Informace k zájezdu
Maďarsko - turistika pro aktivní rodinky

Úvodní stránka zájezdu Maďarsko - turistika pro aktivní rodinky ( Maďarsko, Zájezdy pro rodiny s dětmi, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 2

Čekají nás jednodenní túry s relativně malou časovou i technickou náročností. Programem (na trase anebo při návštěvě památek a přírodních zajímavostí) denně strávíme kolem 4-5 hodin. Všechny trasy i programy dne však lze upravit, případně vynechat a den věnovat individuálnímu programu.
Zájezdy kategorie Family Adventure jsou určeny pro rodiny s dětmi, které jsou zvyklé se aktivně pohybovat - trasy výletů jsou upravené tak, aby je děti zvládly. Na každý den je naplánovaná trasa výletu pro všechny, odpoledne pak program pro děti nebo koupání v termální lázních. Účast na tomto programu není povinná, záleží pouze na vás a vašich dětech.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na www.idojaras.hu nebo YR.no.

Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že se budeme pohybovat v horských oblastech, kde je počasí proměnlivé a může být i chladněji. Počítejte nejen se slunečným počasím, ale také s deštěm či větrnými dny.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 380,63 HUF
100 HUF (forint) = 6,400 Kč
Před odjezdem doporučujeme výměnu peněz ještě v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Cartographia a Térképszakértö: WK 1 Gömör-Tornai-Karszt-Cserehát a WK 29 Bükk

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Maďarsko)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
  • Pro děti: Nezapomeňte ani nezbytnosti pro vaše ratolesti. Starším dětem doporučujeme knížku, karetní, deskové či jiné cestovní hry (i do autobusu), sluchátka k mobilu, tablet... Pro mladší děti oblíbenou hračku, pastelky, blok, dostatek náplastí pro případ odřenin, dětskou chůvičku (pokud používáte), vlhčené ubrousky. Pro přímořské destinace navíc nafukovací pomůcky k vodě, potápěčské brýle, šnorchl.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Maďarsku
1064 Budapest VI., Rózsa u. 61.

Tel.: +36 1 462 50 11
Konzulární oddělení +36 1 462 50 14, nebo +36 1 462 50 26
Nouzové volání: +36 30 924 7081
E-mail: budapest@embassy.mzv.cz
Pracovní doba: pondělí - pátek 7.45 - 16.15 hod.

V mimopracovní době, o víkendech a ve svátky - pouze občanům ČR, kteří se ocitli v nouzi či ohrožení zdraví a života. V případech nouze - v pracovní době velvyslanectví (7.45 - 16.15 hod.) volejte telefony konzulárního oddělení.

Konzulární oddělení Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
1063 Budapest VI., Szegfű utca 4.

Tel.: sekretariát konzula +36 1 462 50 14, konzul +36 1 462 50 24
konzulární referentky +36 1 462 50 25, 462 50 26, 462 50 27
E-mail: consulate_budapest@mzv.cz
Úřední hodiny: pondělí a středa 9.00-11.00 hod.