Kostarika

Sopky, tropické pralesy, papoušci a pobřeží Pacifiku

Kostarika své jméno „Costa Rica“ - „bohaté pobřeží“ získala při plavbě Kryštofa Kolumba, který dle zlatých ozdob místních obyvatel očekával v zemi obrovské nerostné bohatství. Tím pravým pokladem této malé středoamerické země je však její nádherná tropická příroda. Celou čtvrtinu rozlohy státu zabírají národní parky, které se vyznačují jednou z největších druhových rozmanitostí rostlin i živočichů na světě. Kostarika bývá označována jako nejzelenější země planety. Země, omývaná z jedné strany Karibikem a z druhé Pacifikem, je také zemí aktivních i vyhaslých vulkánů, které dominují místní krajině. Pura Vida! Tento kostarický slogan a pozdrav lze doslovně přeložit jako „čistý život“. Skutečný význam tohoto sousloví však poznáte, až Kostariku hluboce prožijete. Je to životní styl, je to přístup k životu, je to národní poklad. Pojeďte s námi pochopit, co to „Pura Vida“ znamená.

Na naší cestě Kostarikou se zaměříme na vulkány, tropické pralesy i nádherné pobřeží. Pohlédneme do kouřícího kráteru sopky Poás s jezerem i do kráteru sopky Irazú, projdeme se po lávových polích pod aktivní sopkou Arenal, vyšplháme na vulkán Cerro Chato, budeme obdivovat fumaroly, sirná jezírka, modravé vodopády a laguny v NP Rincon de la Vieja. V tropické přírodě narazíme na papoušky, kolibříky, tukany, mnoho druhů opic, nosály, lenochody, aguti, pekari, leguány, bazilišky. V mlžných lesích kolem Monteverde budeme hledat překrásného ptáka quetzala, poplujeme po řece Tarcoles s krokodýli a u pobřeží Pacifiku v NP Corcovado můžeme narazit při troše štěstí i na vzácného tapíra či mravenečníka. Na místní farmě poznáme proces výroby kávy a kakaa. Užijeme si i relax na přírodních plážích v zátoce Drake Bay a v NP Manuel Antonio, můžeme si zašnorchlovat v podmořském světě u pacifického ostrova Isla del Caňo

Jedná se o zájezd s méně a středně náročnou horskou a tropickou turistiku. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko. Túry jsou s menším převýšením od 100 do 600 m nahoru a totéž dolů, náročnost mírně zvyšuje tropické klima. Na denních túrách budeme trávit 4-6 hod včetně pauz, některé dny se jedná o kratší procházky kombinované s poznávacím programem. Ubytovaní budeme v čistých cestovatelských hotelech, hostelech a penzionech se snídaní. Pojedeme v malé skupině cca do 15 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do San Jose, hlavního města Kostariky. Nocleh v Alajuele.
 • 2. den: Ranní výjezd na vulkán Poás (2708 m) - pohled na kouřící kráter zatopený jezírkem a krátká túra s výhledem na lagunu Botos (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Při přejezdu zastávka u vodopádu La Paz, dojezd do městečka La Fortuna pod sopku Arenal, ubytování 2 noci po sobě. Koupání v přírodních horkých pramenech.
 • 3. den: Túra v NP Arenal pod kuželem nejaktivnější kostarické sopky - na lávová pole z erupce z roku 1992 a na vyhlídku na vulkán Arenal (1670 m), dále okolo obřích stromů Ceiba s deskovitými kořeny. Výhledy na sopku od jezera Arenal (2-4 hod, ↑ 100-200 m, ↓ 100-200 m). Relax v horkých pramenech.
 • 4. den: V NP Arenal náročnější výstup na sopku Cerro Chato (1140 m) s jezírkem v kráteru (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Případně individuálně snazší alternativa k vodopádu La Fortuna s možností koupání. Přejezd do městečka Liberia, nocleh 2 noci po sobě.
 • 5. den: Úžasný vulkanický NP Rincon de la Vieja: túra kolem bahenních sopek, fumarol a sirných jezírek k vodopádu La Cangreja padajícího do modravého jezírka (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 6. den: Koupání a relaxace v modravých lagunách u NP Rincon de la Vieja. Přesun do „zelených hor“ Monteverde. Zahrada s kolibříky. Nocleh v oblasti Santa Elena, 2 noci po sobě.
 • 7. den: S místním průvodcem procházka s exkurzí v lesní rezervaci Santa Elena v oblasti Monteverde - horským mlžným pralesem se stromy porostlými mechy, lišejníky, liánami a broméliemi, šance na spatření pestrobarevného ptáka quetzala (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Zájemci mohou přidat Skywalk - visutou stezku v korunách stromů v unikátním ekosystému nebo adrenalinový zipline. Fakultativní atraktivní noční procházka pralesem se sledováním fauny.
 • 8. den: Slavný výhled z Krokodýlího mostu na desítky obřích krokodýlů v řece Tarcoles - exotická projížďka lodí po řece s jejich pozorováním; uvidíme také spousty vodních a dravých ptáků - volavky, kolpíky či dravce caracara (karančo). Na místní farmě poznání procesu zpracování kakaa - chocotour, výroby kávy - coffeetour a zpracování cukrové třtiny včetně ochutnávek. Nocleh v Quepos poblíž NP Manuel Antonio.
 • 9. den: Túra v pacifickém pobřežním klenotu - NP Manuel Antonio - kouzelné pláže, vyhlídky, bohatá fauna (3-4 hod, ↑ 250-400 m, ↓ 250-400 m). Koupání na plážích, relaxace. Přejezd podél pacifického pobřeží, přeplutí lodí ze Sierpe, nocleh 2 noci po sobě v oblasti Drake Bay.
 • 10. den: Túra v zátoce Drake Bay - významné místo piráta kapitána Draka, kde je možná zakopaný poklad. My se podíváme na přírodní poklad - při treku si vychutnáme nádherné scenérie na pobřeží Pacifiku. (5 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 11. den: Fakultativní tour do NP Corcovado - plavba do stanice San Pedrillo či Sirena, túra pralesem se skvělým safari - papoušci, lenochodi, nosáli, opice, na Sireně v případě štěstí i tapír či mravenečník (4 hod). Nebo možný výlet lodí na pacifický ostrov Isla del Caňo - šnorchlování v podvodním světě tropů a odpočinek na pláži. Alternativně pláže v okolí Drake Bay. Lodí zpět do Sierpe, přejezd do Kordiller.
 • 12. den: Výjezd do NP Irazú s nejvyšší aktivní sopkou v zemi - pohodová túra okolo hlavního kráteru s periodickým jezírkem, úchvatný výhled z vrcholu (3432 m) (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Při sjezdu monumentální bazilika v bývalém hlavním městě Cartago. Dle časování letů nocleh v malebném Orosí či v Alajuele.
 • 13. den: Návštěva továrny na výrobu doutníků. Přejezd na letiště, odlet z Kostariky.
 • 14. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

