Kostarika

Hory, sopky, tropické pralesy, papoušci a pobřeží Pacifiku

Kostarika své jméno „Costa Rica“ - „bohaté pobřeží“ získala při plavbě Kryštofa Kolumba, který dle zlatých ozdob místních obyvatel očekával v zemi obrovské nerostné bohatství. Tím pravým pokladem této malé středoamerické země je však její nádherná tropická příroda. Celou čtvrtinu rozlohy státu zabírají národní parky, které se vyznačují jednou z největších druhových rozmanitostí rostlin i živočichů na světě. Kostarika bývá označována jako nejzelenější země planety. Země, omývaná z jedné strany Karibikem a z druhé Pacifikem, je také zemí aktivních i vyhaslých vulkánů, které dominují místní krajině. Pura Vida! Tento kostarický slogan a pozdrav lze doslovně přeložit jako „čistý život“. Skutečný význam tohoto sousloví však poznáte, až Kostariku hluboce prožijete. Je to životní styl, je to přístup k životu, je to národní poklad. Pojeďte s námi pochopit, co to „Pura Vida“ znamená.

Na naší cestě Kostarikou se zaměříme na hory, vulkány, tropické pralesy i nádherné pobřeží. Pohlédneme do kouřícího kráteru sopky Poás s jezerem i do kráteru sopky Irazú, projdeme se po lávových polích pod aktivní sopkou Arenal, budeme obdivovat modravá horská jezera z nejvyššího vrcholu země Cerro Chirripó (3820 m). V tropické přírodě narazíme na papoušky, kolibříky, tukany, mnoho druhů opic, nosály, aguti, pekari, při troše štěstí i na lenochody, vzácné tapíry či mravenečníky. V mlžných lesích kolem Monteverde budeme hledat překrásného ptáka quetzala, poplujeme po řece Tarcoles s krokodýli a u pobřeží Pacifiku v zátoce Drake Bay narazíme na leguány a bazilišky. Na typické kávové rodinné farmě Finca Bella Tica poznáme život místních. Na závěr si můžeme užít parádní šnorchlování v barevném podmořském světě u pacifického ostrova Isla del Caňo.

Zájezd je zaměřen na méně a středně náročnou horskou a tropickou turistiku. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko, na Cerro Chirripó budeme mít v batohu navíc trochu oblečení a trochu jídla. Třídenní výstup na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chirripó je středně náročný (náročnost 3), při nástupu je třeba v jednom dni vystoupat 1800 m (a při sestupu poslední den totéž zase sestoupat). Ostatní túry jsou s menším převýšením od 100 do maximálně 600 m nahoru a totéž dolů, náročnost zde zase zvyšuje tropické klima. Na túrách budeme denně trávit 4-8 hod včetně pauz. Ubytovaní budeme v čistých cestovatelských hotelech, hostelech a penzionech, při výstupu na Chirripo se spí v horské chatě. Zavazadla budeme mít uschovaná na ubytování nebo s námi pojedou naší smluvní minibusovou dopravou. Pojedeme v malé skupině do 15 cestovatelů.

S realizací zájezdu do Kostariky počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Kostarika je otevřená dlouhodobě turistům, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Kostariky: vyplnění online zdravotního formuláře, povinné cestovní pojištění u kostarické pojišťovny nebo mezinárodní pojišťovny, (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do San Jose, hlavního města Kostariky, nocleh.
 • 2. den: Brzký ranní výjezd na vulkán Poás (2708 m) - pohled na kouřící kráter zatopený jezírkem. Krátká túra okolním pralesem (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Při přejezdu zastávka u vodopádu La Paz, dojezd do městečka La Fortuna pod sopku Arenal, nocleh 2 noci po sobě. Koupání v přírodních horkých pramenech.
 • 3. den: Túra v NP Arenal pod kuželem nejaktivnější kostarické sopky. Po vulkanickém písku na lávová pole s bizarními skálami z erupce v roce 1969 a dále na vyhlídku na vulkán Arenal (1670 m) (6-7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Fakultativně návštěva rostlinné a bylinkové zahrady Finca Educativa Ecologica - seznámení se s tropickými plodinami a jejich ochutnávka.
 • 4. den: Přesun do „zelených hor“ Monteverde. Návštěva rodinné kávové farmy Finca Bella Tica - poznání venkovského zemědělského života obyvatel Kostariky. Lahodný šálek čerstvé kávy a malé občerstvení v útulné atmosféře s rodinou. Nocleh v oblasti Monteverde, 2 noci po sobě.
 • 5. den: Trek lesní rezervací Santa Elena v oblasti Monteverde - horským mlžným pralesem se stromy porostlými mechy, lišejníky, liánami a broméliemi, šance na spatření pestrobarevného ptáka quetzala (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Zájemci mohou přidat Skywalk - visutou stezku v korunách stromů v unikátním ekosystému. Fakultativně zahrada s kolibříky a motýlí zahrada. Večer možná atraktivní noční procházka pralesem se sledováním fauny.
 • 6. den: Exotická projížďka lodí po řece Tarcoles s pozorováním obřích krokodýlů. Uvidíme i spousty vodních a dravých ptáků - volavky, kolpíky či dravce caracara (karančo). Přesun do San Jose, nocleh.
 • 7. den: Výjezd do NP Irazú s nejvyšší aktivní sopkou v zemi. Pohodová túra okolo hlavního kráteru s periodickým jezírkem, úchvatný výhled z vrcholu (3432 m) (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Při sjezdu monumentální bazilika v bývalém hlavním městě Cartago. Odpoledne trek malebným horským deštným pralesem pod horou Cerro de la Muerte (3 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Nocleh v oblasti San Isidro de El General, 1 noc.
 • 8. den: NP Chirripó - tři dny na nejvyšší hoře Kostariky. Náročnější výstup od vesnice San Gerardo de Rivas (1520 m) - po stezce Sendero Principal mystickým horským pralesem na horskou chatu Base Crestones (3320 m), nocleh 2 noci po sobě. (8-9 hod, ↑ 1800 m)
 • 9. den: Horskou tundrou „páramo“ na nejvyšší vrchol Kostariky Cerro Chirripó (3820 m). Nádherné výhledy na modravá horská jezera a okolní sopky pohoří Cordillera de Talamanca. Návrat zpět na chatu (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Navíc možno prodloužit túru na hřbet s vrcholy Cerro Terbi (3760 m) a Los Crestones (3715 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 10. den: Sestup z chaty pod Chirripó zpět k San Gerardo de Rivas (6 hod, ↓ 1800 m). Přejezd k Pacifiku do oblasti Drake Bay, nocleh 2 noci po sobě.
 • 11. den: Túra v zátoce Drake Bay - významné místo piráta kapitána Draka, kde je možná zakopaný poklad. My se podíváme na přírodní poklad - při treku si vychutnáme nádherné scenérie na pobřeží Pacifiku. (5 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 12. den: Možný výlet lodí na pacifický ostrov Isla del Caňo - šnorchlování v nádherném podvodním světě tropů a odpočinek na pláži. Alternativně pláže v okolí Drake Bay, možnost zip lipe. Odpoledne návrat do San Isidro, nocleh.
 • 13. den: Přejezd do San Jose, odpoledne odlet z Kostariky.
 • 14. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

10x v čistých cestovatelských hotelech, hostelech a penzionech ve 2-4lůžkových pokojích s WC a sprchou na pokoji. Při výstupu na Chirripo nocujeme 2x v horské chatě se společným WC a sprchou, pokoje jsou zde 4lůžkové. Na většině míst spíme 2 noci po sobě.

Stravování

Snídaně místního typu jsou v ceně zájezdu. Další stravování je ve vlastní režii, obědy budou studené z na místě zakoupených zásob, na večeře je možné chodit do místních restaurací. Typickým kostarickým pokrmem je Gallo Pinto (rýže s černými fazolemi, smaženými banány, kousek ryby nebo kuřecího masa a tortilly), které si můžete dát téměř v každé restauraci. Častými jídly jsou Sopa Negra (černá fazolová polévka) nebo Picadillo (mleté maso s kousky zeleniny), Patacones (smažené banány) a jsou k dostání v každém stánku. Jako svačinka se jí Empanadas (taštičky plněné masem nebo sýrem). Oběd je často označován jako Casados - host může snadno sestavit své jídlo z rýže, banánů, masa nebo ryb a dušené zeleniny. Ceny jídel jsou o cca 25-35 % vyšší než v ČR.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Po celou dobu pobytu v Kostarice se budeme dopravovat minibusem domluveným jen pro naši skupinu. Z letiště pojedeme taxíky.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností nejméně 1 den po plánovaném datu opuštění území Kostariky. Pro české a slovenské občany nejsou potřeba víza.

Očkování: Doporučuje se očkování proti hepatitidě A, zvážit můžete očkování proti břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu. Riziko malárie je v Kostarice nízké a antimalarika se obvykle neužívají, je to však na vašem uvážení. Podrobné informace vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kostarika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další