Vrcholy Julských Alp

Horské túry v nejvyšších slovinských horách s výstupem na Triglav

Nejvyšší pohoří Slovinska a jedno z nejkrásnějších pohoří v Evropě - Julské Alpy. Divoké horské scenérie, bělostné skalnaté štíty, slunné rozkvetlé louky i hluboké lesy v údolích. Poznejme divoké srdce Triglavského národního parku, jednoho z nejstarších národních parků na světě. Navštívíme tajuplná zákoutí domova slovanského boha Triglava obklopená holými, skalnatými štíty. Vystoupíme na bělostné vrcholy a vysoká sedla Julských Alp a uvidíme občas se vyskytující stáda kozorožců či kamzíků.

Čekají nás horské túry v masívech Mangartu, Prisojniku, Kaninu i nejvyššího Triglavu, vystoupíme až na 4 vrcholky těchto hor. Podíváme se přitom kromě Slovinska i do italské části Julských Alp a ochutnáme třeba tradiční štrúdl s bylinkovým čajem na horské chatě pod Triglavem.

Jedná se o zájezd se středně náročnou horskou turistikou, s jednodenními túrami a ubytováním v hotelu se snídaní v Kranjske Goře. Výjimkou je dvoudenní výstup na nejvyšší vrchol Julských Alp Triglav, kde spíme jednu noc na horské chatě. Pohybovat se budeme po horských stezkách ve skalnatém, ale přístupném terénu. Na túrách strávíme denně 7-8 hodin včetně přestávek, průměrné denní převýšení je okolo 2000 m v součtu nahoru a dolů. Některé túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s odpočinkovým programem nebo adrenalinovými aktivitami. Část výstupu na Triglav a některé malé úseky k ostatním vrcholům vedou po zajištěné cestě "via ferratě", pro niž je nutné povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezecká helma). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Julské Alpy - ferraty a v některých termínech se zájezdem Julské Alpy - MTB.

S realizací zájezdů do Slovinska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Slovinsko je otevřené turistům, situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Slovinska: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování nebo prodělání Covidu (6 měsíců); (podrobnosti slovinsko.travel). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 23 hod z Brna, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Ranní příjezd do italské části Julských Alp. Od jezer Laghi de Fusine (929 m) výstup severními svahy hory Mangart do sedla Travnik (2204 m). Od chaty Koča na Mangartskem sedlu (1906 m) sestup na Mangartskou planinu (1295 m) (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1100 m). Navíc pro rychlé možnost náročného výstupu na vrchol Mangart mimo ferraty (2679 m) (+3 hod, ↑ +500 m, ↓ +500 m). Ubytování v Kranjske Goře na 3 noci.
  • 3. den: Ze sedla Vršič (1611 m) výstup turistickou a lehkou částečně zajištěnou cestou na vrchol Prisojnik (2547 m). (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 4. den: Lanovkou z Bovce na masiv Kaninu (2200 m), výstup do skalního okna Prestreljenik, pod skalami hřebene na výhledový vrchol Visoki Kanin (2587 m) (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Jako odpočinek od turistiky také možnost alternativně zvolit vodní adrenalinové aktivity rafting či hydrospeeding na řece Soči nebo canyoning v kaňonu Sušec.
  • 5. den: Dvoudenní výstup s noclehem na horské chatě: Z doliny Vrata s mohutným vodopádem Peričnik k úpatí hory Triglav, horskou stezkou v severní stěně na chatu Triglavski dom na Kredarici (2515 m), nocleh. (6-8 hod, ↑ 1500-1700 m)
  • 6. den: Výstup po hřebenu a technicky snadnou zajištěnou cestou na nejvyšší vrchol Julských Alp Triglav (2864 m), zpět na chatu a sestup do doliny Krma (8 hod, ↑ 350 m, ↓ 2000 m). Relaxace u Bledského jezera a v Bledu - procházky u jezera, možnost koupání či návštěvy večerní restaurace. Noční přejezd Rakouska.
  • 7. den: Příjezd do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

3x v hotelu v Kranjske Goře v pokojích pro 3-4 osoby. Za příplatek 850 Kč/os. pro vás zajistíme ubytování ve 2lůžkovém pokoji, svůj případný zájem o něj uveďte v přihlášce. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení a je možné využít wifi zdarma. Při dvoudenním výstupu na Triglav spíme na horské chatě Triglavski dom na Kredarici, ve velké společné noclehárně, kde jsou pro každého k dispozici teplé deky a je třeba jen vložka do spacáku (k zakoupení rovněž na chatě za 3,5 €). Na chatě nejsou sprchy, pouze umývárny.

Stravování

Na hotelu dostaneme 3x snídani formou bufetu, k večeřím lze využít výbornou místní kuchyni některé z mnoha restaurací. Při dvoudenním výstupu na Triglav (5. a 6. den) doporučujeme zakoupení večeře a snídaně na horské chatě. Snídaně na chatě stojí 6-8 €, polévky 5-9 €, hlavní jídlo 8-15 €. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, jsou nutné vlastní věci na přípravu jídla včetně vařiče. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Čerstvé potraviny je možné dokoupit 3. a 4. den. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Vrcholy Julských Alp

Vrcholy Julských Alp

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Rosengarten, Sella (Itálie)

Lago di Garda

Horská turistika v okolí největšího italského jezera (Dolomity)

Výstup na Triglav

Dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Pohodová turistika nejkrásnějšími místy Julských Alp (Slovinsko)