Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Překrásný ostrov Korsika je oprávněně nazýván Perlou Středomoří. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpinských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná, těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Pohnutá až krutá historie Korsiky zde zanechala stopy v podobě nespočtu románských kostelíků, pobřežních strážních věží, pevností z doby, kdy byla Korsika pod nadvládou Pisy a Janova, a kamenných klenutých mostů. Vesničky se před nájezdníky usadily ve svazích vysoko nad mořem a návštěvníky ohromí středověkými úzkými dlážděnými uličkami a schodišti mezi kamennými domy.

Zpočátku prozkoumáme západní pobřeží v okolí romantického přímořského městečka Porto, následně přejedeme přes nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) do hornatého vnitrozemí v okolí města Corte. Nejvyšší vrcholy Korsiky v čele s Mte Cinto (2706 m) tak budeme mít na dosah ruky. Osvěžení nabídnou čisté říčky Fango nebo Golo či potoky s tůněmi a vodopády. Díky kolu se dostaneme do míst, kam je pěšky daleko a autobus po úzkých silničkách neprojede.

Zájezd má 2 varianty náročnosti, ze kterých si lze v jednotlivé dny vybírat. Varianta A je navržená pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu, historické i technické zajímavosti a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy nepřesáhnou 55 km a převýšení 700 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kteří chtějí poznat krásy Korsiky aktivně ze sedla kola. Délka tras je zpravidla kolem 75 km a převýšení kolem 1000 m. Většinu výletů lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak ideální pro skupiny, páry či rodiny s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme v zařízených bungalovech v kempech u moře v Portu a nedaleko Ajaccia. Polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně.

Aktuální povinnosti - vstup do Francie: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti do 11 let (podrobnosti mzv.cz). Brzy očekáváme zrušení všech příjezdových povinností, které stejně nikdo nekontroluje, tak jak tomu je v ostatních evropských státech. Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna v 11 hod., přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Trajekt na Korsiku, výjezd busem na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) a již na kole vyhlídkový sjezd na západní pobřeží do Porta přes letovisko Evisa. (↔ 30 km, ↓ 1450 m)*
 • 3. den: A: Výjezd bizarními červenými skalami Calanche (UNESCO) do Piany zapsané na seznam nejkrásnějších francouzských obcí a následný sjezd do Carghèse. Zakončení etapy na písečné pláži u Sagone (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). B: Navíc sjezd na jednu z nejhezčích korsických pláží Arone (↔ +25 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
 • 4. den: A: Prohlídka starobylého Calvi s citadelou a po divokém skalnatém pobřeží úzkou silničkou s výhledy na moře a zátoky do údolí řeky Fango, koupání v kaskádách a tůních se sluncem prohřátou čirou vodou (↔ 40 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m). B: Celá etapa na kole z Calvi do Porta (↔ 90 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m).
 • 5. den: A: Ze sedla Col de Sevi (1101 m), sjezd do horské obce Vico a dále silničkou zaříznutou do úbočí s krásnými výhledy a po šotolině podél řeky Liamone k pláži u Sagone (↔ 35 km, ↑ 200 m, ↓ 1300 m). B: Zážitkový okruh málo navštěvovaným, leč nádherným krajem nad soutěskami řek Liamone a Cruzzini. Panenská příroda, klid, divoké skály, horské vsi a koupání v říčce (↔ 75 km, ↑ 950 m, ↓ 2050 m).
 • 6. den: Přejezd do srdce Korsiky: A: Autobusem na Col de Vergio (1477 m). Možnost pěšího výšlapu k salaším Radule s koupáním v kaskádách pod vodopády (2-3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Na kole sjezd do Albertacce a koupel v řece Golo. Z městečka Calacuccia dolů ohromující soutěskou Scala di Santa Regina do bývalého centra nezávislé Korsiky Corte (↔ 55 km, ↑ 250 m, ↓ 1350 m). B: Celá trasa na kole (↔ +30 km, ↑ +1450 m).
 • 7. den: A: Ze sedla Col Saint-Georges (757 m) vyhlídkovou silničkou přes zapadlou vísku Marato a z průsmyku Col de Cortonu (523 m) svižnější sjezd k pláži Mare e Sole. Cestou do kempu nespočet dalších pláží vybízejících ke koupání (↔ 45 km, ↑ 500 m, ↓ 1250 m). B: Navíc šotolinou za odlehlými plážemi Acqua D'Oria (↔ +10 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 8. den: A: Od Cascades des Anglais přes průsmyk Col d'Erbajo (920 m) a zapomenuté vsi Rospigliani a Noceta nádhernou přírodou k říčce Vecchio s možností koupání (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓ 1350 m). B: Od Cascades des Anglais, přes průsmyk Col de Sorba (1311 m), soutěskami Défilé des Strette a Défilé de l'Inzecca a přes malebné obce Pietroso a Vezzani (↔ 70 km, ↑ 1200 m, ↓ 2100 m). Alternativa: Od Cascades des Anglais přes průsmyk Col de Scalella (1193 m) a horské městečko Bastelica, kolem vodní nádrže Lac de Tolla a podél říčky Le Prunelli dojezd do kempu (↔ 75 km, ↑ 1250 m, ↓ 2400 m).
 • 9. den: Dopoledne busem do přístavu v Bastii, odpolední trajekt do Livorna, noční přejezd Itálie.*
 • 10. den: Příjezd do Brna dopoledne.
 • (*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování

7x v bungalovech v kempu - 4x v Portu (s bazénem) a 3x u Ajaccia. Bungalov je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před bungalovem je možnost venkovního posezení. K vybavení bungalovů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě. Vezměte si také vlastní ručník, toaletní papír, utěrku a mycí prostředky. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička a kávovar. Závěrečný úklid bungalovů provádí každý sám. Při předání bude po vás průvodce požadovat kauci 50 € za každou osobu v bungalovu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je bungalov řádně uklizen. Nabízíme i možnost ubytování ve vlastním stanu se slevou 2500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu uveďte již v přihlášce. V kempech je k dispozici wifi.

Bungalovy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, ceny jsou od 9 € (sýrové talíře nebo saláty), denní menu 14-20 €, za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. Menší obchody a pekařství potkáme cestou denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou sice dražší, ale také výrazně lepší než potraviny dovážené vesměs z kontinentální Francie. Ceny jsou asi o 30 % vyšší než u nás.

Hory a moře Korsiky na kole

Hory a moře Korsiky na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie