Informace k zájezdu
Hory a moře Korsiky na kole

Úvodní stránka zájezdu Hory a moře Korsiky na kole ( Francie, Korsika, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Varianta A zájezdu je určena těm, pro něž je kolo spíše občasnou aktivitou a chtějí svou dovolenou prožít sice aktivně, ale v poklidu, a přitom poznat co nejvíce z krajiny, života a památek na Korsice a užít si i moře. Totéž nabízí i varianta B, která k poznání a zážitkům přidává navíc další kilometry a výškové metry, a je tedy určena pro klienty, kteří touží po intenzivnějším sportovním vyžití. Budeme se vyhýbat místům se zvýšeným automobilovým provozem. Denní trasy ve variantě A nepřesáhnou 55 km a převýšení 700 m, varianta B nabízí etapy převážně o délce 65-90 km a převýšení zpravidla kolem 1000 m. V sedle kol strávíme denně 2-4 hodin (varianta A) nebo až 6 hodin (varianta B). Účast starších dětí s doprovodem je možná. Není nutné jet celou plánovanou trasu, lze zvolit lehčí (nebo těžší) výlet nebo jinou, necyklistickou variantu. Zájemci se mohou některý den vydat na pěší túru či procházku. Mohou také využít nabídku výletů lodí. Autobus, který s námi bude po celou dobu zájezdu, nám pomůže překonávat velké výškové rozdíly při výletech do vnitrozemí.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-france/corse/regi94
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí i v září příjemně teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně hřát, ale už jsme na Korsice zažili deštivo, mlhy a teploty kolem 10 °C. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin - ideální jsou iontové nápoje.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,80-1,30 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,30 €, zmrzlina: 1,50-2 €.
V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme si vzít kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možné platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Doporučujeme http://korsika.unas.cz/ Zájemcům o originální mapy doporučujeme mapu Haute-Corse Michelin 345 Local, měř. 1 : 150 000 - je v prodeji i v ČR. V autobusu Vám nabídneme k nahlédnutí knihu Ostrov tisíce vůní (První český cykloprůvodce Korsikou) od našeho spolupracovníka Jiřího Jokla.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Pro zájezdy na Korsiku potřebujete mapu Corse. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy Korsiky pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Korsiky pro aplikaci Locus

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že zvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma.
Pro bungalovy: vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě.
Pro stanovou variantu: stan, karimatka, spacák.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Trekové, crossové, silniční.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedlo. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky (vstup do bazénu v koupacích šortkách není povolen), pokrývku hlavy.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití - pro stanovou variantu, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). Komu se dělává špatně v autobuse, doporučujeme přibalit Kinedryl. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že Vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lucie Marečková - Korsika 2015