Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Překrásný ostrov Korsika je oprávněně nazýván Perlou Středomoří. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpinských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná, těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Pohnutá až krutá historie Korsiky zde zanechala stopy v podobě nespočtu románských kostelíků, pobřežních strážních věží, pevností z doby, kdy byla Korsika pod nadvládou Pisy a Janova, a kamenných klenutých mostů. Vesničky se před nájezdníky usadily ve svazích vysoko nad mořem a návštěvníky ohromí středověkými úzkými dlážděnými uličkami a schodišti mezi kamennými domy.

Zpočátku prozkoumáme západní pobřeží v okolí romantického přímořského městečka Porto, následně přejedeme přes nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Verghio (1477 m) do hornatého vnitrozemí v okolí města Corte. Nejvyšší vrcholy Korsiky v čele s Mte Cinto (2706 m) tak budeme mít na dosah ruky. Osvěžení nabídnou čisté říčky Fango, Golo nebo Asco či potoky s tůněmi a vodopády. Díky kolu se dostaneme do míst, kam je pěšky daleko a autobus po úzkých silničkách neprojede.

Na každý den vám nabízíme 2 varianty náročnosti. Varianta A je navržená pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu, historické i technické zajímavosti a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy nepřesáhnou 55 km a převýšení 600 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kteří chtějí poznat krásy Korsiky aktivně ze sedla kola. Délka tras je zpravidla kolem 75 km a převýšení kolem 1000 m. Většinu výletů lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak ideální pro skupiny, páry či rodiny s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme v zařízených bungalovech v kempech u moře (Porto) a v horách (Corte) a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna v 11 hod, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Trajekt na Korsiku, přejezd na západní pobřeží do Porta, prohlídka městečka s přístavem.*
 • 3. den: A: Prohlídka starobylého Calvi s citadelou a po divokém skalnatém pobřeží úzkou silničkou s výhledy na moře a zátoky do údolí řeky Fango, koupání v kaskádách a tůních se sluncem prohřátou čirou vodou (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). B: Navíc působivým údolím Fango do Barghiany (↔ +20 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Alternativně celá etapa na kole z Calvi do Porta (↔ 90 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m).
 • 4. den: A: Pěší výšlap k salaším Radule, možnost koupání v kaskádách pod vodopády (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m, lze vynechat). Vyhlídkový sjezd z nejvyššího korsického silničního průsmyku Col de Vergio (1477 m) do Porta borovým lesem, cestou kaskády Aitone (↔ 35 km, ↑ 200 m, ↓ 1650 m). B: Z Col de Vergio přes sedlo Col de Sevi (1101 m), jednu z nejkrásnějších korsických obcí Piana a červené skály Calanche (UNESCO) do Porta (↔ 85 km, ↑ 950 m, ↓ 2400 m). Alternativně pěšky soutěskou Spelunca (3-4 hod, ↑ 200 m, ↓ 950 m) či půldenní fakultativní výlet lodí za mořskou faunou na poloostrově Scandola. V podvečer možnost projížďky lodí pod skalami Calanche.
 • 5. den: A: Výjezd bizarními červenými skalami Calanche (UNESCO) do jedné z nejkrásnějších korsických obcí Piana, sjezd do Carghèse a po pobřeží do Sagone s hezkou písečnou pláží (↔ 50 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). B: Zážitkový okruh málo navštěvovaným, leč nádherným krajem nad soutěskami řek Liamone a Cruzzini. Panenská příroda, klid, divoké skály, horské vsi a koupání v říčce (↔ 75 km, ↑ 950 m, ↓ 2050 m).
 • 6. den: Přejezd do srdce Korsiky: A: Autobusem na Col de Vergio (1477 m). Na kole sjezd do Albertacce a koupel v řece Golo. Z městečka Calacuccia dolů ohromující soutěskou Scala di Santa Regina do bývalého centra nezávislé Korsiky Corte (↔ 55 km, ↑ 250 m, ↓ 1350 m). B: Celá trasa na kole (↔ +35 km, ↑ +1450 m).
 • 7. den: A: Od Cascades des Anglais přes průsmyk Col d'Erbajo a zapomenuté vsi Rospigliani a Noceta nádhernou přírodou k říčce Vecchio s možností koupání (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓ 1350 m). B: Okruh z průsmyku Col de la Serra soutěskami Défilé des Strette a Défilé de l'Inzecca přes malebné obce Pietroso a Vezzani (↔ 70 km, ↑ 1200 m, ↓ 2100 m). Alternativa: Výjezd dolinou Restonica k salaším Bergeries de Grotelle (1370 m). Pěšky výstup k jezeru Lac de Melo, lze až k jezeru Lac de Capitello (na kole ↔ 35 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m, pěšky 2,5-4 hod).
 • 8. den: A: Z Ponte Leccia nádhernou soutěskou řeky Asco do stejnojmenné horské obce. Koupání v tůni pod starým janovským mostem (↔ 35 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). B: Pokračování údolím kolem muflonní obory ke sjezdovkám v Haut-Asco (1361 m) (↔ +25 km, ↑ +750 m, ↓ +750 m). Alternativa: Z Ponte Leccia málo známým krajem Bozio přes zapomenuté vísky Saliceto nebo San Lorenzo do Corte (↔ 75 km, ↑ 1300 m, ↓ 1150 m).
 • 9. den: Dopoledne busem do přístavu v Bastii, odpolední trajekt do Livorna, noční přejezd Itálie.*
 • 10. den: Příjezd do Brna dopoledne.
 • (*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování

7x v bungalovech v kempu v Portu (4 noci, vyhřívaný bazén, wifi) a v Corte (3 noci, wifi). Bungalov je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před bungalovem je možnost venkovního posezení. Závěrečný úklid bungalovů si provádí každý sám. Nabízíme i možnost ubytování ve vlastním stanu se slevou 2000 Kč (u zájezdu č. 6872 se slevou 2500 Kč). Svůj zájem o spaní ve stanu uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, ceny jsou od 5 € (sýrové talíře nebo polévka či saláty), denní menu 12-20 €, za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. Menší obchody a pekařství jsou cestou denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou sice dražší, ale také výrazně lepší než potraviny dovážené vesměs z kontinentální Francie.

Hory a moře Korsiky na kole

Hory a moře Korsiky na kole