stolů. K večeři se podává polévka, hlavní jídlo (možnost výběru ze 2-3 možností včetně vegetariánského jídla), dále salát a dezert. Zájem o vegetariánskou stravu uveďte v přihlášce. Na trase jsou chaty s nabídkou stravování, ale dorazíme na ně spíše později odpoledne. Svačiny na túry si určitě vezměte s sebou z ČR. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Totes Gebirge - ferraty

Výstup nejdelší rakouskou zajištěnou cestou na Grosser Priel (Rakousko)

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Hochschwab - ferraty

Obtížné ferraty pohoří Hochschwab v blízkém Rakousku

Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Výstup na vrchol Hochalmspitze a Säuleck (Rakousko)

Stubaiské Alpy - ferraty

Pestré zajištěné cesty v okolí Innsbrucku (Rakousko)