Informace k zájezdu
Julské Alpy MTB

Úvodní stránka zájezdu Julské Alpy MTB ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, MTB speciality, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Na zájezdu nás čekají denní etapy s čistou délkou času jízdy okolo 4-5 hod (volitelně delší). V základní variantě ujedeme průměrně 50 km s průměrným stoupáním okolo 1100 m a stejně velkým anebo větším klesáním, s výjezdy po zpevněných nebo štěrkových cestách a sjezdy po pěšinách nebo štěrkových cestách. Občas bude potřeba kolo na těžších úsecích i přenést. Etapy je možné podle potřeby zkrátit či prodloužit s ohledem na individuální požadavky.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Kranjska_Gora/Kranjska_Gora/ (Kranjska Gora 806 m)
Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Teploty se v horách mohou pohybovat v rozmezí 5-25°C. Počasí v horách je variabilní: slunečno, zataženo, déšť, bouřky, vítr a v létě může i nasněžit.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za vstup do Bike Parku v Kranjske Goře dáte 20 € za půlden nebo 25 € za den. Vaše další výdaje záleží na dokupování stravy v Kranjske Goře - potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 30-50 € dle uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Před odjezdem si vyměňte euro, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Kranjske Gory, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
• Freytag a Berndt: Julské Alpy 1 : 50 000
• Kompas - Julische Alpen - 1 : 75 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována ve speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství EUR a příp. platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravot. pojištění, malý batoh cca 10-20 l na jednodenní vyjížďky na kole, kolo, cyklistická přilba (povinná), kvalitní zámek na kolo.
Doporučené vybavení: Cyklorukavice, cyklistické brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy, chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo - kolo určené pro jízdu převážně v terénu, je vybaveno plášti s hrubým vzorkem a odpruženou přední vidlicí a někdy i odpruženou zadní stavbou, celoodpružené (full) je výhodou.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu.
Strava: Na ubytování v Kranjské Goře dostaneme místní snídaně. Téměř každý pokoj má svou menší plně vybavenou kuchyňku (lednice, sporák, hrnce, talíře, příbory, ...), kde je možné si vařit vlastní večeře, případně je možné chodit na večeře do restaurace. Pokud si budete večeře v Kranjské Goře vařit v kuchyňce, je snazší vzít si suroviny na vaření s sebou z ČR, dle vašich chutí - vzhledem k omezenému času však doporučujeme plánovat jednodušší vaření. Suroviny na vaření i čerstvou studenou stravu na den si můžete také dokupovat v Kranjské Goře. Z ČR si na den si můžete vzít chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první dny trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále energetické tyčinky, müsli, čokolády, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Pití: Pitnou vodu budeme doplňovat na ubytování. S sebou vezměte cykloláhve na denní etapy dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také energetické nápoje a vitamíny do vody. Zásobu vody na úvodní etapu si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince či od řidičů.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.