Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Bosna a Hercegovina patří mezi balkánské horské perly a na svém území ukrývá řadu krásných pohoří, která bývají v zimním období zcela opuštěná. Kromě dosud jen málo poznaných skialpinistických a freeridových terénů v liduprázdných pohoří Bjelašnica a Visočica, poznáme i místní skvělou kuchyni. Během skialpových výletů si budeme vybírat jak ze snadných a mírných svahů, tak i ze strmých skalnatých žlabů. Tento skialpinistický zájezd je tak vhodný pro všechny, kteří se chtějí z hor bývalého Československa posunout do vyšších nadmořských výšek. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách mezi 1700-2100 m. Každý den absolvujeme minimálně dva výstupy a sjezdy, takže je možné se těšit na denní převýšení od 1000 do 1500 výškových metrů.

Jednu noc budeme ubytováni v hostelu v centru Sarajeva, kde dostaneme místní snídani. Na zbylé 2 nocí využijeme služeb horského penzionu Umoljani, v němž nám připraví chutnou a bohatou polopenzi. První den se rozlyžujeme v lyžařských a freeridových terénech olympijského lyžařského střediska Bjelašnica, kde se konaly sjezdové disciplíny mužů v rámci ZOH 1984 v Sarajevu. Další dny budeme dojíždět předem objednanými mikrobusy na začátky našich výletů v pohořích Bjelašnica a Visočica. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce. Dopravu do Bosny budeme mít společnou se zájezdem Bosna a Hercegovina - lyžování a snowboarding.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Blejašnica a rozježdění se na zdejších sjezdovkách a freeridových terénech. Odpoledne úvod do lavinové prevence. Večer společné posezení v rázovité pivovarské restauraci Sarajevsko.
 • 3. den: Přesun předem objednanou dopravou z Babin Do do Umoljani (1300 m), ubytování a aklimatizační skialpinistická túra na Veliki vrh (1726 m) ( 3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Během túry praktická část úvodu do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách.
 • 4. den: Z Umoljani výstupy na některý z mnoha vrcholů na hlavním i vedlejším hřebeni pohoří Bjelašnica. Vybírat můžeme z pestré palety atraktivních cílů včetně vrcholů Bjelašnica (2067 m) ( 5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m), Krvavac (2062 m) ( 4 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m), Mali strug (1923 m) ( 3 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Během dne zvládneme nejméně dva vrcholy.
 • 5. den: Skialp v pohoří Visočica: předem objednanou dopravou přejezd do obce Tušila (1240 m). Výstup na tuleních pásech do oblasti vrcholu Vito (1960 m) ( 4 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Odpoledne přejezd k autobusu v lyžařském středisku Jahorina. Odjezd do ČR s krátkou zastávkou v Sarajevu.
 • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

1x v hostelu v 4-8lůžkových pokojích v centru Sarajeva a 2x v horském penziónu Umoljani ve 2-4lůžkových pokojích. Ubytování v 2lůžkovém pokoji po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. V obou ubytováních je wifi, stejně jako ve většině restaurací a skicentrech.

Stravování

V hostelu v Sarajevu budeme mít připravenu snídani hostelového (nižšího) standardu. V Umoljani si to další 2 dny vynahradíme bohatou polopenzí. Snídaně se podává formou švédského stolu (vařená i smažená vejce, sýry, salámy, ovoce, sladké pečivo, müsli atd.). Při večeři ochutnáme místní speciality s převahou masa. Pro vegetariány je možné předem zajistit i bezmasé jídlo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: Bosna a Hercegovina - informace o zemi

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

 • 22.02.2022 - 27.02.2022
 • 6 dní
 • Číslo: 141
 • 8 700 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4


První den se aklimatizujeme na místní sněhové podmínky ve freeridových terénech olympijského lyžařského střediska Bjelašnica a večer na místní kuchyni a pivo v pivovarské restauraci v centru Sarajeva. Od druhého dne bude program už čistě skialpový v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách. Budeme se pohybovat v pohořích Bjelašnica a Visočica, přičemž výběr výstupů a sjezdů bude přizpůsoben aktuálnímu počasí, sněhovým podmínkám a kondici účastníků. Denně překonáme výstupech i sjezdech převýšení kolem 500-900 m. Jednotlivé túry nám zaberou většinou 4-6 hodin včetně přestávek na odpočinek a kocháním se krásnými zimními horami.

Bosna a Hercegovina na skialpech

Bosna a Hercegovina na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Skialp v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Lyžování v Bosně a Hercegovině

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica

Makedonie na skialpech

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier