Informace k zájezdu
Kyrgyzstán - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Kyrgyzstán - horská turistika ( Kyrgyzstán, Daleké cesty, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

V horách nás čekají jednodenní túry nalehko (jen s věcmi potřebnými na 1 den), převážně střední obtížnosti, s délkou etap 6-7 hodin, a průměrným převýšením kolem 700 metrů ve výstupu i sestupu. Budeme se pohybovat převážně v nadmořské výšce 2000-3400 metrů, s maximální výškou 3800 m. Náročnější je výstup 3. den (8-9 hodin, 1200 metrů nahoru i dolů), který lze zkrátit na polovinu. Na dvoudenním přechodu si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější. Nocleh, snídaně a večeře budeme mít zajištěné v jurtě a stanovém táboře u místních. Tento trek je střední obtížnosti, první den s převýšením 1050 metrů nahoru a sestupem 1400 výškových metrů druhý den. V horách budeme chodit po neznačených cestách převážně vyšlapaných od místních turistů či pastevců. Náročnější terén (prudší stoupání i klesání, štěrk) nás čeká při aklimatizační túře 3. den a při přechodu přes horské sedlo Ala Kol. Zvýšená náročnost pohybu vychází hlavně z pobytu ve vyšší nadmořské výšce a občasné nestabilitě podloží, proto je potřeba mít jistou chůzi a odpovídající fyzickou kondici. V poslední části zájezdu se vydáme na dvoudenní putování v koňském sedle, předchozí zkušenost s jízdou na koni není nutná, případně lze tuto trasu absolvovat i pěšky.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Issyk_Kul/Karakol/ (Karakol)
https://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Other/Ala_Archa_Gorge/ (Ala Archa)
https://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Naryn/Song_K%C3%B6l/ (Song-kol)
Kyrgyzstán se vyznačuje silně kontinentálním klimatem. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí. My se budeme pohybovat v oblasti pohoří Ťan-Šan, které je šestým nejvyšším na světě a proto se i počasí v této oblasti řídí silně horským charakterem - typické je svojí proměnlivostí, s možností odpoledních přeháněk či bouřek. Teploty se zde můžou v létě pohybovat od 25 °C během slunečného dne až k mrazu -5 °C během noci.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je kyrgyzský som, který u nás neseženete. S sebou je třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) nebo EUR - obojí vyměníte na místě bez problémů za somy.
Bankomaty: Jsou na letišti, spousty v Biškeku, několik v Karakolu a Kočkoru. Některé jsou pouze pro domácí karty, ale vždy najdete bankomat pro mezinárodní platební karty. Možnost platby kartou nelze očekávat.
Ceny: Kyrgystán je levnou zemí. Veškeré jídlo je levnější než u nás, jak hotová jídla v restauracích, tak základní potraviny. Na místě budete mít výdaje právě hlavně za jídlo a za případné suvenýry. Vaše výdaje na místě za jídlo záleží na vašich chutích a potřebách, ale příliš mnoho neutratíte. Útrata za jídlo se předpokládá hlavně ve městech - restaurace a dokoupení čerstvých potravin. Na místě byste mohli utratit cca mezi 100-150 USD, ale je to velmi individuální. Určitě je třeba si vzít k předpokládané útratě další krizovou rezervu (nejlépe platební kartu či minimálně 50-100 USD dle vašeho uvážení).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Tian Shan, Khan Tengri, Pobeda a Pik Lenina 1 : 100 000 (zahrnuje hlavní hory vč. trekové oblasti Karakolu a Ala Archa, obsahuje i mapu celé země v měřítku 1 : 1 mil)
• Kyrgyzstan 1 : 750 000 (Gizi map) - celková mapa země

Knižní průvodci:
• Střední Asie - Lonely Planet (Svojtka) - obsahuje 5 zemí vč. Kyrgyzstánu, vydání 2015
• Kyrgyzstan - Bradt, 3. ed. 2015 (angl.)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Nabíjení baterií je možné při všech noclezích v hotelech. Zásuvky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce. Pokud budete nabíjet nadstandardní množství baterií, doporučujeme rozdvojku do zásuvky. Během pobytu v jurtách baterie dobíjet nelze. Na většině míst v horách není mobilní signál. Na internet je možné se připojit ve městech (internetové kavárny, wifi v restauracích, v Karakolu a Kochkoru wifi na hostelu).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Sbalíte se do jednoho hlavního zavazadla (během túr, 2denních výletů do jurt a přechodů bude uschováno). Hlavním zavazadlem může být batoh nebo menší kufr. Na 2denní výlety do jurt a přechody se dá v pohodě sbalit do menšího lehkého batohu o objemu okolo 30 litrů, který pak budete používat i na ostatní jednodenní túry, na výlety a na palubu letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství EUR (příp. USD) a nejlépe platební karta (na výběry z bankomatů a jako nezbytná rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné pokyny.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, čelovka, vložka do spacáku, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývka hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného až náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je třeba si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, na lehčí výlety, k jezeru Issyk-kul).
Strava: Během pobytu v horách v jurtách máme zajištěnou polopenzi u místních (celkem 3x). Při koňském treku k jezeru Song Kol je v ceně zájezdu plná penze (7 jídel). Ve městech (Biškek, Karakol, Kochkor). V Karakolu, Biškeku a Kochkoru máme na ubytování vždy v ceně jednoduchou snídani (celkem 8x). Svačinu na výlety si nakoupíme v místních obchůdcích. Večeřet ve městech budeme v lokálních restauracích a ochutnáme velmi zajímavou kyrgyzskou kuchyni. S sebou z ČR určitě neberte vlastní vaření. Z ČR se hodí v omezeném množství trocha vysokoenergetických potravin (čokolády, musli tyčinky, bonbony, oříšky, ...).
Pití: Pitná a nezávadná voda je téměř na všech ubytování, přímo z kohoutku (u případné výjimky lze koupit vodu balenou). Na koňském treku a při pobytu v jurtách je pitná voda k dispozici. V okolí většiny jurt se pasou koně a dobytek, voda proto nemusí být pro nás Evropany vždy 100% pitná, doporučujeme proto mít sebou dezinfekci pitné vody (filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil - koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Na túry si vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5-2 l) dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme i práškové energetické nápoje do vody. A trochu slivovice :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.