Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Bosna a Hercegovina, hornatá balkánská země, ukrývá řadu krásných a v zimě zcela opuštěných pohoří. Prozkoumáme skialpové a freeridové terény v pohořích Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva, budeme mít možnost si zalyžovat v olympijském lyžařském středisku, poznáme pohostinnost místních obyvatel i skvělou bosenskou kuchyni a poslední den bude čas i na nákupy a prohlídku orientálního tržiště Baščaršija v Sarajevu. Ubytováni budeme daleko od civilizace a turistického ruchu ve vesničce Umoljani v horském penzionu, kde si pochutnáme na místní bohaté polopenzi.

Během skialpových výletů si budeme vybírat jak ze snadných a mírných svahů, tak i ze strmějších žlabů a výstupů na vrcholy. Každý den bude na výběr ze 2 různě náročných skialpových túr, jak pro pokročilé, tak i pro začátečníky, kteří bezpečně sjedou sjezdovky všech obtížností a chtějí se zdokonalit v jízdě ve volném terénu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1350 - 2100 m. Každý den absolvujeme minimálně dva výstupy a sjezdy, takže je možné se těšit na denní převýšení od 700 do 1200 výškových metrů. Velikost každé skupiny bývá obvykle 6-15 osob s jedním nebo dvěma průvodci. Dopravu do Bosny budeme mít společnou s lyžaři a snowboardisty a ubytováni budeme společně se sněžničáři.

Aktuálně - vstup do Bosny: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica. Dle nálady, sněhových podmínek a zájmu účastníků se rozdělíme na 2 skupiny. A: lyžování s celodenním skipasem na sjezdovkách a freeridových terénech v blízkém okolí střediska. B: výjezd lanovkou do 1630 m, výstup na vrchol Bjelašnica (2067 m) s vybombardovaným hotelem a skialpové túry směrem k vrcholu Vlahinja (2050 m) nebo přechod po hřebeni přes Mali Strug (1923 m) až do Umoljani (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Odpoledne přejezd (40 min) místním minibusem do zapadlé horské vesničky Umoljani (1350 m), která se stane naší základnou na další skialpové túry.
 • 3. - 4. den: Každý den bude na výběr ze 2 skialpových túr s průvodcem s výstupem na některý z vrcholů na hlavním i vedlejším hřebeni pohoří Bjelašnica. Dle počasí, sněhových podmínek a zájmu si vybereme z pestré palety atraktivních cílů, např. Krvavac (2062 m) (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m), Obalj (1896 m) se sjezdem do UNESCO vesničky Lukomir (1440 m) (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m), Mali strug (1923 m) (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m), Veliki vrh (1726 m) (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m), Kobilica (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Během každého dne zvládneme většinou více vrcholů a sjezdů. Při kratších túrách si uděláme čas i na praktickou ukázku úvodu do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách.
 • 5. den: Skialp v pohoří Visočica: krátký přejezd k hospůdce Visočica v Tušile (1240 m). A: výstup na tuleních pásech na nejvyšší vrchol Vito (1960 m) (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). B: výstup na Subar (1820 m) s přídavkem na Veliko Brdo (1884 m) (5-6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Přejezd do Sarajeva, prohlídka (3-4 hod) Baščaršije, nákupy, hospůdky. Kolem 21 hod odjezd do ČR.
 • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

3x v krásném horském penzionu v Umoljani ve 2-4lůžkových pokojích. Ubytování v 2lůžkovém pokoji po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Téměř všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení na pokoji, 2-3 pokoje bez sociálky mají společnou sociálku na patře. V penzionu je wifi (bohužel po připojení všech účastníků velmi pomalá).

Stravování

V horském penzionu Umoljani nás čeká bohatá polopenze. Snídaně se podává formou švédského stolu vždy pro 4-6 osob (omelety, různé sýry, salámy, uštipci, pečivo, marmeláda, jogurt, čaj, káva atd.). Při večeři si po chutné polévce užijeme místní speciality s převahou masa. Hladem určitě trpět nebudeme, všeho je možné si ráno i večer přidat. Pro vegetariány je možné předem zajistit i bezmasé jídlo. Večer si v příjemné hospůdce s vyhlídkovou terasou můžeme dát pivko (4 BAM), víno (1l 30 BAM), nealko, radlera, čaj, kávu (2 BAM) či něco ostřejšího nebo vybrat nějakou další dobrotu z jídelního lístku (palačinky, burek, salát atd.). Jídlo na svačiny a obědy na skialpových túrách doporučujeme si vzít už z domu, v horách žádný obchůdek nepotkáme. Horkou vodu na čaj do termosky si můžeme nabrat u snídaně.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: Bosna a Hercegovina - informace o zemi

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

 • 14.02.2023 - 19.02.2023
 • 6 dní
 • Číslo: 141
 • 9 900 Kč
 • Rezervace

Video Bosna: skialp na Bjelašnici a Visočici 2021 (Aleš Paděra):

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

První den se aklimatizujeme na místní sněhové podmínky na sjezdovkách a freeridových terénech olympijského lyžařského střediska Bjelašnica. Od druhého dne bude program už čistě skialpový a budeme si vybírat z palety skialpových cílů v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a počasí. Každý den se rozdělíme na 2 skupiny, dle zkušeností, kondice, lyžařských schopností a nálady jednotlivých účastníků. Zájezd je proto vhodný pro pokročilé i pro začínající skialpinisty, kteří bezpečně sjedou sjezdovky všech obtížností a chtějí se zdokonalit v jízdě ve volném terénu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1350 - 2100 m. Každý den absolvujeme minimálně dva výstupy a sjezdy, takže je možné se těšit na denní převýšení od 700 do 1200 výškových metrů. Jednotlivé túry nám zaberou většinou 5-8 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se krásnými zimními horami.

Bosna a Hercegovina na skialpech

Bosna a Hercegovina na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier