Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Kyrgyzstán, často označován jako Švýcarsko Asie, je perlou asijského vnitrozemí. Z 94 % je tvořen horami (průměrná nadmořská výška je 2750 metrů), 40 % země leží nad hranicí 3000 metrů. Dominantní pohoří Ťan-Šan na jihovýchodě země je pokryté rozsáhlými ledovci s nejdelším sněhovo-ledovým splazem Inylchek (60,5 km) a nebetyčnými štíty s nejvyšším Pik Pobedy (7439 m) i ostrými vrcholy v národním parku Ala Archa. Ťan-Šan nabízí neskutečné scenerie rozsáhlých ledovcových pásem a rozeklaných velikánů a je lákadlem pro každého milovníka horských dobrodružství. Jeho divokosti a rozlehlosti nemůže konkurovat žádné z evropských pohoří. Jezero Issyk-Kul („horké jezero“) je v celé své délce (182 km) obklopené zasněženými vrcholky, nikdy nezamrzá a je druhým největším brakickým a horským jezerem na světě. Díky jeho teplotě zde v létě najdete stovky koupajících se místních. Okolí jezera Song-Kol je zase proslulé tradičním pasteveckým způsobem života v jurtách a skvělým místním kumysem. Přespání v jurtě a projížďka na koni v tomhle kraji nepochybně patří k nezapomenutelným zážitkům.

Na úvod nasajeme atmosféru hlavního města Biškek s jeho čilým ruchem, sovětskými stavbami i obrovskou sochou Lenina a okusíme první místní speciality plov, brizol, langman, kurdak, bliny či šašlik. Podnikneme aklimatizační výšlap do národního parku Ala Archa, kde budeme mít ostré štíty Ťan-Šanu téměř nadosah. Po přesunu na východ do nejkrásnější trekařské oblasti poblíž města Karakol nás čekají dva dvoudenní pobyty v horách. Během nich přespíme v nádherných pasteveckých údolích v jurtách a okusíme nefalšovanou pohostinnost místních. Jednodenní výlety budeme podnikat v údolí Jety Oguz s barevnými skalními útvary Zlomené srdce a Sedm býků. Dvoudenní trek absolvujeme z údolí Karakol přes skutečnou jezerní perlu jezero Ala Kol (3542 m) a sedlo Ala Kol (3860 m) s neskutečnými výhledy na špičaté pěti a šestitisícovky Ťan-Šanu. Těla znavená z hor zregenerujeme v horkých pramenech v údolí Altyn-Arashan. Z koňského hřbetu si vychutnáme atmosféru jezera Song-Kol a jeho okolních neskutečně rozlehlých planin Ala Too. Navštívíme i skutečnou raritu, zmenšeninu Grand Canyonu - barevné údolí Skazka a vykoupeme se v druhém největším poloslaném horském jezeře na světě - Issyk Kul.

V horách nás čekají jednodenní túry nalehko, převážně střední obtížnosti, s délkou etap 6-7 hodin, a průměrným převýšením kolem 700 metrů ve výstupu i sestupu. Náročnější je výstup 3. den (8-9 hodin, 1200 metrů nahoru i dolů), který lze zkrátit. Na dvoudenním přechodu si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh, snídaně a večeře budeme mít zajištěné v jurtách u místních. Tento trek je střední obtížnosti, s převýšením 1500 metrů nahoru i dolů během 2 dnů (náročnost podrobněji). V poslední části zájezdu se vydáme na dvoudenní putování v koňském sedle s přespáním v jurtách a okusíme tradiční pohostinnost místních pastevců. Předchozí zkušenost s jízdou na koni není nutná, případně lze tuto trasu absolvovat i pěšky. Odpočineme si ve městech, kde využijeme ubytování v místních hotelech a guesthousech, a ochutnáme kyrgyzské speciality. Během vícedenních pobytů v horách si nepotřebné věci necháme na ubytování ve městech. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů. Náročnější akcí s přechodem hor je pak Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Kyrgyzstánu - Biškek. Ubytování v hotelu na 2 noci, první ochutnávka místní vynikající kuchyně. Prohlídka hlavního města. Hlavní třída plná zeleně, náměstí Ala-Too s majestátní jezdeckou sochou, fontánami a zasněženými horami v pozadí.
 • 3. den: Celodenní výlet do NP Ala Archa. Údolím řeky Ak Say prudce vzhůru kolem stejnojmenného vodopádu až do basecampu Raceka (3350 m), první aklimatizace. Stejnou cestou zpět (8-9 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem k vodopádu Ak Say (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 4. den: Celodenní přejezd maršrutkou kolem jezera Issyk-Kul do Karakolu. Cestou zastávka v Čolpon Ata ve venkovním muzeu petroglyfů, koupání v jezeře Issyk-Kul.
 • 5. den: Maršrutkou do Jety Oguz, barevné skalní útvary Zlomené srdce a Sedm býků. Přes horské sedlo ve výšce 2600 m do nádherně zeleného pasteveckého údolí Jety Oguz s jurtami a pasoucími se koňmi. Nocleh u místních v jurtě, první ochutnávka kumysu. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: Výstup k slzavému vodopádu Maiden Tears, dále do sedla Aksaj (2800 m) s krásnými výhledy na okolní hřebeny. Zpět do údolí Jety Oguz a maršrutkou do Karakolu. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Dopoledne krátká prohlídka městečka Karakol, dřevěného pravoslavného kostela, mešity a místního trhu. Odpolední přesun džípy do NP Karakol, do překrásného širokého stejnojmenného údolí s vysokými smrky. Ubytování v jurtách, večerní procházka údolím.
 • 8. den: Začátek dvoudenního panoramatického treku přes vysoké sedlo. Prudce vzhůru k nebesky modrému jezeru Ala-Kol (3542 m), spaní v stanovém kempu u jezera. (6 hod, ↑ 1050 m, ↓ 50 m)
 • 9. den: Výstup do sedla Ala-Kol (3860 m). Nejúžasnější výhled na zaledněné hřebeny a na modrou jezerní perlu Ala-Kol. Krátký prudký sestup dolů do údolí Kel´deke, kolem třpytivé říčky Kel´deke do údolí Arashan, ochutnávka místní speciality - kumysu a jogurtu u místní kočovné rodiny, koupání a relaxace v horkých pramenech Altyn-Arashan. Dobrodružný sjezd gruzavikem do Karakolu. (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 1400 m)
 • 10. den: Přesun maršrutkou podél jižního břehu jezera Issyk Kul. Pohádkový kaňon Skazka - Fairy Tail s čarokrásnými odstíny červené, koupání v jezeře. Přesun do Narynského regionu - města Kochkor.
 • 11. den: Transport z Kochkoru do sedla Kyzart (2685 m). Nezapomenutelná dvoudenní túra na koních s místními koňáky a s plnou penzí od pastevců. Trasu obou dní možno jít i pěšky (vždy cca 1 hodina navíc). Přes zelenou pastvinu Kyzyl-Kiya Jailoo, přes sedla a údolí na zelené pastviny Kilemche Jailoo, nocleh v jurtě s tradiční kyrgyzskou pohostinností. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 500 m)
 • 12. den: Přes sedlo Jalgyz Karagay (3369 m) k fantastické modré ploše jezera Song-Kol (3016 m), obklopeného horami. Podél břehu jezera s pláněmi s tradičním pasteveckým životem posetými jurtami a stády pasoucích se koní. Příchod do jurt kyrgyzských pastevců v oblasti Batai Aral, nocleh v jurtě. (6 hod, ↑ 870 m, ↓ 400 m)
 • 13. den: Odpočinek na břehu jezera Song-Kol, procházky v okolí jezera a mezi jurtami. Odpoledne odjezd od jezera do Kochkoru.
 • 14. den: Tranzit zpět do Biškeku. Cestou návštěva věže Burana - minaret stojící uprostřed rozlehlé planiny, na místě zaniklého karachanidského města Balasagun. Odpolední nákupy na největším kyrgyzském bazaru Osh, pestré středoasijské zboží a atmosféra, poslední místní ochutnávky.
 • 15. den: Let z Biškeku. Návrat do Prahy.

Ubytování

3x v Karakolu a 3x v Biškeku se ubytujeme v hotelech střední třídy se sociálním zařízením převážně na pokoji. V Kochkoru přespíme dvě noci v guesthousu se společnými sprchami a toaletami. Na těchto ubytováních jsou k dispozici ručníky, pokoje jsou pro 2-4 osoby. Vždy jednu noc v údolí Jetty Oguz, Karakol a 2x na treku okolo jezera Song-Kol (celkem 4x) přespíme v jurtách na matracích s přikrývkou bez sociálního zázemí, vlastní spacák není potřeba. Jurty jsou obvykle pro 4-8 osob a jsou plně vybaveny k přespání. U jezera Ala Kol přespíme v postavených stanech pro 2-3 osoby s matracemi a půjčenými spacáky. Na hotelu v Biškeku, Karakolu a Kochkoru je možnost připojení k wifi.

Stravování

V Karakolu, Biškeku a Kochkoru máme na ubytování vždy v ceně jednoduchou snídani (celkem 7x). Během pobytu v horách v jurtách a u jezera Ala-Kol máme zajištěnou polopenzi u místních (celkem 3x). Při koňském treku k jezeru Song-Kol je v ceně zájezdu plná penze (7 jídel). Obědy na pěší túry si budeme brát z vlastních zásob, které si koupíme v místních obchůdcích a na tržištích. Večeřet ve městech budeme v lokálních restauracích a ochutnáme velmi zajímavou kyrgyzskou kuchyni. Doporučujeme šašliky, plov, lagman, bliny či vareniky. Ceny jsou nižší než u nás. Je zbytečné brát jakékoliv zásoby jídla. Doporučujeme však vzít si pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky. Pitná a nezávadná voda je téměř na všech ubytování, přímo z kohoutku (u případné výjimky lze koupit vodu balenou). V okolí většiny jurt se pasou koně a dobytek, voda proto nemusí být pro nás Evropany vždy pitná, doporučujeme proto mít s sebou dezinfekci pitné vody (filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil - koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Na túry si vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5 - 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme i práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme pohybovat převážně smluvní dopravou - maršrutkami a terénními auty.

Cestovní formality: Na cestu budete potřebovat cestovní pas platný min. 6 měsíců po plánovaném návratu. Čeští a slovenští občané nepotřebují na turistické cesty do 60 dnů do Kyrgyzstánu víza. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kyrgyzstán - horská turistika

Kyrgyzstán - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci