Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Bosna a Hercegovina, hornatá balkánská země, ukrývá řadu krásných a v zimě zcela opuštěných pohoří. Prozkoumáme skialpové a freeridové terény v pohořích Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva, budeme mít možnost si zalyžovat v olympijském lyžařském středisku, poznáme pohostinnost místních obyvatel i skvělou bosenskou kuchyni a poslední den bude čas i na nákupy a prohlídku orientálního tržiště Baščaršija v Sarajevu. Ubytováni budeme daleko od civilizace a turistického ruchu ve vesničce Umoljani v horském penzionu, kde si pochutnáme na místní bohaté polopenzi.

Během skialpových výletů si budeme vybírat jak ze snadných a mírných svahů, tak i ze strmějších žlabů a výstupů na vrcholy. Každý den bude na výběr ze 2 různě náročných variant skialpových túr, jak pro pokročilé, tak i pro začátečníky, kteří bezpečně sjedou sjezdovky všech obtížností a chtějí se zdokonalit v jízdě ve volném terénu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1350 - 2100 m a v terénu obvykle strávíme okolo 6 až 7 hodiny (náročnost podrobněji). Podle aktuálních podmínek obvykle denně zvládneme dva výstupy a sjezdy, takže je možné se těšit na denní převýšení od 700 do 1200 výškových metrů. Velikost skupiny bývá obvykle 10-20 osob a na každých 7 klientů připadá jeden průvodce. Dopravu do Bosny budeme mít společnou s lyžaři a snowboardisty a ubytováni budeme společně se sněžničáři.

Termín zájezdu stanovujeme vždy do období, kdy v místě konání obvykle panují klasické zimní podmínky. Konkrétní počasí a podmínky v místě konání zájezdu budeme znát až pár dní před odjezdem - tou dobou už je z mnoha důvodů naprosto nereálné celý autobus přesouvat na jiné místo nebo na jiný termín. V případě, že počasí nebo sněhové podmínky nebudou dobré, bude průvodce na místě organizovat alternativní, turisticko-poznávací program.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
  • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica. Dle nálady, sněhových podmínek a zájmu účastníků se rozdělíme na 2 skupiny. A: lyžování s celodenním skipasem na sjezdovkách a freeridových terénech v blízkém okolí střediska. B: výjezd lanovkou do 1630 m, výstup na vrchol Bjelašnica (2067 m) s vybombardovaným hotelem a skialpové túry směrem k vrcholu Vlahinja (2050 m) nebo přechod po hřebeni přes Mali Strug (1923 m) až do Umoljani (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Odpoledne přejezd (40 min) místním minibusem do zapadlé horské vesničky Umoljani (1350 m), která se stane naší základnou na další skialpové túry.
  • 3. - 4. den: Každý den bude na výběr ze 2 skialpových túr s průvodcem s výstupem na některý z vrcholů na hlavním i vedlejším hřebeni pohoří Bjelašnica. Dle počasí, sněhových podmínek a zájmu si vybereme z pestré palety atraktivních cílů, např. Krvavac (2062 m) (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m), Obalj (1896 m) se sjezdem do UNESCO vesničky Lukomir (1440 m) (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m), Mali strug (1923 m) (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m), Veliki vrh (1726 m) (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m), Kobilica (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Během každého dne zvládneme většinou více vrcholů a sjezdů. Při kratších túrách si uděláme čas i na praktickou ukázku úvodu do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách.
  • 5. den: Skialp v pohoří Visočica: krátký přejezd k hospůdce Visočica v Tušile (1240 m). A: výstup na tuleních pásech na nejvyšší vrchol Vito (1960 m) (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). B: výstup na Subar (1820 m) s přídavkem na Veliko Brdo (1884 m) (5-6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Přejezd do Sarajeva, prohlídka (3-4 hod) Baščaršije, nákupy, hospůdky. Kolem 21 hod odjezd do ČR.
  • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

3x v útulném horském penzionu v Umoljani ve 2-5lůžkových pokojích. Ubytování v 2lůžkovém pokoji po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Téměř všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení na pokoji, 2-3 pokoje mají společné sociální zařízení na patře. V některých pokojích jsou palandy. V penzionu je wifi (ale po připojení všech účastníků velmi pomalá). Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V horském penzionu Umoljani nás čeká výborná polopenze. Snídaně je servírovaná, podávají se smažená vejce, salám, pečivo, tvaroh, marmeláda, čaj a káva. Při večeři si pochutnáme na bosenských specialitách, jako např. miješano meso, pljeskavica, čevapi, burek, brambory zapečené se zeleninou a masem atd. Hladem určitě trpět nebudeme, všeho je možné si ráno i večer přidat. Pro vegetariány je možné předem zajistit i bezmasé jídlo. Večer si v příjemné hospůdce s vyhlídkovou terasou můžeme dát pivko (4-5 BAM), víno (1l 30 BAM), nealko, radlera, čaj, kávu (2 BAM) či něco ostřejšího nebo vybrat nějakou další dobrotu z jídelního lístku (palačinky, burek, salát atd.). Jídlo na svačiny a obědy na túry doporučujeme si vzít už z domu, v horách žádný obchůdek nepotkáme. Horkou vodu na čaj do termosky si můžete nabrat u snídaně.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, měna, mapy, vybavení atd.)

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Video Bosna: skialp na Bjelašnici a Visočici 2021 (Aleš Paděra):


Bosna a Hercegovina na skialpech

Bosna a Hercegovina na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin