Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Korsika je právem nazývána perlou Středomoří. Najdeme zde rozeklaná, ostrá a divoká pohoří, skalní věže, křišťálově čistá jezera, ale i rozsáhlé lesy, malebné zátoky a dlouhé kilometry písečných pláží. Dravé řeky a horské bystřiny zde tvoří hluboké kaňony, soutěsky, kaskády a vodopády. Snad nikde jinde nevytvořila příroda na tak malém území tolik zázraků.

Trek napříč ostrovem dlouhý 160 km, GR 20, patří mezi nejznámější horské přechody ve Francii. Čeká nás osmidenní přechod vedený po trase GR 20 napříč severní polovinou ostrova. Výchozím bodem je vesnička Calenzana, kde slavný trek také oficiálně začíná. Těšit se můžeme na skalnaté štíty i hluboké kaňony, ledovcová jezera a nejvyšší horu Korsiky Mte Cinto (2706 m). Budeme odpočívat u malebných tůní říčky Golo, projdeme přes nejvýše položené silniční korsické sedlo Col de Vergio (1477 m) a budeme obdivovat krásy jezera Lac de Nino s volně se pasoucími koňmi. Ochutnáme také čerstvé sýry od místních pastevců a večer si můžeme se sklenkou vína vychutnávat dechberoucí panoramata. Dva dny strávíme odpočinkovější turistikou, poznáváním městeček Saint Florent nebo Corte a koupáním v moři. Srdce každého si zde přijde na své.

Zájezd je určen turistům, kteří zvládnou několikadenní přechod natěžko s délkou túr nejčastěji v rozmezí 6-9 hod a průměrným převýšením cca 1000 m (nejnáročnější túry mají převýšení až 1400 m). Náročnější program je možné některé dny odlehčit zkrácením túry o výstup na vrchol (náročnost podrobněji). Po čtyřech dnech přechodu se krátce setkáme s autobusem, ze kterého bude možné doplnit zásoby. Nocovat budeme ve vlastních stanech u chat či salaší. Doprava a některé dny, kdy dostanete polopenzi z naší polní kuchyně, jsou společné se zájezdem Pobřeží Korsiky na kole. Kratší variantou přechodu GR 20 je zájezd Nejvyšší hory Korsiky po GR 20.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 12 hod (bude upřesněno v závěrečných informacích) z Brna, přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Ranní trajekt z Livorna na Korsiku do Bastie. Prohlídka malebného přístavního města St-Florent: prodejna vinařství Domaine Lazzarini, citadela a hráči pétanque. Koupání a odpočinek na písečné pláži u kempu.*
 • 3. den: Ráno přesun autobusem do městečka Calenzana (280 m). Zahájení treku stoupáním lemovaným typickými macchiemi do sedla Col de Salto (1250 m) s úžasnými výhledy na severní pobřeží a dále pak borovicovým lesem směrem k chatě Piobbu (1583 m). (7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Stoupání skalnatým údolím k sedlu Bocca di Pisciaghja (1950 m), dále členitým hřebenem do Bocca di Avartoli (1898 m) a prudký sestup k Refuge de Carrozzu (1270 m). (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 900 m)
 • 5. den: Od chaty přes visutý most, stoupání podél říčního koryta až k jezeru Lac de Muvrela (1860 m) a dále do sedla s výhledy na zimní středisko Haut Asco (1422 m). (6-7 hod, ↑ 750 m, ↓ 600 m)
 • 6. den: Dobytí nejvyššího vrcholu Korsiky: Stoupání zpestřené o několik málo lehkých lezeckých úseků s řetězy až do sedla pod Mte Cinto. Nalehko na vrchol (2706 m) a zpět. Sestup k Refugi Tighiettu (1683 m). Zasloužené koupání v tůních. (9-10 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1100 m)
 • 7. den: Z Refuge Tighiettu (1683 m) k salaším, ochutnávka místního ovčího sýra. Od Refugi Ciottulu di i Mori sestup podél kaskád vybízejících ke koupání - odpočinek a relaxace v křišťálově čisté vodě - až do nejvýše položeného silničního sedla Col de Vergio (1477 m) (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 1000 m). Setkání s autobusem a doplnění zásob.
 • 8. den: Přechod ze sedla Col de Vergio (1477 m) kolem nádherného jezera Lac de Nino (1743 m) s volně se pasoucími koňmi, přes sedlo St Pierre s kapličkou a sedlo Bocca a Reta k salaším na chatu Manganu. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 400 m)
 • 9. den: Přes sedlo Bocca a Porta s výhledy na jezera Melo a Capitello přes lehké lezecké partie, místy jištěné řetězy, až k chatě Petra Piana. A dále přes vrcholek Punta di Pinzi Corbini (2021 m) s výhledy na údolí Manganello a vrchol Mte D'Oro na chatu Onda (1430 m). (9-10 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1300 m)
 • 10. den: Ranní výstup na vrchol Mte D'Oro (2389 m), v závěru túry koupání v Anglických kaskádách (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1500 m). Rozloučení s GR 20 a přesun vlakem světoznámou úzkokolejkou Micheline do kempu v Corte (2 noci).
 • 11. den: Prohlídka starobylého města Corte, bývalého centra nezávislé Korsiky. Vyhlídka, pevnost, nákupy, kavárny, restaurace (možnost ochutnávky korsických specialit), bary, noční život. A taky koupání v tůních říčky Tavignano.
 • 12. den: Ranním vlakem do Bastie, možnost prohlídky města a rozloučení s mořem dopoledním koupáním. Odpolední trajekt do Livorna. Noční přejezd Itálie.*
 • 13. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Nocování

1x v kempu u moře, 3x v horách v kempu a 6x v horách u horských chat, vždy ve vlastních stanech. V případě volné kapacity je možné přespání i na horské chatě. Chaty poskytují základní zázemí (někdy teplá, někdy studená sprcha nebo alespoň hadice, WC, nápoje, případná strava). Kempy jsou dobře vybavené a s teplou sprchou v ceně.

Stravování

Po dobu přechodu je nutná vlastní strava především z dovezených potravin. Během přechodu většinou není možné dokupovat běžné potraviny a pečivo, ale je možné si dát jídlo na některé z chat, u kterých spíme (večeře 14-25 €). Lépe zásobený obchod lze navštívit 2., 10.-12. den. 7. den se setkáme s naším autobusem. Ceny v obchodech jsou asi o 30 % vyšší než u nás. Na začátku vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně. Počítejte 2. den s večeří a 3. den se snídaní.

 • 24.07.2024 - 05.08.2024
 • 13 dní
 • Číslo: 385
 • 17 800 Kč
 • Rezervace

Korsika - přechod GR 20

Korsika - přechod GR 20

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Nejvyšší hory Korsiky po GR 20

Přechod severní části GR 20 s výstupy na nejvyšší vrcholy

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Tour de l'Oisans - přechod NP Écrins

Legendární horský trek nebetyčnými horami Dauphinských Alp (Francie)

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)