Informace k zájezdu
Julské Alpy - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Julské Alpy - ferraty ( Slovinsko, Itálie, Julské Alpy, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Při jednodenních horských a ferratových túrách se budeme pohybovat ve středně náročném i relativně náročnějším skalnatém terénu, po horských stezkách a zajištěných cestách. Jedná se o zájezd s ubytováním v hotelu v Kranjské Goře s místní snídaní. Výjimkou je dvoudenní výstup na nejvyšší Triglav, kde spíme 1 noc na horské chatě. Čekají nás 6-8hodinové túry včetně pauz s průměrným denním převýšením okolo 2000 m v součtu nahoru a dolů. Delší trvání a větší převýšení má přídavek 2. den - výstup na vrchol Mangartu. Náročnost zajištěných cest na této akci je střední; nejčastěji červená, zřídka černá - v rakouské klasifikaci B-C, zřídka D. Cesty se vyznačují delšími nástupy, vzdušnými místy a leteckými rozhledy. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení si můžete zapůjčit z naší půjčovny. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Některé dny je možné zkrátit nebo vynechat a zařadit si odpočinek. Kromě výstupu na Triglav se každý den uvidíme s autobusem, nepotřebné věci pro výstup na Triglav a pro túru 2. dne zanecháme v autobusu. Jinak budeme mít věci uložené na ubytování.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty, volitelné vodní adrenalinové aktivity) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
http://www.hribi.net/gora/mangart/1/4
(Mangart, 2679 m)
http://www.hribi.net/gora/prisank___prisojnik/1/18
(Prisojnik, 2547 m)
http://www.hribi.net/gora/visoki_kanin/1/12
(Visoki Kanin, 2587 m)
http://www.hribi.net/gora/triglav/1/1
(Triglav, 2864 m)

Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s rostoucí nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Rána a večery bývají chladnější, počasí se může náhle změnit, většinou kolem poledne. Je třeba se připravit i na déšť a bouřky, výjimečně může i v létě nasněžit.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za horskou chatu pod Triglavem zaplatíte 23,5 € (členové OEAV 13,5 €), za zpáteční lanovku na Kanin při skupinové ceně cca 20 €. Na horské chatě vydáte za večeři a snídani cca od 15 €. Vaše další výdaje záleží na dokupování stravy v Kranjske Goře - potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 30-50 € dle uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Kranjske Gory, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
• PZS: Jalovec in Mangart 1 : 25 000
• Sidarta: Triglav 1 : 25 000
• Sidarta: Bovec - Trenta 1 : 25 000 (Kanin)
Knižní průvodci:
Ivo Petr: Slovinské a chorvatské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba)

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

Mapka navštívených míst na zájezdu Julské Alpy - ferraty na Google Maps

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, batoh cca 30-40 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti sundávání batohu), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Doporučené vybavení na via ferraty (viz níže), vložka do spacáku na horskou chatu, čelovka, teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kapitole Mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, na ferraty je vhodné volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh (pláštěnka typu ponča, která zakryje vás i batoh je na ferratách nepoužitelná). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na přezutí po túře, na ubytování).
Strava: Na ubytování v Kranjské Goře (3 noci) dostaneme místní snídaně, každý den je možné chodit na večeře do restaurace. Na horské chatě pod Triglavem (1 noc) doporučujeme si večeři a snídani koupit. Vařit na chatě příliš nedoporučujeme, bylo by třeba tam vynést vlastní vařič a ešus a vařit lze jedině venku, ne v chatě.
Jídlo lze nakoupit v místním obchodě, nebo si z ČR si na den si můžete vzít chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Pitnou vodu budeme doplňovat na ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-) Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince či od řidičů.
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
• Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
• Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Michal Lollok - Julské Alpy - ferraty 2008, Josef Charvát - Julské Alpy 2011, Lenka Paděrová - Julské Alpy ferraty 2019.