Informace k zájezdu
Pobřeží Korsiky na kole

Úvodní stránka zájezdu Pobřeží Korsiky na kole ( Francie, Korsika, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Varianta A zájezdu (náročnost 1-2) je koncipována pro skupinu klientů, pro něž je kolo spíše občasnou aktivitou a kteří chtějí svou dovolenou prožít sice aktivně, ale v poklidu, a přitom si dosyta užít moře a poznat co nejvíce z krajiny, života a památek na Korsice. Totéž nabízí i varianta B (náročnost 3), která k poznání a zážitkům přidává navíc další kilometry a výškové metry. Budeme se vyhýbat místům se zvýšeným automobilovým provozem. Denní trasy ve variantě A nepřesáhnou 55 km a převýšení 750 m. Nejnáročnější je den 3. a 7., kdy nás čekají delší táhlé kopce částečně na ostrém slunci. Varianta B nabízí etapy o délce 40-95 km a převýšení zpravidla kolem 1000 m. Podle zvolené náročnosti strávíme v sedle kol maximálně 2-5 hodin denně, což odpovídá 5-8 hodinám celkového času i s mnoha přestávkami. Účast dětí s doprovodem je možná. Není nutné jet celou plánovanou trasu, lze zvolit lehčí (nebo těžší) výlet nebo jinou, necyklistickou variantu. Zájemci se mohou některý den vydat na kratší pěší túru či procházku. Mohou také využít některou z četných nabídek výletů na moře. Autobus nám pomůže překonat velké výškové rozdíly při výletech do vnitrozemí a větší vzdálenosti při přesunu do dalšího kempu.

POČASÍ

Předpověď počasí pro Korsiku
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně hřát, ale už jsme na Korsice zažili deštivo, mlhy a teploty kolem 10 °C, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy. Počítejte s vyšší spotřebou tekutin.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,80-1,30 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,30 €, zmrzlina: 1,50-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Platební karty přijímají větší obchody a lepší restaurace.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (http://www.pruvodcenakopce.cz/ a http://korsika.unas.cz/ ).
Doporučujeme mapu:
Corse-du-Sud, Haute-Corse Michelin 345 Local, měř. 1 : 150 000 - je v prodeji i v ČR. V autobusu Vám nabídneme k nahlédnutí časopis Lidé&hory 1/2010 s články o Korsice, zejména o horách. A také knihu Ostrov tisíce vůní (První český cykloprůvodce Korsikou) od našeho spolupracovníka Jiřího Jokla.
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Pro zájezdy na Korsiku potřebujete mapu Corse. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad ). Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy Korsiky pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyX29TXzRvb2laekk/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Také překážejí široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. Přepravu elektrokola, lehokola či jiného nadrozměrného dopravního prostředku projednejte prosím předem s CK.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma, stan, karimatka, spacák. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, toaletní papír, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Trekové, crossové, silniční.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků. Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedlo. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky, pokrývku hlavy.
Strava: Miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, utěrka, mycí prostředky, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). Komu se dělává špatně v autobuse, doporučujeme přibalit Kinedryl. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že Vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

PROFILY TRAS K ZÁJEZDU POBŘEŽÍ KORSIKY NA KOLE

2. den

2. den trasa A: Col de Teghime - St-Florent (↔ 20km, ↓ 550 m)
profil trasy Pobřeží Korsiky na kole
2. den trasa B: Col de Teghime - Nonza - St-Florent (↔ 45km, ↑ 200 m, ↓ 750 m)
profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


3. den

3. den trasa A: kemp St-Florent - Piéve - kemp St-Florent (↔ 55 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


4. den

4. den trasa A: Belgodère - Speloncato - kemp Calvi (↔ 55 km, ↑ 400 m, ↓ 700 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

4. den trasa B: Belgodère - Bocca à Croce - Speloncato - kemp Calvi (↔ 85 km, ↑ 1050 m, ↓ 1350 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


5. den

5. den trasa A: kemp Calvi - Le Fango (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

5. den trasa B: kemp Calvi - Barghiana - Le Fango (↔ 60 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


6. den

6. den trasa A: Col de Verghio - Evisa - Porto (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 1650 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

6. den trasa B: Porto - Col de Verghio - Porto (↔ 70 km, ↑ 1950 m, ↓ 500 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


7. den

7. den: Porto - Piana - Sagone (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


8. den

8. den trasa A: kemp - Sollacaro - kemp (↔ 30 km, ↑ 100-500 m, ↓ 100-500 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

8. den trasa B: kemp - Pila Canale - kemp (↔ 55 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


9. den

9. den trasa A: l'Ospédale - Zonza - most Spin a Cavallu (↔ 50 km, ↑ 250m, ↓ 950 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

9. den trasa B: l'Ospédale - Zonza - most Spin a Cavallu (↔ 75 km, ↑ 600 m, ↓ 1350 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole


11. den

11. den trasa A: Bavella - Solenzara (↔ 30 km, ↑ 150m, ↓ 1350 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

11. den trasa B: Zonza - Bavella - Solenzara (↔ 40 km, ↑ 650 m, ↓ 1350 m)

profil trasy Pobřeží Korsiky na kole

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jaroslav Kudla - Korsika na kole jih 2009.