Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Překrásný ostrov Korsika je oprávněně nazýván Perlou Středomoří. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpinských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná, těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Pohnutá až krutá historie Korsiky zde zanechala stopy v podobě nespočtu románských kostelíků, pobřežních strážních věží, pevností z doby, kdy byla Korsika pod nadvládou Pisy a Janova, a kamenných klenutých mostů. Vesničky se před nájezdníky usadily ve svazích vysoko nad mořem a návštěvníky ohromí středověkými úzkými dlážděnými uličkami a schodišti mezi kamennými domy.

Zpočátku prozkoumáme západní pobřeží v okolí romantického přímořského městečka Porto, následně přejedeme přes nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) a zavítáme tak do hornatého vnitrozemí, kde nejvyšší vrcholy Korsiky v čele s Mte Cinto (2706 m) budeme mít na dosah ruky. Odpočinek nám nabídne záliv Ajaccio s perfektním koupáním v moři a osvěžíme se v čistých říčkách Fango nebo Golo či v potůčcích s tůněmi a vodopády. Díky kolu se dostaneme do míst, kam je pěšky daleko a autobus po úzkých silničkách neprojede.

Zájezd má 2 varianty náročnosti, ze kterých si lze v jednotlivé dny vybírat. Varianta A je navržená pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu, historické i technické zajímavosti a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy nepřesáhnou 55 km a převýšení 800 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kteří chtějí poznat krásy Korsiky aktivně ze sedla kola. Délka tras je zpravidla kolem 75 km a převýšení kolem 1000 m. Většinu výletů lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak ideální pro skupiny, páry či rodiny s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytováni budeme ve dvou kempech u moře, v Portu v šaletech a v Porticciu v mobilhomech. Polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 11 hod. (bude upřesněno v závěrečných informacích), přejezd přes Rakousko do Itálie.
  • 2. den: Trajekt na Korsiku, výjezd busem na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) a již na kole vyhlídkový sjezd na západní pobřeží do Porta přes letovisko Evisa. (↔ 33 km, ↓ 1450 m)*
  • 3. den: A: Výjezd bizarními červenými skalami Calanche (UNESCO) do Piany zapsané na seznam nejkrásnějších francouzských obcí a následný sjezd do Carghèse. Zakončení etapy na písečné pláži u Sagone (↔ 50 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). B: Navíc sjezd na jednu z nejhezčích korsických pláží Arone (↔ +25 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
  • 4. den: A: Prohlídka starobylého Calvi s citadelou a po divokém skalnatém pobřeží úzkou silničkou s výhledy na moře a zátoky do údolí řeky Fango, koupání v kaskádách a tůních se sluncem prohřátou čirou vodou (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). B: Celá etapa na kole z Calvi do Porta (↔ 85 km, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m).
  • 5. den: A: Ze sedla Col de Sevi (1101 m), sjezd do horské obce Vico a dále silničkou zaříznutou do úbočí s krásnými výhledy a po šotolině podél řeky Liamone k pláži u Sagone (↔ 35 km, ↑ 200 m, ↓ 1300 m). B: Zážitkový okruh málo navštěvovaným, leč nádherným krajem nad soutěskami řek Liamone a Cruzzini. Panenská příroda, klid, divoké skály, horské vsi a koupání v říčce (↔ 75 km, ↑ 950 m, ↓ 2050 m).
  • 6. den: Přejezd do srdce Korsiky: A: Autobusem na Col de Vergio (1477 m), následně již na kole sjezd do Albertacce a koupel v řece Golo. Z městečka Calacuccia dolů ohromující soutěskou Scala di Santa Regina do bývalého centra nezávislé Korsiky Corte (↔ 55 km, ↑ 350 m, ↓ 1350 m). B: Celá trasa na kole (↔ +33 km, ↑ +1450 m).
  • 7. den: Ze sedla Col Saint-Georges (757 m) vyhlídkovou silničkou přes zapadlou vísku Marato a z průsmyku Col de Cortonu (523 m) svižnější sjezd k pláži Mare e Sole. Cestou do kempu nespočet dalších pláží vybízejících ke koupání (↔ 45 km, ↑ 400 m, ↓ 1150 m).
  • 8. den: A: Krátký, ale kopcovitý okruh ke strážní věži Tour de Frasso a přes vísku Pietrosella návrat do kempu. Odpočinek u moře na pláži (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). B: Od Cascades des Anglais přes průsmyk Col de Scalella (1193 m) a horské městečko Bastelica, kolem vodní nádrže Lac de Tolla a podél říčky Le Prunelli dojezd do kempu (↔ 75 km, ↑ 900 m, ↓ 2050 m). Alternativa: Lodí do Ajaccia, hlavního města Korsiky, nákupy, kavárny, restaurace, pevnost, pláže a možnost návštěvy rodného domu Napoleona Bonaparte.
  • 9. den: Dopoledne busem do přístavu v Bastii, odpolední trajekt do Livorna, noční přejezd Itálie.*
  • 10. den: Příjezd do Brna dopoledne.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování

Celkem 7 nocí ve dvou kempech. V Portu budeme ubytovaní na 4 noci v šaletech (prostorná dřevěná chatka většinou pro 6 osob se 3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností). Kemp je vzdálený 2 km od moře a má k dispozici bazén, wifi zdarma je na 30 min./den. V Porticciu strávíme 3 noci v mobilhomech (chatkový apartmán většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností). Kemp je cca 500 m od moře a má k dispozici wifi zdarma.
Součástí mobilhomu i šaletu je plně vybavená kuchyně, WC, sprchový kout a také terasa s venkovním posezením. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. Do vybavení patří polštáře a přikrývky, naopak povlečení je zapotřebí si vzít vlastní (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička a kávovar. Závěrečný úklid si provádí každý sám. Mobilhomy a šalety doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, ceny jsou od 9 € (sýrové talíře nebo saláty), denní menu 14-20 €, za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. Menší obchody a pekařství potkáme cestou denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou sice dražší, ale také výrazně lepší než potraviny dovážené z kontinentální Francie. Ceny jsou asi o 30 % vyšší než u nás.

Hory a moře Korsiky na kole

Hory a moře Korsiky na kole