Informace k zájezdu
Lago di Garda - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Lago di Garda - ferraty ( Itálie, Garda, Dolomity, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Dle klasifikace náročnosti via ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná převážně o náročnost C, v případě sportovní ferraty Rino Pisetta až E. Budeme se pohybovat v horském terénu do výšek 1300 m po horských stezkách a zajištěných cestách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení a obuv. Zájezd zvládne člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici a zkušenosti s pohybem v horském terénu a po via ferratách, aby zvládl denní túry s převýšením až 1200 metrů a časem chůze 6 hodin. V letním období se náročnost zvyšuje díky vysokým teplotám a pohybu na slunci. Technicky nejnáročnější je via ferrata Rino-Pisetta. Rozhodně nesmíte trpět strachem z výšek či závratěmi. Předešlá zkušenost se zdoláváním zajištěných cest není zcela nezbytná, ale je nutné pamatovat na to, že ferraty v této oblasti mají sportovní charakter a jsou náročnější. Ferratoví začátečníci si během prvního dne mohou vyzkoušet ferratu nižší obtížnosti a podle své šikovnosti pak pokračovat i v náročnějších ferratách či program dále přizpůsobit svým požadavkům. Průvodce vás seznámí s bezpečnostními zásadami pohybu po ferratách i s používáním potřebného vybavení. Každý den bude možné vynechat ferratový program a připojit se k pěším turistům. Vzhledem k poměrně husté síti turistických a cyklistických stezek a rozvinuté volnočasové infrastruktuře zde můžete realizovat celou řadu dalších aktivit. V blízkosti ubytování je několik půjčoven jízdních kol (MTB i silničních), na cyklostezkách v okolí kempu si můžete zaběhat či jezdit na in-linech, zaplavat ve vodách Lago di Garda, apod. Tohoto zájezdu se mohou zúčastnit děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné nechávat si během túr nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteogarda.it/
https://lakegarda.gardasee.de/weather
Během dne mohou v horách teploty dosáhnout i přes 20 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: chleba: 1-1,5 € za kg, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 6-10 €, hlavní jídlo v restauraci: od 8 €, pivo v restauraci: 2-4 €, káva nebo víno v restauraci: od 1 €, zmrzlina: 1-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 40 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější než u nás. Doporučujeme si vzít kapesné 100-200 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Itálie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag a Berndt, číslo WKS 20 - Lago di Garda 1 : 50 000
Kompass 101 Rovereto, Monte Pasubio 1 : 50 000
Kompass 690 Alto Garda a Ledro 1 : 25 000
Kompass 687 Monte Stivo 1 : 25 000
Dobrým průvodcem po zajištěných cestách této oblasti je publikace nakladatelství Kompass - Zajištěné cesty, 967, Dolomity jih.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/rdo63m
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Do velkého zavazadla si zabalte věci do kempu (turistický stan, spací pytel, …), náhradní oblečení, svačiny na doplnění energie na túry, … Do menšího batohu, se kterým budete chodit na túry, si předem připravte věci na túru prvního dne, včetně ferratového vybavení, pokud máte vlastní.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Spolehlivý turistický stan (nejlépe samonosný) do kempu, karimatku, spací pytel. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti). Pro ubytované v apartmánech je v ceně zahrnuto povlečení a ručníky (případná výměna 5 €). Větší batoh, do kterého je vhodné sbalit veškeré věci do kempu, malý batoh cca 30-40 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), teleskopické hole připevnitelné na batoh - pomohou vašim kolenům zvláště při sestupech, potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon, další doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor či ideálně obuv určená přímo pro pohyb na via ferratách, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ..., 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky (možnost koupání v Lago di Garda), čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava pro zájezd s naší polopenzí: Misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, energeticky vydatné jídlo na cesty (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu. NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Josef Charvát - Lago di Garda 2012, Michal Lollok - Lago di Garda - ferraty 2012, Martina Wybraniecová - Lago di Garda - ferraty 2013.