Informace k zájezdu
Kilimanjaro, Mt. Kenya a safari

Úvodní stránka zájezdu Kilimanjaro, Mt. Kenya a safari ( Tanzanie, Keňa, Přechody hor, Daleké cesty )

NáročnostLetenkyPojištění léčebných výlohPojištění stornaPočasíMěna a kapesnéMapy a literaturaMožnosti nabíjeníDoporučené vybavení

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Trekový zájezd na nejvyšší hory Afriky. Výstup na Mt. Kenya je 5denní a je při něm možnost využít za příplatek nosičů, které velmi doporučujeme. Výšku nabíráme pozvolna a postupně se aklimatizujeme. Výstup zahájíme cca v 2400 m, o vrchol ve výši 4985 m se pokusíme 4. den výstupu ráno, na vrchol se jde tam a zpět z posledního kempu v 4200 m. Denní etapy jsou nejčastěji okolo 6 hodin chůze včetně pauz, kratší je první a poslední den treku, výrazně delší a náročnější je vrcholový den s velkým převýšením. Výstup na Kilimanjaro je rozdělen do 6 dnů, váš hlavní batoh nese místní nosič, vy si nesete jen menší batoh s potřebami na denní túru. Začínáme ve výšce cca 1800 m, o vrchol ve výši 5896 m se pokusíme 5. den výstupu ráno, na vrchol se jde tam a zpět z posledního kempu v 4650 m. Kromě náročnějšího vrcholového dne jsou etapy na Kili nejčastěji v rozmezí 5-7 hodin pomalejší chůze včetně pauz. Výstupy na Mt. Kenya i na Kilimanjaro nejsou technicky náročné, nepoužívají se mačky ani cepín. Jedná se o horskou a ve vyšších partiích vysokohorskou turistiku, k níž je potřeba dobrá fyzická kondice. Klíčem k úspěchu je zejména dobrá aklimatizace na velkou nadmořskou výšku, čemuž jsou oba výstupy ideálně přizpůsobeny. Na výstupy nepotřebné věci bude možné na místě uschovat.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Cena kolem 16000 Kč je spíše orientační, může být nižší i vyšší. Zpravidla odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Pokud máte zájem, je možné při koupi letenky vyřídit i pojištění storna letenky pro případ vážné nemoci či úrazu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH

Na tento zájezd nabízíme dvě varianty pojištění:
1) pojištění léčebných výloh od Generali: základní pojištění s připojištěním sportovec (kvůli pobytu ve výšce nad 3000 m) na území svět za 60 Kč/den - na 17 dní za 1020 Kč. Upozorňujeme, že toto pojištění platí pouze do 5000 m, na vrchol Kilimanjara (5896 m) se již nevztahuje. Pro výstup na Kilimanjaro bude zajištěno pojištění pro případ záchrany na místě (je již zahrnuto v ceně zájezdu).
2) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.
Váš zájem o vyřízení pojištění je třeba uvést již při přihlášení.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali až do pojistného limitu 70000 Kč. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Sice jsme v tropech, ale teplotu ovlivňuje ve východní Africe zejména nadmořská výška. V horách se budeme pohybovat téměř pořád nad 2000 m a většinou i nad 3000 m, některé dny ještě výše. Úměrně výšce klesá teplota. Ve dne bývá v horách nejčastěji mezi 10-20 °C. V noci k 0 °C, ve vyšších polohách i pod -5 °C. Extrémem jsou pak vrcholové polohy, zejména na Kilimanjaru, kde k ránu může být i k -20 °C. Ale i savany, kde budeme uskutečňovat safari, leží cca mezi 1200-1800 m, tedy ve dne zde bývá za předpokladu slunečního svitu teplo až horko 20 °C-30 °C, v noci teploty mohou klesnout pod 10°C. Z hlediska srážek a oblačnosti bývá v lednu na savanách většinou jasno, beze srážek. V horách je klasický denní chod oblačnosti - ráno jasno, během dne vzrůstající oblačnost, z níž může i zapršet, večer opět vyjasňování.
Opravdu tropické podnebí panuje jen na Zanzibaru, kde je horko přes 30 °C v kombinaci s vysokou tropickou vlhkostí, noci bývají také tropické.

MĚNA A KAPESNÉ

Nejlepší je mít s sebou určitou část peněz v hotovosti a k tomu mít mezinárodní nejlépe embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa nebo MasterCard - kartu doporučujeme vzít jako rezervu a jako možný zdroj peněz pro výběr z bankomatů, na které ve městech a na letištích narazíme. Na placení kartou naopak nelze spoléhat, možné to bude jen v některých větších obchodech. Jinak s sebou hotovost nejlépe v USD, příp. v EUR, ale USD jsou do východní Afriky výhodnější. U dolarů brát jen nové bankovky (nejstarší cca 2006) a nebrat nízké hodnoty (1,2,5,10 USD) - bývá za ně horší kurz. Cestovní šeky jsou sice bezpečné, ale jsou s nimi občas problémy, některé zapadlejší banky je často nechtějí, šeky jsou dnes přežitek.
Celkovou výši útraty (za předpokladu využití všech volitelných výdajů, ale bez suvenýrů) pak lze očekávat minimálně okolo 500-550 USD, reálně s nějakým suvenýrem a dalšími drobnostmi okolo 600 USD. Když si vezmete 700 USD, budete v klidu. Fajnšmekři, gurmeti, požitkáři a sběratelé suvenýrů mohou utratit i více.

MAPY A LITERATURA

Průvodce bude mít veškeré materiály - v angličtině. Vy žádné materiály nutně nepotřebujete, je to další zátěž. Pokud však chcete mít s sebou vlastního knižního průvodce, doporučujeme např. průvodce Rough Guide od nakladatelství Jota v češtině - zvlášť Keňa a zvlášť Tanzanie. V jediné knize je celá oblast pokryta průvodcem od Lonely Planet (anglicky): East Africa. Jinak na trhu jistě najdete i jiného klasického cestovního průvodce v češtině z různých edicí vztahující se k oblasti.
Případné mapy východní Afriky nejlépe seženete ve specializovanějších obchodech, např. v Kiwi Praha - Jungmanova 23; Freytag a Berndt Brno - Kobližná 57/20 a úplně nejjednodušeji v internetových obchodech. Mapy hor - Kilimanjaro, Mt. Kenya jsou nejlépe dostupné až na místě v Africe.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Možnosti nabíjení: Dobíjení baterek bude možné ve všech ubytováních ve městech a v civilizovaných kempech. Nikoliv však na horách a v divočině na safari. Je používán typ zásuvek G - britský typ. Jedná se o tři obdelníkové kolíky, dva z nich jsou vodorovné, jeden na ně kolmý. Jedná se odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, na něž je potřeba redukce (http://zasuvky.hw.cz/index2.php#G). Pokud hodláte nabíjet pravidelně nadstandardní množství baterek, zvažte ještě rozdvojku.
Mobilní síť: Ve východní Africe fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, problémové ale samozřejmě v horách a na safari. Mobil si však vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: Možnost přístupu na net z internetových kaváren bude na více místech - zejména ve městech: Nairobi, Nakuru, Arusha, Zanzibar, ...

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jak se sbalit: Stejně jako na každou jinou výpravu do vysokých hor v Evropě. Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Některé z níže uvedených věcí je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička, ... Nosiči vám vezmou max. 20 kg.

S sebou:
Hlavní batoh - objem cca kolem 60-70 l. V něm budete mít všechny věci, na Mt. Kenyu si ho ponesete buď sami, nebo jej ponese nosič, na Kilimanjaro jej ponese nosič, většinou vám vezme cca do 20 kg. Nezapomeňte, že žádný batoh není nepromokavý, vezměte si pláštěnku typu ponča, které vám překryje i batoh nebo mějte pláštěnku - obal přímo na batoh. Do měst je vhodný i deštník.
Menší batůžek - do letadla, na denní etapy v horách, kdy vám hlavní batoh nese nosič, na veškeré výlety, na denní potřebu na safari - tento batoh budete potřebovat téměř neustále, měl by být dobře nositelný na zádech, velikostně akorát - cca 30 l.
Stan - samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký
Izolační podložka - karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti
Spacák do (vysoko)horských podmínek - počítejte v horách s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C, v nejvyšších kempech je třeba být připraven i na -10 °C a teoreticky i méně. Jinde vám v takovém spacáku bude horko, odkryjete se...
Trekové hole - velmi důrazně doporučujeme
Oblečení - pohodlné a praktické, do extrémně chladného vysokohorského i extrémně teplého tropického počasí, do slunečna i deštiva či větrna. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek a teplot: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), návleky, oblečení na noc do stanu. Hlavně na vrcholové dny velký důraz na kvalitní, nejlépe expediční rukavice - teplé (dvojité) palčáky a náhradní rukavice a teplé trekové ponožky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, nepromokavé. Boty je nutné před odjezdem kvalitně naimpregnovat (dle typu boty, na kůži nejlépe včelí vosk). Je nutné si vzít i další lehčí boty - buď sandály (páskáče) nebo nějaké tenisky (na safari, na veškerý pobyt mimo hory, do letadla)
Věci na vaření: DŮLEŽITÉ!!! Potřebujete je na Mt. Kenya. Do letadla nemůžete vzít žádnou plynovou bombu. V Africe se nedají koupit klasické plynové šroubovací bomby (typ VAR). Dostupné jsou na místě pouze bomby propichovací (jsou to bomby, kterou nejdou z vařiče po napíchnutí sundat, jedině až po jejich spotřebování) a v omezené míře i bajonetové (narážecí, typ Campingaz). Proto berte pouze vařič na propichovací nebo případně bajonetové bomby, klasický vařič na šroubovací bomby (VAR atd.) neberte! Další varianta je benzinový vařič, pokud ho máte, jinak se nevyplatí ho nově kupovat (drahý, náročnější obsluha). Vařič na propichovací bomby lze koupit bez problémů v Keni - nejlepší bude se v takovém případě na místě domluvit ve skupinkách a koupit jeden vařič pro 2-4 lidi, dle dohody. Dále vezměte malý nůž (do dvojice, univerzální s otevíráky, ...), lžíci. Zapalovače a sirky by se neměly brát do letadla, koupíte na místě. Určitě si vezměte ešus.
Další vybavení: pití a jídlo, nutně čelovka (každý musí mít svou čelovku a náhradní baterie!), nutně sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (UV faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, cestovní doklady, pojištění a peníze, zdravotní materiál, léky, repelenty, dobíjení baterií, redukce a rozdvojky do zásuvek, mobily, foťák a paměťové karty, hygienické potřeby v minimalistické verzi (berte jen základ, vše se dá dokoupit), plavky, ručník, na safari můžete vzít dalekohled.

Co není potřeba:
Neberte potápěčské brýle ani šnorchl - v případě výpravy za šnorchlováním na Zanzibaru je toto vybavení v ceně výletu.
V žádném případě nejsou potřeba mačky ani cepín.