Informace k zájezdu
Kostarika

Úvodní stránka zájezdu Kostarika ( Kostarika, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Zájezd je zaměřen na méně a středně náročnou horskou a tropickou turistiku. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko. Túry jsou s menším převýšením od 100 do 600 m nahoru a totéž dolů, náročnost mírně zvyšuje tropické klima. Na denních túrách budeme trávit 4-6 hod včetně pauz, některé dny jsou kratší procházky kombinované s poznávacím programem. Chodí se po pralesních a horských stezkách, které mohou být místy bahnité, místy vedou po zvětralé lávě. Náročnější a velmi strmý terén s přelézáním kořenů je při výstupu na sopku Cerro Chato, výstup lze nahradit snadnou alternativou. Vzhledem k časům východu a západu slunce je v Kostarice zvykem vstávat a vyrážet ráno brzy.

POČASÍ

Předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

V Kostarice je tropické klima, od prosince do dubna trvá na většině území období sucha, tedy období s nižším výskytem srážek. Denní teploty se pohybují nejčastěji mezi 25-30 °C, v horských polohách (Arenal, Monte Verde, ...) okolo 20 °C, na nejvyšších vrcholech (Irazu 3400 m) okolo 7-8 °C, vítr může pocitovou teplotu snižovat.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1000 CRC (kostarických colonů) = cca 35 Kč, 1 USD (dolar) = 23,707 Kč
Výměna peněz: V Kostarice se platí kostarickými colony (CRC) nebo USD - v turistických oblastech není s platbou v USD většinou problém, ale kurz bude méně výhodný. Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu či pro přímé platby kartou. Bankomatů je v Kostarice dostatek. Jako hotovost vezměte jedině USD. Směnu USD na místní kostarické colony lze provést po příletu, ale je to méně výhodné, než vybírat z bankomatů či přímo platit kartou. I když si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v USD jako rezervu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Freytag a Bernd: Costa Rica 1:400 000
  • Reise Kno-How: Costa Rica 1:300 000

Knižní průvodci:

  • Rough Guide: Kostarika. Česky, 2018
  • Lonely Planet: Costa Rica. Anglicky, vydání 2022

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Stáhněte si mapy: Kostarika

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

Nabíjení: Na všech ubytování je možné dobíjet baterie. V Kostarice jsou oproti Česku odlišné zásuvky. Používají se 2 typy zásuvek:
- typ zásuvky A - dva ploché kolíky (používané v USA a v Kanadě)
- typ zásuvky B - dva ploché kolíky s kulatým zemním vodičem.
Je tedy potřeba příslušný adaptér. V Kostarice je voltáž 120 V a frekvence napětí je 60 Hz. Pokud jsou vaše zařízení vyrobeny pouze pro elektrické napětí 220V - 250V (jako je tomu v Evropě, Austrálii a většině Asie) nelze je použít a budete potřebovat měnič napětí nebo měnič napětí s adaptérem. Před odcestováním si zkontrolujte označení na zařízení. Každé elektrické zařízení má štítek (často na nabíječce) kde je uvedeno při jakém rozmezí voltů a frekvence funguje - příklad "INPUT: 100-240V, 50/60 Hz".

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Hlavní zavazadla budeme mít uschovaná na ubytování nebo s námi pojedou naší smluvní minibusovou dopravou.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, deštník do měst.
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Ve vyšších polohách potřebujete nezbytně teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, teplejší mikina. Připravte se i na občasný déšť - lehké nepromokavé kalhoty a hlavně nepromokavá bunda; pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky
  • Boty: do hor lehké nízké trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), dále sandály (páskáče)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, na případnou nevolnost při dopravě a na moři.

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (vše v přiměřeném množství), např.: věci osobní potřeby; léky, potraviny, zdravotní a hygienické potřeby; sportovní potřeby; jedna videokamera, jeden fotoaparát, jedna filmová kamera, jeden dalekohled; jeden počítač; knihy; 500 g zpracovaného tabáku, 3 litry vína nebo destilátu nebo likéru na každého dospělého a max. 2 kg sladkostí; peníze do výše 10 tisíc USD.
Povinná směna valut neexistuje. Veškeré bankovní transakce nad 10 000 USD musí být nicméně registrovány.
Nepředpokládá se, že byste do Kostariky vozili rostliny, živočichy, zbraně a další věci podléhající specifickému režimu.

Při vstupu do Kostariky může být vyžadována adresa 1. ubytování: Hotel La Guaria Inn & Suites, Alajuela Avenida 2, Del Teatro Municipal 200 metros al Este, 20101 Alajuela; tel. +506 8382 6112

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Honorární konzulát San José, Kostarika
Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José
Tel: +506 229 636 05, mobil +506 882 138 28
Email: sanjose@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny: pondělí 10.00 - 12.00 (dále dle telef. domluvy)

Velvyslanectví České republiky v Bogotě, Kolumbie
Edificio AB Proyectos, kancelář 602, Calle 98 No. 9A-41, Bogota, Kolumbie, 110221 Bogota
Tel: +57 174 291 42
Fax: +57 174 291 64
Nouzová linka: +57 320 367 3296
E-mail: bogota@embassy.mzv.cz
Web www.mzv.cz/bogota
Úřední hodiny: pondělí - pátek 8.30 - 17.00

Důležitá telefonní čísla:
911 Nouzová linka
117 Policie
118 Hasiči a záchranáři
128 Záchranná služba

Časový posun: -7 hod v době našeho zimního času, -8 hod v době našeho letního času