Informace k zájezdu
Korsika - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Korsika - pohodová turistika ( Francie, Korsika, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Délka túr je přibližně 4-5 hodin čistého času chůze, což odpovídá asi 6-7 hodinám i s přestávkami. Denní převýšení je průměrně 650 m nahoru a 650 m dolů. Po každé těžší túře následuje odpočinkový den spojený s koupáním u moře nebo v tůních. Nejtěžší je 3. a 6. den, kdy je zapotřebí počítat s převýšením až 900 m. Všechny túry lze zkrátit nebo vynechat a volný čas věnovat třeba koupání v moři nebo tůních. Zájezd se jede společně se zájezdem Korsika - horská turistika, který je zaměřený na těžší a delší výstupy, a je možné se k němu každý den přidat. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné si nechávat nepotřebné věci. Zájezd je vhodný pro děti (cca od 10 let) zvyklé pohybu v horách a ve skalnatém terénu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: https://meteofrance.com/previsions-meteo-france/corse/13
Počítejte s velkými teplotními rozdíly. Při túrách podél pobřeží teploty snadno překročí 30 °C, naopak v horách ve výškách nad 2000 m nás mohou potkat teploty okolo 10 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • IGN, Corte Monte Cinto 1 : 25 000,
 • IGN, Porto Calanche de Piana 1 : 25 000,
 • IGN, Monte d´Oro, Monte Rotondo 1 : 25 000.

Dobrých průvodců Korsiky v češtině je dostatek, např. National Geografic, Rough Guides, Freytag & Berndt atd.
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro zájezd na Korsiku nemusíte do mobilu stahovat celou mapu Francie, která má cca 4,7 GB, ale stačí mapa „Korsika“ (57 MB).

NABÍJENÍ A MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: možnosti nabíjení mobilů jsou omezené. Po návratu z programu je běžné, že vás na jednu zásuvku bude více. Doporučujeme si vzít kvalitní nabitou powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování zvolte adekvátní velikost stanu (pro jednotlivce či dvojice malý nebo max. střední stan).
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
  • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu

Vzhledem k prašnému a tvrdému podloží doporučujeme vzít i plachtu pod stan a stanové kolíky do tvrdé půdy (případně i kladívko).

 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice. Pozn.: Pro vstup do bazénu v Portu nejsou povoleny plavky typu šortky.
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu). Na vodní túru Speluncou (5. den) doporučujeme vodotěsný obal na mobil a boty do vody se kterými zvládnete 2km sestup 500 výškových metrů.
 • Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. Komu se dělává špatně v autobuse, doporučujeme přibalit Kinedryl.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Francii
Ambassade de la République Tchèque
15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel: +331/40651300,
sekretariát - 40651301
Fax: +331/40651313
Nouzová linka +33/607764394
Email: paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-13.00, 13.30-17.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 09.00-13.00, 13.00-17.30

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR ve Francii
18, rue Bonaparte, 75006 Paris
Tel: +33/144320200
Fax: +331/44320212
Nouzová linka: +33/607764394
Email: consulate.paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Úřední hodiny pro veřejnost: po-st, pá 09.30-12.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) 15, Policie - pohotovostní služba 17, Hasiči 18, SOS linka 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Alena Ilčíková - Deník z červnového zájezdu na Korsiku, Aleš Paděra - Korsika 2016, Anna Stehlíková - Korsika - video, Barbora Nová - Korsika 2017.

Video ze zájezdu Korsika - horská a pohodová turistika z roku 2016 (natočil: Aleš Paděra, sestříhala: Monča Bezuchová):