Informace k zájezdu
Údolí Julských Alp na kole

Úvodní stránka zájezdu Údolí Julských Alp na kole ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy, Víkendovky, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Budeme se pohybovat po značených cestách a cyklostezkách. Všechny etapy absolvujeme nalehko, s věcmi potřebnými pouze na jeden den. Průměrné denní převýšení je 400 m, přibližná délka etap 50 km. Všechny etapy lze snadno zkrátit nebo prodloužit. Zájezd je vhodný pro cyklisticky zdatné děti (od 8 let). Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu a během programu se s ním budeme potkávat, bude tedy možné v něm ponechat aktuálně nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžeme sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bovec/Bovec/
(Bovec, 437 m)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bled/Bled_lake/
(Bled, 475 m)
Budeme se pohybovat v údolích vysokých hor, což znamená mírně chladnější rána a večery a také možnost náhlé změny počasí, většinou kolem poledne. Proto je nutné být připraven na jakékoliv počasí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě můžete hradit volitelný vstup do soutěsek Tolminska korita a Vintgar (cca 13 €) a volitelný vstup do hradu Bled (10 €). Vaše další výdaje na místě závisí, jak vydatně se budete stravovat v přilehlých restauracích. Potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás, stejně jako ceny v restauracích.
Výměna peněz: Výměna peněz (euro) je nutná již v ČR. Na místě jsou české koruny jen obtížně směnitelné. Na útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Bovce, Radovljice a Bledu, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, vodní aktivity, …) lze doporučit částku cca 100 €. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag & bernd - WK141, Julische Alpen 1 : 50 000
Kompas - Julische Alpen - 1 : 75 000
Kod & Kam - Gorenjska - 1 : 50 000
Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, čelovka.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Crossové kolo, trekové kolo.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …). Pití: S sebou si vezměte láhve na kolo na denní etapy, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody na úvodní etapu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Aleš Paděra - Údolí Julských Alp na kole 2017.