Informace k zájezdu
Vrcholy Julských Alp

Úvodní stránka zájezdu Vrcholy Julských Alp ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o zájezd se středně náročnou horskou turistikou a jednodenními túrami, s ubytováním v hotelu v Kranjske Goře s místní snídaní. Výjimkou je dvoudenní výstup na nejvyšší vrchol Slovinska Triglav, kde spíme 1 noc na horské chatě. Pohybovat se budeme po horských stezkách ve skalnatém, ale přístupném terénu. Na túrách budeme trávit denně 7-8 hodin včetně přestávek, průměrné denní převýšení je okolo 2000 m v součtu nahoru a dolů. Některé túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s odpočinkovým programem. Volitelných vodních aktivit se mohou zúčastnit i děti - plavci od věku 10-12 let (dle fyzické zdatnosti), v doprovodu starší osoby. Část výstupu na Triglav vede po zajištěné cestě "via ferratě", pro niž je nutné povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Kromě výstupu na Triglav se každý den uvidíme s autobusem. Nepotřebné věci pro výstup na Triglav i na túru 2. dne bude možné zanechat v autobusu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty, volitelné vodní adrenalinové aktivity) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Kranjska_Gora/Kranjska_Gora/ (Kranjska Gora 806 m)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Kanin-mountain/forecasts/2587 (Kanin 2587 m)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Triglav/forecasts/2864 (Triglav 2864 m)
(Triglavski dom na Kredarici 2514 m)

Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Teploty se v horách mohou pohybovat v rozmezí 0 - 25 °C. Počasí v horách je variabilní: slunečno, zataženo, déšť, bouřky, vítr a v létě může i nasněžit.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za horskou chatu pod Triglavem zaplatíte 24 € (členové OEAV 13 €), za zpáteční lanovku na Kanin 20 €. Na horské chatě vydáte za večeři a snídani cca od 15 €. Vaše další výdaje záleží na dokupování stravy v Kranjske Goře - potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 30-50 € dle uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Před odjezdem si vyměňte euro, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Kranjske Gory, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Barevné kopie map si můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/folderview?id=0B2VM5fIXUnjyaDQ2RlJWcURVclk&usp=sharing (pro zobrazení v běžné velikosti rozklikněte jednotlivé mapy a poté dejte vpravo dole stáhnout - download).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: 5141 Nationalpark Triglav 1 : 35 000
• nebo podrobnější mapy z nakl. Sidarta či PZS v měřítku 1 : 25 000 pro oblasti Triglavu a Mangartu

Knižní průvodci:
Ivo Petr: Slovinské a chorvatské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba)

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

Mapka navštívených míst na zájezdu Vrcholy Julských Alp na Google Maps

Zobrazit místo Vrcholy Julských Alp na větší mapě

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30 - 40 l na túry, povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Doporučené vybavení na via ferraty (viz níže), vložka do spacáku na horskou chatu, čelovka, teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kapitole Mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh, pončo je však nepoužitelné na ferraty. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na přezutí po túře, na ubytování).
Strava: Na ubytování v Kranjské Goře (3 noci) dostaneme místní snídaně. Téměř každý pokoj má svou menší plně vybavenou kuchyňku (lednice, sporák, hrnce, talíře, příbory, ...), kde je možné si vařit vlastní večeře, případně je možné chodit na večeře do restaurace. Na horské chatě pod Triglavem (1 noc) doporučujeme si večeři a snídani koupit. Vařit na chatě příliš nedoporučujeme, bylo by třeba tam vynést vlastní vařič a ešus a vařit lze jedině venku, ne v chatě.
Pokud si budete večeře v Kranjské Goře vařit v kuchyňce, je snazší vzít si suroviny na vaření s sebou z ČR, dle vašich chutí - vzhledem k omezenému času však doporučujeme plánovat jednodušší vaření. Suroviny na vaření i čerstvou studenou stravu na den si můžete také dokupovat v Kranjské Goře.
Z ČR si na den vezměte chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Pitnou vodu budeme doplňovat na ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-) Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzínce.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Závěrečná část výstupu na horu Triglav vede po zajištěné cestě tzv. "via ferratě", na které je nutné mít pro vlastní bezpečnost povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu).

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká. (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V naší půjčovně je nedílnou součástí setu via ferrata.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, svoji službu však udělají také rukavice cyklistické bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné i doporučené vybavení zde uvedené lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech. Povinné vybavení lze kromě naší půjčovny zapůjčit i v dalších specializovaných půjčovnách.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Marie Vyhlídalová - Julské Alpy 2017, Barbora Nová - Julské Alpy 2017.