Krkonoše - kurz pohybu v zimních horách

Základní kurz pohybu v zimních horách s výstupem na Sněžku

Krkonoše, nejvyšší pohoří České republiky, se rozkládají v severních Čechách a na jihu polské části Slezska. Krkonošské svahy a hřebeny s dlouhotrvající sněhovou pokrývkou poskytují ideální podmínky pro výuku dovedností bezpečného pohybu v zimních horách.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz je určen milovníkům horských terénů, kteří se chtějí i v zimě vypravit do hor, ale ještě si zcela netroufají na skutečný zimní přechod se stanováním ve volné přírodě. Výuka probíhá formou teoretických přednášek a praktického venkovního výcviku, kdy se pod dohledem zkušeného instruktora budeme věnovat následujícím tématům:

• plánování túry, vedení a organizace skupiny
• pohyb na sněžnicích v pozvolném i příkrém terénu
• zdravotní pomoc a záchrana v zimních horách s využitím nouzových transportních prostředků
• plánované i neplánované bivakování (stanování)
• lavinová problematika (prevence, taktika, záchrana)
• práce s lavinovým vybavením (praktický nácvik použití lavinového vyhledávače a sondy)

Kurz zakončíme praktickým vyzkoušením získaných dovedností při výstupu na Sněžku (1603 m), nejvyšší horu České republiky. Spát budeme na chatě, kde nám připraví místní polopenzi. To nám umožní jít jen s lehkým batohem. Velikost skupiny bývá obvykle 6-15 osob. Vítáni jsou jak dospělí, tak i zdatné děti od cca 14ti let věku.

Program kurzu

  • 1. den: Předpokládaný sraz účastníků v 15:30 hod v Peci pod Sněžkou (772 m), výstup přes Modrý důl na Richtrovy boudy (1206 m), večerní úvodní přednáška. (2 hod, ↔ 4 km, ↑ 450 m)
  • 2. den: Celodenní praktický výcvik spojený s metodickou túrou v oblasti Modrého dolu, Studničních bud a horské chaty Výrovka. (6 hod, ↔ 7 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Výstup z Richtrových bud (1206 m) přes Luční boudu (1410 m) na Sněžku (1603 m), sestup na parkoviště v Peci pod Sněžkou (772 m) a ukončení kurzu. (7 hod, ↔ 14 km, ↑ 500 m, ↓ 950 m)

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Na Richtrových boudách nad Pecí pod Sněžkou. K dispozici jsou 2-5lůžkové pokoje se společnou sprchou a WC, restaurace, školicí místnost a wifi.

Stravování: V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Na obědy budeme využívat pohostinnosti restaurací a horských chat v okolí, na svačiny si vezmeme jídlo z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava - na místo se můžete dopravit po vlastní ose. Sraz je v 15:30 hod v Peci pod Sněžkou na parkovišti P2 Zelený potok.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 500 Kč/os. Odjezd z Brna bude v cca 10:30 hod.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu dopravy máte zájem.

Nástupní místa: Do našeho mikrobusu je možné nastoupit na trase Brno - Svitavy - Litomyšl - Hradec Králové - Trutnov. Na nástupním místě se s námi prosím domluvte dopředu. V případě vlastní dopravy je sraz v Peci pod Sněžkou.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Všichni účastníci kurzu s sebou musí mít povinně lavinovou výbavu - vyhledávač (pípák), sondu a lopatu. Průvodce bude mít toto vybavení také a v rámci kurzu vás zaškolí, jak jej používat. Váš zájem o zapůjčení vybavení (sněžnice 250 Kč, lavinový set 400 Kč) uveďte v poznámce přihlášky.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.)

Krkonoše - kurz pohybu v zimních horách

Krkonoše - kurz pohybu v zimních horách