Informace k zájezdu
Julské Alpy - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Julské Alpy - ferraty ( Slovinsko, Itálie, Julské Alpy, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Při jednodenních horských a ferratových túrách se budeme pohybovat ve středně náročném i relativně náročnějším skalnatém terénu, po horských stezkách a zajištěných cestách. Jedná se o zájezd s ubytováním v hotelu v Kranjské Goře s místní snídaní. Výjimkou je dvoudenní výstup na Triglav, kde spíme 1 noc na horské chatě. Čekají nás 6-8hodinové túry včetně pauz s průměrným denním převýšením okolo 2000 m v součtu nahoru a dolů. Delší trvání a větší převýšení má přídavek 2. den - výstup na vrchol Mangartu. Náročnost zajištěných cest na této akci je střední; nejčastěji červená, zřídka černá - v rakouské klasifikaci B-C, zřídka D. Cesty se vyznačují delšími nástupy, vzdušnými místy a leteckými rozhledy. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení si můžete zapůjčit z naší půjčovny. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Některé dny je možné zkrátit nebo vynechat a zařadit si odpočinek. Kromě výstupu na Triglav se každý den uvidíme s autobusem, nepotřebné věci pro výstup na Triglav a pro túru 2. dne zanecháme v autobusu. Jinak budeme mít věci uložené na ubytování.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Slovinsko
Kranjska Gora (810 m)
Prisojnik (2547 m)
Visoki Kanin (2587 m)
Triglav (2864 m)

Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s rostoucí nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Rána a večery bývají chladnější, počasí se může náhle změnit, většinou kolem poledne. Je třeba se připravit i na déšť a bouřky, výjimečně může i v létě nasněžit.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Výdaje budete mít za nocleh na horské chatě a za zpáteční lanovku na Kanin. Vaše další výdaje záleží na dokupování stravy v Kranjske Goře a zda využijete polopenze na horské chatě.
Pro útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Kranjske Gory, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
 • PZS: Jalovec in Mangart 1 : 25 000
 • Sidarta: Triglav 1 : 25 000
 • Sidarta: Bovec - Trenta 1 : 25 000 (Kanin)

Knižní průvodci:

 • Ivo Petr: Slovinské a chorvatské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Slovinsko)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, plavky, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky. Pláštěnka typu ponča, která zakryje vás i batoh je na ferratách nepoužitelná.
 • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné), vložka do spacáku
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Slovinsku
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, 1000 Ljubljana
Tel: +3861/4202450
Fax: +3861/2839259
Nouzová linka: +386/41/679103
Email: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek: 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: po, st, pá: 09.00-12.00

Důležité telefony: Nouzové telefonní číslo, hasiči a zdravotní a záchranná služba: 112
Policie 113


Mapka navštívených míst na zájezdu Julské Alpy - ferraty na Google Maps

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Michal Lollok - Julské Alpy - ferraty 2008, Josef Charvát - Julské Alpy 2011, Lenka Paděrová - Julské Alpy ferraty 2019.