Julské Alpy MTB

Bajkové lahůdky slovinsko-italsko-rakouského trojmezí

Pojeďte s námi v sedlech svých kol prozkoumat známá i neznámá místa překrásného alpského trojmezí. Naše základna bude ve Slovinsku, které patří k nejmenším evropským státům, ale naleznete zde všechno od vysokých vápencových štítů, přes nádherná údolí a slunné louky, po třpytivá jezera a kaňony horských řek. Projedeme ovšem také neméně atraktivní italskou částí Julských Alp a několikrát se budeme pohybovat po hraničním hřebenu s Rakouskem v pohoří Karavanky.

Městečko Kranjska Gora leží v údolí mezi masivem Julských Alp a Karavanek, severně od Vršiče (1611 m), nejvyššího silničního sedla ve Slovinsku. Jeho poloha a postavení turistického centra z něj dělá skvělý výchozí bod pro delší i kratší bajkové výlety nejen ve Slovinsku, ale i v Itálii a Rakousku, tedy všech třech státech nedalekého trojmezí.

Čekají nás denní etapy s čistým časem jízdy okolo 4-5 hodin. V základní variantě ujedeme průměrně 50 km s průměrným stoupáním okolo 1100 m a stejně velkým anebo větším klesáním (náročnost podrobněji). Během dne bude dostatek prostoru pro odpočinek jak pro tělo, tak i pro duši, protože výhledy, které se v oblasti nabízí, přímo volají po zastávce a odpočinku. Stejně tak bude možné ochutnat typická jídla místní horské kuchyně - poctivé polévky enolončnice nebo např. ajdovi žganci, prostý a sytý pokrm z pohanky. Pokud nám to počasí, vlastní síly a chuť jezdit dovolí, můžeme dle možnosti základní trasy prodloužit, nebo naopak zkrátit či libovolně prohodit. Ubytovaní budeme po celou dobu zájezdu v hotelu v Kranjské Goře. Dopravu a část ubytování máme společné s dalšími zájezdy do Slovinska. Skupinka bikerů mívá 10-15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 23 hod z Brna, noční přejezd přes Rakousko. Zájezd 731 odjezd kolem 12 hod, denní přejezd, večer ubytování se v hotelu.
  • 2. den: Ranní příjezd do italské části Julských Alp. Po okruhu kolem Laghi di Fusine (930 m) výjezd na chatu Rifugio Luigi Zacchi (1400 m) s výhledy na Mangart (2678 m). Sjezd do údolí, volitelně ostřejší sešup trailem. Z vesničky Podkoren (850 m) výjezd na italsko-rakousko-slovinské trojmezí Tromeje (1508 m) s úžasnými výhledy do tří států, sjezd přes Rateče (870 m) do Kranjske Gory. (↔ 40-55 km, ↑ 1300-1800 m, ↓ 1300-1800 m)
  • 3. den: Výjezd z Kranjske Gory (800 m) v sedle kola anebo minibusem na Vršič (1611 m), nejvyšší silniční sedlo v srdci Julských Alp. Krásný a výhledový trailový sjezd zpět k jezerům Jasna (↔ 30 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Volitelně přídavek na trailu Kinder Surprise nebo večerní vyjížďka do doliny Tamar, kolem světoznámých skokanských můstků v Planici, až k chatě Dom v Tamarju (1108 m) pod ostrou špicí vrcholu Jalovec (2645 m) (↔ +30 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
  • 4. den: Úbočím Karavanek z vesničky Podkoren (850 m) na planiny a samoty nad Kranjskou Gorou s výhledy na Julské Alpy. Technický sjezd pěšinou Alpe Adria Trail nebo volitelně sjezd trailem Robe twist (↔ 35-45 km, ↑ 1000-1300 m, ↓ 1000-1300 m). Alternativně možnost celodenního odpočinku od MTB - adrenalinové aktivity - rafting na Soči nebo canyoning v kaňonu Sušec.
  • 5. den: Volitelně během dne sjezdové tratě různé obtížnosti v Bike parku Kranjska Gora nebo v okolí. Pro vytrvalce cyklostezkou do Dovje (771 m), poté poctivým stoupáním na chatu Dovška Rožca (1640 m) s výhledy na celý masiv Julských Alp a zpět (↔ 50 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m).
  • 6. den: Cyklostezkou do Mojstrany (771 m) údolím Vrata kolem vysokého vodopádu Peričnik až pod severní stěnu nejvyšší hory Slovinska Triglav. Sjezd zpět a pokračování údolím Radovna až k Bledskému jezeru (475 m), cestou volitelně prohlídka soutěsky Vintgar (↔ 60 km, ↑ 600 m, ↓ 900 m). Závěrečná relaxace u jezera a v Bledu - procházky kolem jezera, možnost koupání a návštěvy restaurací. Noční přejezd Rakouska.
  • 7. den: Příjezd do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

4x (5x u zájezdu č. 731) v hotelu v Kranjske Goře ve 3-4lůžkových pokojích. Za příplatek 1100 Kč/os. pro vás zajistíme ubytování ve 2lůžkovém pokoji, svůj případný zájem o něj uveďte v přihlášce. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení a je možné využít wifi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hotelu dostaneme 4x (5x u zájezdu č. 731) snídani formou bufetu. K večeřím doporučujeme využít výbornou místní kuchyni v některé z mnoha restaurací. Téměř každý den je možné dokoupit čerstvé potraviny. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Julské Alpy MTB

Julské Alpy MTB

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Salzkammergut MTB

Horská cyklistika pod Dachsteinem a kolem jezer Solné komory

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Dolomity MTB

Bajkování v srdci Dolomit – Val di Fassa, Marmolada, Sella (Itálie)

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni

Zell am See MTB

Horská cyklistika ve Vysokých Taurách a Kitzbühelských Alpách

Nízké Tatry a Velká Fatra MTB

MTB trasy na hřebeny slovenských hor