Údolí Julských Alp na kole

Cykloturistika mezi jezery, vodopády a vrcholy Julských Alp (Slovinsko)

Slovinsko patří k nejmenším evropským státům, ale naleznete zde všechno od vysokých vápencových štítů přes nádherná údolí a slunné louky až po třpytivá jezera, hučící vodopády a kaňony horských řek. Na kole projedeme údolí divokých horských řek Soča a Sava, prohlédneme si mohutný vodopád Boka, odkryjeme tajemství ve skalách ukrytého vodopádu Kozjak, navštívíme soutěsky Tolminska Korita a Vintgar. Na závěr navštívíme město Bled s majestátním hradem tyčícím se nad nejteplejším alpským jezerem, v jehož vodách se vykoupeme.

Zájezd je určen všem milovníkům cyklistiky, kteří chtějí poznat přírodní krásy Julských Alp ze sedel svých kol. Všechny etapy absolvujeme nalehko, zavazadla nám poveze autobus. Průměrné převýšení denních etap je 400 m, přibližná délka 50 km. Všechny etapy lze snadno zkrátit nebo prodloužit. Ubytovaní budeme ve 3* hotelech se snídaní v městečku Bovec a v Bledu. V termínu č. 6333 budeme nocovat ve vlastních stanech v kempu Sušec na okraji Bovce a v kempu v centru historické Radovljici. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp, ke kterému je možné se každý den přidat. Ve skupině bývá obvykle 10-15 osob. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna přes Mikulov, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Ranní příjezd do Julských Alp. Od pramene Izvir Soči přes městečko Trenta a po proudu řeky až do městečka Bovec. Cestou zastávky u řady přírodních zajímavostí: skalnatá koryta řeky Soči a Koritnice Mala a Velka Korita, Korita Koritnice, pevnosti s tunely a zákopy z první světové války Kluže a Rabelnik, průzračné vodopády Virje a Boka. (↔ 50 km ↑ 450 m, ↓ 650 m)
  • 3. den: Podél meandrující řeky Soči přes město Kobarid s Napoleonovým mostem a působivým vodopádem Kozjak do města Tolmin s "čertovým" mostem Hudičev, Tolminskými kority a jeskyní Dantova jama (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 550 m). Večerní procházka po březích Bledského jezera (termíny č. 633, 6332 a 6334) nebo historickým městečkem Radovljica (termín č. 6333).
  • 4. den: Cyklistika v okolí Bledského jezera a v údolí řek Sava Bohinjka a Sava Dolinka, lemovaných malebnými vesničkami s typickými kostelíky. Procházka překrásnou soutěskou Vintgar a soutěskou Pokljuška. Koupání v nejteplejším alpském jezeře Bled, relaxace, možná návštěva Bledského hradu (↔ 30 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Noční přejezd Rakouska.
  • 5. den: Příjezd přes Mikulov do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

2x v 3* hotelech (1 noc v Bovci, 1 noc v Bledu) převážně ve 2lůžkových pokojích s vlastním soc. zařízením. K dispozici je wifi (ve společných prostorech), restaurace a bar. V termínu 6333 nocujeme 2x v kempu (1 noc na okraji městečka Bovec, 1 noc v Radovljici). Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku. V kempech je k dispozici WC, teplá voda, sprcha, restaurace a wifi.

Stravování

V hotelech dostaneme 2x místní snídani, na večeře je možné chodit do restaurace přímo v hotelu či jinam ve městě. V termínu 6333 je možné vlastní vaření v kempech ráno a večer nebo je také možné využít pohostinnosti místních hospůdek a restaurací. Obědy jsou vlastní z dovezených či dokoupených zásob. Čerstvé potraviny je možné dokoupit každý den. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší jak u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Údolí Julských Alp na kole

Údolí Julských Alp na kole