Informace k zájezdu
Korsika - přechod GR 20

Úvodní stránka zájezdu Korsika - přechod GR 20 ( Francie, Korsika, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Celý přechod je náročný fyzicky i terénem. Túry jsou dlouhé a často na plném slunci. V případě potřeby je omezená možnost přerušení přechodu a návratu do kempu nebo k autobusu. Během přechodů je délka túr přibližně 5-7 hod čistého času chůze, což odpovídá asi 7-10 hod i s mnoha přestávkami, denní převýšení je průměrně 1200 m (nejnáročnější túry mají převýšení až 1400 m). Pohybovat se budeme po pěšinách ve skalnatém terénu, po kamenné suti a částečně po lesních cestičkách. S autobusem se setkáme a budeme jej využívat 1.-3., 6. (jen pro doplnění zásob) a 11.-13. den. V autobusu je možné si nechat věci a jídlo potřebné pro druhou polovinu přechodu a zpáteční cestu.

Vzhledem k náročnosti terénu (lehké lezecké partie s řetězy ve skále) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat zde:
http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-france/corse/regi94
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí v létě teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“, ale už jsme na Korsice zažili deštivo a teploty kolem 10 °C. Proto doporučujeme připravit se na oba extrémy. Během noclehů v horách teploty k ránu klesají k 5 °C. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,8-1,3 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,3 €, zmrzlina: 1,5-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 150-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Platební karty přijímají větší obchody a lepší restaurace.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
IGN, Corte Monte Cinto 1 : 25 000,
IGN, Porto Calanche de Piana 1 : 25 000,
IGN, Monte d´Oro, Monte Rotondo 1 : 25 000,
IGN, Bavella, Solenzara 1 : 25 000.

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Pro zájezdy na Korsiku potřebujete mapu Corse. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Rozumná váha batohu na vícedenní přechod hor je cca 15-17 kg, někdo unese i 20 kg. Berou se věci jako na letní treking v kterýchkoliv jiných horách. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz. Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, batoh vhodný pro vícedenní přechody natěžko, spacák, karimatku, spolehlivý nepromokavý stan (nejlépe samonosný). Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, pláštěnka (i na batoh), malý batůžek na jednodenní túry či výlety. Potřeby osobní hygieny, ručník, toaletní papír, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, mapník (obal na mapu), GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty (pohorky), oblečení do pohody i nepohody. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky, čepice, rukavice, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu).
Strava: Miska, lžíce či příbor, multifunkční nůž, hrníček na pití, dvě 1,5 l plastové láhve na vodu, nádobí na vaření, utěrka, mycí prostředky, vařič, dostatek paliva, zápalky (zapalovač). Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Doporučujeme vařit a stravovat se ve 2 až 3 lidech. NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, čokolády, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cukr, sůl, koření, slivovice… Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha).
• Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Na vícedenních přechodech počítejte s tím, že možnost vařit bude jen ráno a večer, na oběd si připravte studené jídlo. Obědová pauza trvá zhruba hodinu. Kromě toho je denně i několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Většinou je možné přes den doplnit vodu ze studánek či horských potoků, ale některé dny je voda dostupná jen ráno a večer na tábořišti.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Míša Středová - Korsika GR 20 2016, Korsika GR 20 2017.