Julské Alpy - přechod po chatách

Ferraty a přechod vápencového ráje s noclehy na chatách

Vydejte se s námi na atraktivní přechod zajištěnými cestami po chatách v srdci Triglavského národního parku, do kraje horských jezer, rozkvetlých luk a sněhobílých vápencových vrcholků nejkrásnějších částí Julských Alp. Společně prolezeme zajištěnou cestu Prisojnikovým oknem, přejdeme několik skalnatých sedel, úzkých štěrbin a ostrých hřebenů, abychom na závěr stanuli na vrcholu slovinské národní hory Triglav, z níž sestoupíme překrásnou dolinou Triglavskih jezer až k perle Bohinjského jezera. Při noclezích na slovinských „kočách“, horských chatách s jedinečnou atmosférou, za odměnu ochutnáme nejen tradiční štrúdl s bylinkovým čajem.

Během přechodu se budeme pohybovat ve středně náročném i relativně náročnějším exponovanějším terénu, po horských stezkách a zajistěných cestách. Ubytovaní budeme na horských chatách, kde doporučujeme využít nabídky místní polopenze, čímž je možné váhu batohu zásadně omezit. Dva dny půjdeme túry nalehko (nepotřebné věci necháme na chatě). Čekají nás nejčastěji 7-9hodinové túry s různým denním převýšením nejčastěji mezi 700-1500 m nahoru a totéž dolů. K absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice, psychická odolnost, jistý krok, horské zkušenosti a absence strachu z výšek. Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji červená - v rakouské klasifikaci B-C, výjimečně až D. Pro výstup po zajištěných cestách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Ve skupině bývá obvykle do 10 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna, noční přejezd přes Rakousko.
 • 2. den: Ranní příjezd do Julských Alp. Od světoznámých skokanských můstků v Planici (cca 1000 m) údolím kolem chaty Dom v Tamarju přes sedlo Vratca zajištěnou cestou Hanzova pot na vrchol Mala Mojstrovka (2333 m), sestup do nejvyššího slovinského silničního sedla Vršič (1611 m) a nocleh na chatě Tičarjev dom na dvě noci. (7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 700 m)
 • 3. den: Nalehko zajištěnou cestou Kopiščarjeva pot (C) skrz monumentální Prednje Prisojnikovo okno v masívu Prisojniku (2457 m), výstup na vrchol a úbočím sestup zpět na Vršič. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Ze sedla Vršič (1611 m) traverzovou cestou úbočím Prisojniku a vzhůru do sedla Planja (2349 m) s volitelným výstupem na vrchol Razor (2601 m), sestup na chatu Pogačnikov dom (2050 m), nocleh na dvě noci. (7-8 hod, ↑ 800-1000 m, ↓ 800-1000 m)
 • 5. den: Nalehko sedlem Dovšska vrata (2180 m) na vrcholy Stenar (2501 m) a Križ (2410 m) (6-7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Alternativně krásný výstup na druhý nejvyšší vrchol Slovinska Škrlatica (2740 m) (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m).
 • 6. den: Přes vrchol Bovški Gamsovec (2392 m) do sedla Luknja (1758 m). Dále po pěší stezce přes chatu Koča na Doliču, nebo přes těžší, ale zážitkový lezecký hřeben Plemenice (C-D). V závěru výstup ferratou přes Triglavskou škrbinu (C) na nejvyšší vrchol Slovinska Triglav (2864 m). Dolů hřebenovou ferratou (B) přes Malý Triglav (2725 m) na chatu Triglavski dom na Kredarici (2515 m). (9 hod, ↑ 1500-1750 m, ↓ 1050-1300 m)
 • 7. den: Přes Dolič (2164 m), možný výstup na vrchol Kanjavec (2568 m), nádhernou Dolinou Triglavskih jezer na chatu Koča při Triglavskih jezerih (1685 m). (5-7 hod, ↑ 350-550 m, ↓ 1050-1250 m)
 • 8. den: Sestup okolo vodopádu Savica přes chatu Koča při Savici (653 m) k Bohinjskému jezeru (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 1300 m). Přejezd místním busem k jezeru Bled - možné koupání a relaxace v jednom z nejteplejších alpských jezer, fakultativně prohlídka majestátního hradu, procházky kolem jezera, rozloučení v příjemných restauracích. Noční přejezd přes Rakousko.
 • 9. den: Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

6x na horských chatách: 2x Tičarjev dom, 2x Pogačnikov dom, Triglavski dom na Kredarici a Koča při Triglavskih jezerih. Spí se na matracích ve společných noclehárnách. Na chatách není k dispozici sprcha, pouze umývárny.

Stravování

Doporučujeme kupovat si snídaně a večeře na chatách. Snídaně stojí 6-9 €, polévky 4-7 €, hlavní jídlo cca 7-15 €. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, potřebujete vlastní vybavení na vaření včetně vařiče, které si musíte během celého zájezdu nosit s sebou. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Přes den je třeba vlastní studená strava na celý přechod. Dokoupit základní potraviny, navštívit obchod nebo restauraci lze až 9. den. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

 • 16.07.2022 - 24.07.2022
 • 9 dní
 • Číslo: 530
 • 8 500 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Atraktivní přechod nejkrásnější části Julských Alp s výstupy na nejvyšší vrcholy, se spaním na horských chatách. Večeře a snídaně doporučujeme po všechny dny kupovat na chatách, vlastní vaření není potřeba. Jedná se o náročnější akci, při níž se budeme pohybovat ve středně náročném až relativně náročnějším skalnatém terénu, po horských stezkách a zajištěných cestách (via ferrata). Náročnost zajištěných cest je nejčastěji červená - v rakouské klasifikaci B-C, výjimečně až D. Čekají nás nejčastěji 7-9hodinové túry s různorodým denním převýšením nejčastěji mezi 700-1500 m nahoru a totéž dolů. K absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice, psychická odolnost, jistý krok, horské zkušenosti a absence strachu z výšek. Mnohé túry při přechodu nelze zkracovat. Ovšem do programu, kdy jdeme dva dny túry nalehko (nepotřebné věci jsou uloženy na chatách), si lze zařadit odpočinek či kratší nebo snazší túru. Program je určený pro menší skupinu do 10-12 osob. S naším autobusem se uvidíme jen na začátku a na konci přechodu, v autobusu si můžete ponechat případné věci na zpáteční cestu.

Julské Alpy - přechod po chatách

Julské Alpy - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Sella, Rosengarten (Itálie)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Ferraty Stříbrné soutěsky

Zajištěné cesty v oblasti Dachsteinu nad Ramsau (Rakousko)

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee