Vrcholy Julských Alp

Horské túry v nejvyšších slovinských horách s výstupem na Triglav

Nejvyšší pohoří Slovinska a jedno z nejkrásnějších pohoří v Evropě - Julské Alpy. Divoké horské scenérie, bělostné skalnaté štíty, slunné rozkvetlé louky i hluboké lesy v údolích. Poznejme divoké srdce Triglavského národního parku, jednoho z nejstarších národních parků na světě. Navštívíme tajuplná zákoutí domova slovanského boha Triglava obklopená holými, skalnatými štíty. Vystoupíme na bělostné vrcholy a vysoká sedla Julských Alp a uvidíme občas se vyskytující stáda kozorožců či kamzíků.

Čekají nás horské túry v masívech Mangartu, Prisojniku, Kaninu i nejvyššího Triglavu, vystoupíme až na 4 vrcholky těchto hor. Podíváme se přitom kromě Slovinska i do italské části Julských Alp a ochutnáme třeba tradiční štrúdl s bylinkovým čajem na horské chatě pod Triglavem.

Jedná se o zájezd se středně náročnou horskou turistikou, s jednodenními túrami a ubytováním v hotelu se snídaní v Kranjske Goře. Výjimkou je dvoudenní výstup na nejvyšší vrchol Julských Alp Triglav, kde spíme jednu noc na horské chatě. Pohybovat se budeme po horských stezkách ve skalnatém, ale přístupném terénu, částečně po lehkých a místy exponovaných zajištěných cestách. Na túrách strávíme denně 7-8 hodin včetně přestávek, průměrné denní převýšení je okolo 2000 m v součtu nahoru a dolů (náročnost podrobněji). Některé túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s odpočinkovým programem nebo adrenalinovými aktivitami. Část výstupu na Triglav a některé kratší úseky k ostatním vrcholům vedou po zajištěné cestě "via ferratě", pro niž je nutné povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezecká helma). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Julské Alpy - ferraty.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 23 hod z Brna, noční přejezd Rakouska. Zájezd 431 odjezd kolem 12 hod, denní přejezd, večer ubytování se v hotelu.
  • 2. den: Ranní příjezd do italské části Julských Alp. Od jezer Laghi de Fusine (929 m) výstup severními svahy hory Mangart do sedla Travnik (2204 m). Od chaty Koča na Mangartskem sedlu (1906 m) sestup na Mangartskou planinu (1295 m) (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1100 m). Navíc pro rychlé možnost náročného výstupu na vrchol Mangart mimo ferraty (2679 m). (+3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Ze sedla Vršič (1611 m) výstup turistickou a lehkou částečně zajištěnou cestou na vrchol Prisojnik (2547 m). (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 4. den: Lanovkou z Bovce na masiv Kaninu (2200 m), výstup do skalního okna Prestreljenik, pod skalami hřebene na výhledový vrchol Visoki Kanin (2587 m) (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Jako odpočinek od turistiky také možnost alternativně zvolit vodní adrenalinové aktivity rafting na řece Soči nebo canyoning v kaňonu Sušec.
  • 5. den: Dvoudenní výstup s noclehem na horské chatě: Z doliny Vrata s mohutným vodopádem Peričnik k úpatí hory Triglav, horskou stezkou v severní stěně na chatu Triglavski dom na Kredarici (2515 m), nocleh. (6-8 hod, ↑ 1500-1700 m)
  • 6. den: Výstup po hřebenu a technicky snadnou zajištěnou cestou na nejvyšší vrchol Julských Alp Triglav (2864 m), zpět na chatu a sestup do doliny Krma (8 hod, ↑ 350 m, ↓ 2000 m). Relaxace u Bledského jezera a v Bledu - procházky u jezera, možnost koupání či návštěvy večerní restaurace. Noční přejezd Rakouska.
  • 7. den: Příjezd do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

3x (4x u zájezdu č. 431) v hotelu v Kranjske Goře v pokojích pro 3-4 osoby. Za příplatek 850 Kč/os. pro vás zajistíme ubytování ve 2lůžkovém pokoji, svůj případný zájem o něj uveďte v přihlášce. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení a je možné využít wifi zdarma. Při dvoudenním výstupu na Triglav spíme na největší a nejvýše položené horské chatě Slovinska - Triglavski dom na Kredarici, ve velké společné noclehárně. V ceně ubytování je i jednorázové povlečení, ale je možné si vzít s sebou vlastní vložku do spacáku, která se dá na chatě případně i koupit (2€) . Na chatě nejsou sprchy, pouze jednoduché umývárny, které z důvodu polohy chaty často trpí nedostatkem vody. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na hotelu dostaneme 3x (4x u zájezdu č. 431) snídani formou bufetu, k večeřím lze využít výbornou místní kuchyni některé z mnoha restaurací. Při dvoudenním výstupu na Triglav (5. a 6. den) doporučujeme zakoupení večeře a snídaně na horské chatě. Snídaně na chatě stojí 6-8 €, polévky 5-9 €, hlavní jídlo 8-15 €. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, jsou nutné vlastní věci na přípravu jídla včetně vařiče. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Čerstvé potraviny je možné dokoupit 3. a 4. den. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Vrcholy Julských Alp

Vrcholy Julských Alp

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Lago di Garda

Horská turistika v okolí největšího italského jezera (Dolomity)

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Slovinskem z hor až k Jadranu

Z úchvatných Julských Alp k moři

Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Vysoké Taury, Sextenské a Lienzské Dolomity

Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Pohodová turistika nejkrásnějšími místy Julských Alp (Slovinsko)