Informace k zájezdu
Julské Alpy - přechod po chatách

Úvodní stránka zájezdu Julské Alpy - přechod po chatách ( Slovinsko, Julské Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Atraktivní přechod nejkrásnější části Julských Alp s výstupy na nejvyšší vrcholy, se spaním na horských chatách. Večeře a snídaně doporučujeme po všechny dny kupovat na chatách, vlastní vaření není potřeba. Jedná se o náročnější akci, při níž se budeme pohybovat ve středně náročném až relativně náročnějším skalnatém terénu, po horských stezkách a zajištěných cestách (via ferrata). Náročnost zajištěných cest je nejčastěji červená - v rakouské klasifikaci B-C, výjimečně až D. Čekají nás nejčastěji 7-9hodinové túry s různorodým denním převýšením nejčastěji mezi 700-1500 m nahoru a totéž dolů. K absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice, psychická odolnost, jistý krok, horské zkušenosti a absence strachu z výšek. Mnohé túry při přechodu nelze zkracovat. Ovšem do programu, kdy jdeme dva dny túry nalehko (nepotřebné věci jsou uloženy na chatách), si lze zařadit odpočinek či kratší nebo snazší túru. Program je určený pro menší skupinu do 10-12 osob. S naším autobusem se uvidíme jen na začátku a na konci přechodu, v autobusu si můžete ponechat případné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Slovinsko
Tičarjev dom na Vršiču (1618 m)
Pogačnikov dom (2050 m)
Triglav (2864 m)
Triglavski dom na Kredarici (2515 m)
Koča pri Triglavskih Jezerih (1685 m)

Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s rostoucí nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Rána a večery bývají výrazně chladnější, počasí se může rychle a nečekaně změnit, většinou kolem poledne. Výjimkou v letních měsících není ani sněžení.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 23,825 Kč
Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte euro, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, vybrání hotovosti z bankomatu není možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Planinska zveza Slovenije: Triglav 1 : 25 000
 • Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
 • Freytag & Berndt: WK 141 Julské Alpy 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Slovinsko)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, plavky, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky
 • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  Tipy a vychytávky:
  Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Slovinsku
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, 1000 Ljubljana
Tel: +3861/4202450
Fax: +3861/2839259
Nouzová linka: +386/41/679103
Email: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek: 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: po, st, pá: 09.00-12.00

Důležité telefony: Nouzové telefonní číslo, hasiči a zdravotní a záchranná služba: 112
Policie 113