12x v čistých cestovatelských hotelech, hostelech a penzionech ve 2-4lůžkových pokojích s WC a sprchou na pokoji. Na některých ubytováních je bazén a na většině míst spíme 2 noci po sobě. Na ubytování můžete využít připojení k internetu prostřednictvím wifi.

Stravování

Snídaně místního typu jsou v ceně zájezdu. Další stravování je ve vlastní režii, obědy budou studené z na místě zakoupených zásob, na večeře je možné chodit do místních restaurací. Typickým kostarickým pokrmem je Gallo Pinto (rýže s černými fazolemi, smaženými banány, kousek ryby nebo kuřecího masa a tortilly), které si můžete dát téměř v každé restauraci. Častými jídly jsou Sopa Negra (černá fazolová polévka) nebo Picadillo (mleté maso s kousky zeleniny), Patacones (smažené banány) a jsou k dostání v každém stánku. Jako svačinka se jí Empanadas (taštičky plněné masem nebo sýrem). Oběd je často označován jako Casados - host může snadno sestavit své jídlo z rýže, banánů, masa nebo ryb a dušené zeleniny. Potraviny jsou v průměru dražší o cca 2/3 než u nás, ceny v restauracích jsou dražší cca o 1/3. Obecně je výrazně dráž v turistických oblastech a v turistických restauracích. Útrata za jídlo a pití je velmi individuální, počítejte raději až s o polovinu vyšší útratou, než byste vydali u nás. Řádově se může jednat o částku cca 30 - 50 USD za den, tedy 350 USD - 600 USD za celý pobyt.
S sebou určitě neberte vlastní vaření. Z ČR se může hodit v omezeném množství trocha vysokoenergetických potravin (čokoláda, musli tyčinky, bonbony, oříšky, ...), které lze samozřejmě lehce koupit i na místě.
Pitná a nezávadná voda je přímo z kohoutku, ale můžete si kupovat i vodu balenou. Na túry si vezmete láhev na den (cca 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme i práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Po celou dobu pobytu v Kostarice se budeme dopravovat minibusem domluveným jen pro naši skupinu. Z letiště pojedeme kousek na ubytování taxíky.

Cestovní formality: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po plánovaném datu opuštění území Kostariky. Pro české a slovenské občany nejsou potřeba víza.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra. Riziko malárie je v Kostarice nízké a antimalarika se obvykle neužívají, je to však na vašem uvážení.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kostarika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Réunion - přechod po chatách

Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu

Nový Zéland - země Pána prstenů

Národní parky Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další

Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor