Informace k zájezdu
Maďarsko na kole pro aktivní rodinky

Úvodní stránka zájezdu Maďarsko na kole pro aktivní rodinky ( Maďarsko, Zájezdy pro rodiny s dětmi, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 2

Denně nás čekají etapy ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po cyklostezkách s délkou do 30 km a průměrným převýšením 400 m ve stoupání, na kterých strávíme denně 4-5 hodin čistého času jízdy. Jednotlivé trasy, vhodné pro horská nebo crossová kola, vedou po asfaltových silnicích, zpevněných šotolinových a terénních cestách, ale i po přírodních stezkách. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Na jednotlivé etapy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na http://www.idojaras.hu nebo na YR.no.
Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že se budeme pohybovat v horských oblastech, kde je počasí proměnlivé a může být i chladněji. Počítejte nejen se slunečným počasím, ale také s deštěm či větrnými dny.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 395,14 HUF
100 HUF (forint) = 6,394 Kč
Před odjezdem doporučujeme výměnu peněz ještě v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Cartographia a Térképszakértö: WK 1 Gömör-Tornai-Karszt-Cserehát a WK 29 Bükk

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Maďarsko)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 20-40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo.
  • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
  • Pro děti: Nezapomeňte ani nezbytnosti pro vaše ratolesti. Starším dětem doporučujeme knížku, karetní, deskové či jiné cestovní hry (i do autobusu), sluchátka k mobilu, tablet... Pro mladší děti oblíbenou hračku, pastelky, blok, dostatek náplastí pro případ odřenin, dětskou chůvičku (pokud používáte), vlhčené ubrousky. Pro přímořské destinace navíc nafukovací pomůcky k vodě, potápěčské brýle, šnorchl.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Maďarsku
1064 Budapest VI., Rózsa u. 61.

Tel.: +36 1 462 50 11
Konzulární oddělení +36 1 462 50 14, nebo +36 1 462 50 26
Nouzové volání: +36 30 924 7081
E-mail: budapest@embassy.mzv.cz
Pracovní doba: pondělí - pátek 7.45 - 16.15 hod.

V mimopracovní době, o víkendech a ve svátky - pouze občanům ČR, kteří se ocitli v nouzi či ohrožení zdraví a života. V případech nouze - v pracovní době velvyslanectví (7.45 - 16.15 hod.) volejte telefony konzulárního oddělení.

Konzulární oddělení Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
1063 Budapest VI., Szegfű utca 4.

Tel.: sekretariát konzula +36 1 462 50 14, konzul +36 1 462 50 24
konzulární referentky +36 1 462 50 25, 462 50 26, 462 50 27
E-mail: consulate_budapest@mzv.cz
Úřední hodiny: pondělí a středa 9.00-11.00 hod.