Informace k zájezdu
Lago di Garda na kole

Úvodní stránka zájezdu Lago di Garda na kole ( Itálie, Garda, Dolomity, Alpy, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jednotlivé denní etapy mají do 60 km. Jezdit budeme většinou po asfaltových cyklostezkách, místy se však nevyhneme šotolinovému povrchu. Občas využijeme i vedlejší silnice s malým provozem. Nejnáročnější je etapa 3. dne, kdy postupně vystoupáme asi 1300 výškových metrů. 5. den je pak v případě zájmu možný navíc výjezd na sedlo Passo Tremalzo s převýšením 1000 m (pro tento výjezd lze využít i taxi - cca 50 € i s koly). Vzhledem k poměrně husté síti turistických a cyklistických stezek a rozvinuté volnočasové infrastruktuře zde však můžete realizovat celou řadu dalších aktivit i alternativních cyklistických vyjížděk. V blízkosti ubytování je několik půjčoven jízdních kol (MTB i silniční), na cyklostezkách v okolí kempu je možné si zaběhat či zajezdit na in-linech, můžete si zaplavat nebo zrelaxovat v Lago di Garda. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.meteogarda.it/
https://lakegarda.gardasee.de/weather
Během dne mohou v létě teploty dosáhnout i přes 30 °C (na jaře přes 25 °C) a během noci se mohou pohybovat kolem 15 °C (na jaře pod 10 °C). Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin - ideální jsou iontové nápoje.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: chleba: 1-1,5 € za kg, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 6-10 €, hlavní jídlo v restauraci: od 8 €, pivo v restauraci: 2-4 €, káva nebo víno v restauraci: od 1 €, zmrzlina: 1-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 40 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější než u nás. Doporučujeme si vzít kapesné 100-200 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Itálie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag a Berndt, číslo WKS 20 - Lago di Garda 1 : 50.000
Kompass 101 Rovereto, Monte Pasubio 1 : 50.000
Kompass 102 Gardasee, Lago di Garda, Monte Baldo 1 : 50.000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/rdo63m
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapka navštívených míst na zájezdu Lago di Garda MTB na Google Maps

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích. Pro ubytované v apartmánech je zajištěna úschova kol v uzamykatelné místnosti v garážích, úschova kol v apartmánech není možná.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost. Do velkého zavazadla si zabalte věci do kempu (turistický stan, spací pytel, …), náhradní oblečení a svačiny na doplnění energie na vyjížďky na další dny, ... Do menšího batohu, se kterým budete jezdit, si předem připravte věci na jízdu prvního dne.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma. Pro nocování vlastní turistický stan, spacák a karimatku. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Trekové.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek). Skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, hustilka, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedlo. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky (možnost koupání v Lago di Garda), pokrývku hlavy.
Strava: Misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

Video z cyklozájezdu k Lago di Garda z roku 2016 (autor: Monika Bezuchová):