Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Překrásný ostrov Korsika je oprávněně označován Perlou Středomoří. S přibývající nadmořskou výškou se tu krajina už po několika kilometrech mění a nabízí neuvěřitelné množství přírodních, historických a kulturních zajímavostí. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy, které níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná, těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Pohnutá až krutá historie Korsiky zde zanechala stopy v podobě nespočtu románských kostelíků, pobřežních strážních věží, pevností z doby, kdy byla Korsika pod nadvládou Pisy a Janova, a kamenných klenutých mostů. Vesničky se před nájezdníky usadily ve svazích vysoko nad mořem a návštěvníky ohromí středověkými úzkými dlážděnými uličkami a schodišti mezi kamennými domy.

Pojedeme po západním pobřeží od Cap Corse k Proprianu, několikrát zavítáme do hornatého vnitrozemí, odpočineme si v malebném zálivu Valinco s perfektním koupáním v moři a navštívíme perly Korsiky - města Calvi a Bonifacio. V závěru přejedeme přes jedinečné sedlo Bavella (1218 m) na východní pobřeží do Solenzary a Bastie. Díky kolu se dostaneme do míst, kam je pěšky daleko a autobus po úzkých silničkách neprojede. Osvěžení nabídnou čisté říčky Fango a Solenzara či potoky s tůněmi a vodopády.

Zájezd má 2 varianty náročnosti, ze kterých si lze v jednotlivé dny vybírat. Varianta A je navržena pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, chtějí si užít moře, ocení krásnou přírodu, historické i technické zajímavosti a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy se pohybují okolo 35-50 km a převýšení okolo 200-750 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kdo chtějí poznat krásy Korsiky aktivně ze sedla kola. Délka tras je zpravidla 40-85 km a převýšení průměrně 850 m (náročnost podrobněji). Nocovat budeme v kempech na pobřeží v blízkosti hezkých pláží a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 12 hod (bude upřesněno v závěrečných informacích) z Brna, přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Ranní trajekt z Livorna na Korsiku do Bastie. A: Ze sedla Col de Teghime panoramatickou horskou silničkou sjezd k přehradně Padula a do malebného přístavního města St-Florent: prodejna vinařství Domaine Lazzarini, citadela a hráči pétanque (↔ 20-30 km, ↑ 100 m, ↓ 650 m). B: Ze sedla Col de Teghime přes vinařské Patrimonio na Cap Corse do Nonzy se strážní věží ze zelené břidlice a zpět po pobřeží do St-Florent (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 1050 m).
 • 3. den: Okruh krajem Nebbio: A: Ze St-Florent mezi vinicemi okolo katedrály Santa Maria Assunta, prohlídka obce Oletta, románský kostelík z roku 1280 San Michele de Murato, menhiry v Piève, osvěžení v tůni u vodopádu a malebné podhorské vsi s výhledy (↔ 55 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). B: Navíc MTB zajížďka k nádherné odlehlé pláži Loto s bílým pískem a lodí do St-Florent (↔ +15 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Alternativně okruh po Cap Corse k věži Tour de Sénèque (↔ 105 km, ↑ 1700 m, ↓ 1700 m).
 • 4. den: A: Z Belgodère nad úrodným krajem Balagne přes vesničky nad vinicemi a olivovými sady, církevní komplex Montemaggiore a Calenzanu do kempu v Calvi (↔ 50 km, ↑ 450 m, ↓ 650 m). B: Navíc dvě orlí hnízda: Speloncato a Sant Antonino zapsané na seznam nejkrásnějších francouzských obcí (↔ +10 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m).
 • 5. den: A: Po divokém skalnatém pobřeží úzkou silničkou s výhledy na moře a zátoky do údolí řeky Fango, koupání v kaskádách a tůních se sluncem prohřátou čirou vodou (↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Dál autobusem silnicí zařezanou do skal vysoko nad zálivem Girolata do kempu v Portu (3 noci). B: Celá etapa na kole z Calvi do Porta (↔ +45 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • 6. den: A: Ze sedla Col de Sevi (1101 m), sjezd do horské obce Vico a dále silničkou zaříznutou do úbočí s krásnými výhledy. Zakončení na pláži u Sagone (↔ 45 km, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). B: Málo navštěvovaným, leč nádherným krajem nad soutěskami řek Liamone a Cruzzini. Panenská příroda, klid, divoké skály, horské vsi a koupání v říčce (↔ 75 km, ↑ 950 m, ↓ 2050 m).
 • 7. den: A: Pěší výšlap k salaším Radule, možnost koupání v kaskádách pod vodopády (2-3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m, lze vynechat). Vyhlídkový sjezd z nejvyššího korsického silničního průsmyku Col de Vergio (1477 m) do Porta borovým lesem, cestou kaskády Aitone a letoviska Evisa a Ota (↔ 40 km, ↑ 200 m, ↓ 1650 m). B: Od moře na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Verghio (1477 m) na kole (↔ +33 km, ↑ 1450 m). Prohlídka Porta, hospůdky a krásný výhled z janovské strážní věže. Alternativně pěšky soutěskou Spelunca z Evisy do Oty či půldenní fakultativní výlet lodí za mořskou faunou na poloostrově Scandola. V podvečer možnost projížďky lodí pod skalami Calanche.
 • 8. den: Výjezd bizarními červenými skalami Calanche (UNESCO) do Piany zapsané na seznam nejkrásnějších francouzských obcí, sjezd do Carghèse a po členitém pobřeží do Sagone (↔ 50 km, ↑ 750 m, ↓ 800 m). Po koupání na písečné pláži přesun autobusem do oblasti Ollmeto-Plage v malebném zálivu Valinco. 3 noci sice v jednodušším kempu, zato u jedné z nejkrásnějších korsických pláží.
 • 9. den: Celodenní autobusový výlet do Bonifacia, jedinečného města na bílém útesu. Obchody se suvenýry, restaurace, kavárny, fakultativní výlet lodí na ostrůvek Lavezzi (koupání) nebo k jeskyním pod městem.
 • 10. den: Krajem l'Alta Rocca: A: Od vodní nádrže l'Ospédale horskou silnicí kolem nejvyššího korsického vodopádu Piscia di Gallo (pěšky 2 hod) do letoviska Zonza. Sjezd přes Levii (Archeologické muzeum) a Sante-Lucie-de-Tallano až k soumarskému mostu Spin a Cavallu přes říčku Rizzanèse s možností osvěžení (↔ 50 km, ↑ 250 m, ↓ 1150 m). B: Na kole až do kempu: Ze Zonzy překrásnou krajinou a horské vsi Quenza a Aullène a přes průsmyk Col de St Eustache (995 m). Cestou výborné koupání v tůni potoku Asinao (↔ 85 km, ↑ 800 m, ↓ 1750 m).
 • 11. den: Výšlap do sedla Bavella (1218 m) pod fantastickými skalními jehlami, sjezd s neskutečnými výhledy ke známým kaskádám Polishellu a přes Col de Larone (608 m) kolem řeky k moři u města Solenzara. Cestou řada míst ke koupání (↔ 35 km, ↑ 450 m, ↓ 1350 m). Noc v kempu s písčitou pláží u Bastie.
 • 12. den: Au revoir, Corse! Rozloučení s mořem dopoledním koupáním. Přejezd autobusem do Bastie, trajekt do Livorna. Noční přejezd Itálie.*
 • 13. den: Příjezd do Brna dopoledne.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Nocování

10x v kempech na pobřeží ve vlastních stanech, z toho 2x v St-Florent (wifi, bazén), 1x v Calvi (wifi; kemp je vzdálený od moře cca 7 km, ale k dispozici je bazén), 3x v Portu (wifi na 30 min zdarma, bazén), 3x v Abbartellu (wifi v kempu není) a 1x u Bastie (wifi). Kempy na Korsice mají slušný standard.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 12. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, ceny jsou od 10 € (sýrové talíře nebo saláty), denní menu od 15 €, za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. Menší obchody a pekařství potkáme cestou denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou sice dražší, ale také výrazně lepší než potraviny dovážené z kontinentální Francie. Ceny jsou asi o 30 % vyšší než u nás.

Pobřeží Korsiky na kole

Pobřeží Korsiky na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů